دلو 08, 1400 15:48 Asia/Kabul
  • آمریکا و تهدید داعش در شمال سوریه
    آمریکا و تهدید داعش در شمال سوریه

«بصام صباغ»، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل در جلسه شورای امنیت با اشاره به حمله تروریست‌های داعش به الحسکه، گفت: واشنگتن درصدد است داعش را در سوریه احیا کند.

شمال سوریه در 10 روز اخیر شاهد وقایعی بود که تروریست‌های داعش بازیگر اصلی این وقایع بودند. عناصر گروه تروریستی داعش پنجشنبه هفته گذشته به زندان «غویران» در استان الحسکه در شمال سوریه حمله کردند. این زندان تحت کنترل شبه‌نظامیان نیروهای دموکراتیک سوریه ( قسد) قرار دارد. این حمله منجر به بروز درگیری میان تروریست‌ها و شبه‌نظامیانی شد که ماهیت متفاوتی دارند، اما از قدرت جنگیدن برخوردار هستند و شیوه جنگی مشابهی نیز دارند.

در این درگیری‌ها مطابق گزارش‌های مختلف بین 150 تا 230 نفر از میان طرفین کشته شده‌اند. علاوه بر این، تروریست‌های داعش صدها کودک خردسال را به عنوان سپر انسانی در داخل محوطه زندان به گروگان گرفته‌اند. آژانس کودکان سازمان ملل متعد عنوان کرد این افراد زیر سن قانونی ممکن است آسیب ببینند یا به زور به خدمت مهاجمان درآیند. 

نکته مهم این است که حمله اخیر تروریست‌های داعش به زندان «غویران» یکی از مهم‌ترین اقدامات این گروه طی سال‌های اخیر بوده است. بر همین اساس نیز مورد توجه تحلیلگران قرار گرفته است. تحلیلگران عنوان می‌کنند داعش قصد دارد با این عملیات، قابلیت‌هایش را برای انجام عملیات‌ پیچیده‌تر و در مقیاس بزرگتر تقویت کند. «ایمن جواد التمیمی»، کارشناس گروه‌های جهادی، می‌گوید این حمله پیچیده‌ترین عملیات گروه داعش از سال ۲۰۱۹ و سقوط کامل خلافت بدین سو است. با این حال این اقدامات با توانایی‌های این گروه تروریستی در اوج دوره فعالیتش در سال ۲۰۱۴، که تصرف بخش‌های بزرگی از سوریه و عراق را در پی داشت، قابل مقایسه نیست. «چارلی وینتر»، پژوهشگر حوزه جنگ و کارشناس داعش، نیز معتقد است عملیات جدید یک قدرت‌نمایی از سوی داعش بوده است. به این منظور که به هوادارانش نشان دهد این گروه می‌تواند همچنان به خود متکی باشد و تجهیزات و نیروی لازم برای انجام یک عملیات را فراهم آورد.

این تحرکات و همچنین تحلیل‌ها نشان می‌دهد که هنوز تهدید داعش به خصوص برای سوریه وجود دارد. سازمان ملل متحد در گزارشی در سال گذشته تخمین زده است که حدود ۱۰ هزار جنگجوی داعش هنوز در عراق و سوریه فعال هستند که بسیاری از آن‌ها در مناطق تحت کنترل کردها حضور دارند.

موضوع دیگر این است که حمله‌های اخیر در مناطق شمالی سوریه انجام شد، مناطقی که آمریکا نیز در آن حضور دارد. بر همین اساس، مقامات سوری معتقد هستند واشنگتن سعی دارد بار دیگر داعش را احیا کند. «بسام صباغ» نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد در جلسه شورای امنیت به بررسی اتفاقات اخیر در استان الحسکه و حمله تروریست‌های داعش به این منطقه پرداخت و اعلام کرد: آنچه که در شهر الحسکه طی روزهای گذشته اتفاق افتاد و این شهر شاهد حمله تروریست‌های داعش و جنایت‌های شبه نظامیان «قسد» و تخریب زیرساخت‌ها توسط جنگنده‌های آمریکایی بود، در چارچوب تلاش‌های واشنگتن برای احیای داعش و توجیه برای ماندن نظامیان آمریکایی در سوریه انجام گرفت و این اتفاقات در شرایطی افتاده که درخواست‌های داخلی و بین المللی زیادی برای خروج آمریکایی‌ها از خاک سوریه مطرح شده است. 

«زهرا ارشادی»، سفیر و معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل نیز در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: حمله اخیر به الحسکه که داعش مسئولیت آن را در شمال شرق سوریه برعهده گرفت، زنگ خطری است که بار دیگر نشان می‌دهد که داعش تحت حمایت برخی کشورها همچنان تهدیدی واقعی برای امنیت و ثبات منطقه است.

 

کلیدواژه