حوت 18, 1400 15:21 Asia/Kabul

کارشناس سیاسی افغان گفت: با تغییر و تحولاتی که در سطح سیاسی و نظامی در افغانستان ایجاد شده احتمال نفوذ و افزایش فعالیت گروه های تروریستی در این کشور وجود دارد.

عباس عظیمی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری در کابل با اشاره به گزارش موسسه اقتصاد و صلح که در آن افغانستان برای سومین بار در صدر کشورهای متاثر از تروریسم قرار گرفته اظهار داشت: با تغییر و تحولاتی که پیش آمد، سقوط دولت قبلی در افغانستان و روی کار آمدن طالبان، زمینه هایی برای رشد گروه های تروریستی فراهم شده و بعید نیست که گروه هایی مانند داعش و دیگر گروه های تروریستی که در گذشته هم در این کشور نفوذ داشتند فعالیت های خود را افزایش و گسترش دهند.

وی با اشاره به درج این نکته در گزارش موسسه اقتصاد و صلح که پس از تسلط طالبان بر افغانستان حملات تروریستی کاهش پیدا کرده و حملاتی که صورت گرفته منتسب به این گروه نبوده، عنوان کرد: بحث اساسی این است که چه تعریفی از حملات تروریستی داشته باشیم. در صورتی که گروه های بنیادگرا و افراطی را که حملاتی انجام می دهند عوامل حملات تروریستی بدانیم این گروه ها در حال حاضر شرایط مناسب تری در افغانستان دارند و می توانند دامنه فعالیت خود را گسترش دهند چنانکه در حال حاضر گروه های مختلفی از آن ها در حال سربازگیری هستند.

به گفته این کارشناس سیاسی در صورتی که طالبان جلو رشد گروه های تروریستی مانند داعش را نگیرد زمینه رشد و فعالیت این گروه ها در افغانستان بیشتر فراهم می شود که هم برای افغانستان و هم برای منطقه یک خطر محسوب می شود. مهار این گروه ها هم برای طالبان کار ساده ای نیست و گروه های افراطی از ناتوانی طالبان استفاده می کنند.

عظیمی اضافه کرد: به این ترتیب این گروه ها از فرصتی که برایشان به وجود آمده برای گسترش افکار خود و نیز سربازگیری بهره می برند و تلاش می کنند که موقعیت خود را مستحکم تر کنند.

 

کلیدواژه