دلو 25, 1400 12:59 Asia/Kabul

رایزن سابق تجاری سفارت افغانستان در تهران گفت: تصمیم دولت امریکا در خصوص برداشت غرامت برای بازماندگان حملات یازدهم سپتامبر از دارایی های مردم افغانستان کاملا غیر قانونی و ظالمانه است.

داکتر عبدالهادی فرهنگ در گفت و گو با بخش خبر رادیو دری تاکید کرد: اتباع افغانستان به هیچ عنوان در حملات یازده سپتامبر سال 2001 میلادی نقش نداشتند، نه کسی از افغانستان در آن حملات حضور فیزیکی داشت و نه در طراحی این حملات شرکت داشت بنابر این برداشت از دارایی های افغانستان به عنوان غرامت برای بازماندگان حملات ننگین یازده سپتامبر که به کشته شدن تعداد زیادی از مردم امریکا منجر شد بر اساس قوانین بین المللی کاملا ناروا است.

واشنگتن هفت میلیارد دالر از پول های مسدود شده افغانستان را آزاد کرده اما جو بایدن رییس جمهوری امریکا با امضای فرمانی اجرایی، نیمی از این مبلغ را به پرداخت غرامت به بازماندگان حملات 11 سپتامبر 2001 و نیمی دیگر را به هزینه "کمک های بشردوستانه" به افغانستان اختصاص داد.

فرهنگ یاد آور شد: بر اساس گزارش ها اتباع عربستان سعودی در آن حملات دست داشتند اما به دلیل ارتباطات نزدیک امریکا و عربستان سعودی نقش عربستان در حملات یازده سپتامبر مسکوت مانده و از نقش افغانستان در آن صحبت به میان می آید و پول مردم مظلوم این کشور را مصادره می کنند. تاریخ قضاوت خواهد کرد که این اقدام امریکا کاملا غیر مسوولانه و ظالمانه بوده و هر کس که به دولت امریکا چنین مشورتی داده و هر کس در این زمینه تصمیم گرفته یک اشتباه بزرگ تاریخی مرتکب شده است.

این کارشناس اقتصادی عنوان کرد: دولت امریکا مناسبات بسیار نزدیکی با دولت عربستان سعودی دارد و نمی خواهد این مناسبات که بیشتر اقتصادی و مربوط به مساله نفت عربستان و خرید عربستان از امریکا در بخش های مختلف به ویژه سلاح است خدشه دار شود. عربستان همچنان شریک استراتژیک امریکا در منطقه است و دولت واشنگتن نمی خواهد عربستان را برنجاند و منافع سیاسی و اقتصادی خود را قربانی مساله یازده سپتامبر کند.

فرهنگ اظهار کرد: شایسته بود با توجه به اثبات نقش اتباع عربستان سعودی در حوادث یازده سپتامبر، امریکا در خصوص غرامت برای بازماندگان این حوادث با دولت عربستان صحبت می کرد و غرامت را از آن دولت می گرفت نه اینکه بخواهد از حق مردم افغانستان در این زمینه هزینه کند.

رایزن سابق تجاری سفارت افغانستان در تهران در مورد واکنش حکومت موقت طالبان به این تصمیم دولت امریکا هم گفت: طالبان که اکنون در افغانستان بر سر قدرت هستند باید از منافع ملی این کشور و مردم آن حمایت کند، البته دولت طالبان واکنش داشته و نمی خواهد که پول های مردم افغانستان این چنین مصادره و به ناحق به افراد دیگری داده شود.

به گفته این کارشناس افغان این اقدام دولت امریکا کاملا به ناحق، غیر معمول و غیر قانونی است. هرچه سریعتر باید یک تصمیم منطقی گرفته شود و پول هایی که حق مردم افغانستان است و بخشی از آن سپرده های مردم به بانک ها است به آن ها برگردانده شود در غیر اینصورت اعتماد مردم به بانک ها هم از بین می رود.

وی اضافه کرد: امریکا سال ها در افغانستان حضور داشت اما هیچ گونه زیرساخت اقتصادی، اشتغال و امنیت شغلی ایجاد نکرد به همین دلیل و به خاطر فقر و بیکاری بسیاری از مردم آواره شده اند و در مشکلات و خطرات بزرگی قرار گرفته اند به این ترتیب ارمغان امریکا برای افغانستان فقر و بیچارگی بود و مردم این کشور هنوز قربانی اقدامات و تصمیمات دولت امریکا هستند.

 

کلیدواژه