حمل 10, 1401 11:17 Asia/Kabul
  • رزمایش مرکب دریایی آیونز ۲۰۲۲ با حضور نیروی دریایی ایران
    رزمایش مرکب دریایی آیونز ۲۰۲۲ با حضور نیروی دریایی ایران

رزمایش مرکب دریایی آیونز (آیمکس ۲۰۲۲) با حضور نیروهای دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، هند، بنگلادش و کشورهای حاشیه اقیانوس هند و شرکت ناوشکن تمام ایرانی دنا، در بندر گوآ هند آغاز شد.

ناخدا یکم "فرهاد فتاحی" فرمانده ناوگروه اعزامی نیروی دریایی ارتش ایران روزسه شنبه با بیان اینکه در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران ریاست کمیته امنیت دریایی آیونز را بر عهده دارد، گفت، رزمایش آیمکس ۲۰۲۲ در دو فاز ساحلی و دریایی برگزار می‌شود که فاز ساحلی آن شامل نشست‌های توجیهی، کارگاه‌های آموزشی و بازدید از ناوگروه‌های طرفین است و در فاز دریایی نیز عملیات‌های تخصصی دریایی شامل تمرین صورت بندی، مانور افسر نگهبان، عملیات تبادل کمک‌های پزشکی، عملیات امداد و نجات و آزمون و ارزیابی اجرا خواهد شد.

کشورهای استرالیا، موزامبیک، عمان، قطر، سنگاپور، سریلانکا، امارات، انگلیس، موریس، بنگلادش، مالدیو، فرانسه، تایلند و اندونزی از کشورهای ناظر شرکت کننده در این رزمایش هستند.

ارتقای توانمندی اعضای آیونز در مقابله با بلایای طبیعی، ارتقای توانمندی‌ها در تبادل کمک‌های پزشکی و عملیات غواصی و استفاده از سامانه IORIS در گروه رزمی آیونز از اهداف برگزاری این رزمایش است.

نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با ناوشکن دنا و با اهداف بشردوستانه و همکاری‌های آموزشی، تبادل تجارب دریانوردی و علوم دریایی در این رزمایش شرکت کرده است.

از زمانی که ناوشکن جماران در بهمن/دلو 1388 به عنوان اولین شناور از کلاس موج به ایران و جهان معرفی شد، روند طراحی و تولید ناو‌های رزمی در صنایع دفاعی ایران رشدی سریع داشته که ناوشکن دنا جدیدترین آن است.

ناوشکن تمام‌ایرانی دنا مجهز به انواع تجهیزات و سامانه‌های دفاعی و تهاجمی ساخته شده در داخل کشور بوده و علاوه‌ بر قابلیت دریانوردی طولانی در دریا‌ها و اقیانوس‌ها، توانایی جستجو، کشف، شناسایی، رصد، مقابله و درصورت نیاز انهدام هرگونه تهدید هوایی، سطحی و زیر سطحی را داراست .عرشه پرواز با قابلیت نشست و برخاست بالگرد از ویژگی‌های مهم عملیاتی ناوشکن دنا است.

حضور ایران در چنین رزمایش هایی که با مشارکت کشورهای حاشیه اقیانوس هند  برگزار می شود هم نشان دهنده عدم انزوای ایران علی رغم تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا است و هم بیانگر ارتقای سطح و جایگاه ایران در برقراری صلح و امنیت دریایی بین المللی است.

در حال حاظر نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران یک نیروی تعیین کننده در عرصه‌های مختلف است و با مجهز شدن به انواع شناورهای بومی جدید اعم از شناورهای سطحی و زیر سطحی به قدرت دریایی بزرگی در حوزه خلیج فارس وشمال اقیانوس هند تبدیل شده است که این اقتدار تأثیر بسزایی در صیانت از منافع ملی، اهداف دفاعی و همچنین مقابله با تروریسم دریایی و برقراری صلح و امنیت در دریاها دارد.

نیروی دریایی ایران از دهه هشتاد شمسی و با جدی شدن دزدی دریایی در خلیج عدن و تنگه باب المندب اقدام به اعزام ناوگروه هایی در قالب یک شناور رزمی و یک شناور پشتیبانی به آن منطقه و مناطق دیگر کرد. از آن زمان تاکنون، نیروی دریایی ایران از هزاران کشتی عبوری ایرانی و حتی غیر ایرانی محافظت کرده و در موارد متعددی مستقیماً با دزدان دریایی درگیر شده و اقدام به آزادسازی کشتی های ربوده شده نیز کرده است.

ناخدایکم فتاحی درباره نقش ایران در امنیت دریایی بین المللی گفته است:  حضور نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در آب‌های آزاد و شرکت در رزمایش‌های چندجانبه با کشورهای دنیا، حاکی از اقتدار جمهوری اسلامی ایران در عرصه دریا و تعامل اثربخش با دیگر کشورها در تأمین امنیت دریایی و صلح جهانی است.

 

کلیدواژه