حمل 21, 1401 13:38 Asia/Kabul

کارشناس سیاسی و استاد دانشگاه در کابل تاکید کرد: تصمیم طالبان برای واگذاری امنیت فرودگاه کابل به قطر هیچ سودی برای این گروه ندارد.

مصطفی علیزاده در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: قطر از این موضوع فقط منافع خود را دنبال می کند و طالبان هم نتوانستند از نیروهای متخصص افغان در این زمینه استفاده کنند بنابراین سودی از این ناحیه نخواهند برد.

وی افزود: اینکه طالبان قطر را انتخاب کرده تا امنیت فرودگاه کابل را به آن واگذار کند به دلیل رابطه نزدیکی است که بین آن ها برقرار بوده، قطر اولین کشوری بود که پذیرفت برای طالبان دفتر و نمایندگی سیاسی بدهد تا بتوانند از طریق این دفتر روابط خود را با کشورهای دیگر و گفت و گوهای خود را با دولت قبلی افغانستان پیش ببرند.

به گفته این کارشناس سیاسی قطر همچنان از دولت های تاثیرگذار روی طالبان محسوب می شود و طالبان به این نتیجه رسیده اند که باید به قطر نقش جدی در تحولات آینده افغانستان، تامین امنیت و دیگر مسایل فرودگاه کابل بدهند و نمی توانند بدون اظهار نظر قطر در موضوعات سیاسی و اقتصادی عمل کنند.

علیزاده تصریح کرد: قطر اولین کشوری بود که طالبان را به گفت و گو با دولت سابق افغانستان و ملاقات با زلمی خلیلزاد نماینده سابق امریکا در امور افغانستان وادار کرد و طالبان هم با فعال نگه داشتن دفتر قطر هم در میدان گفت و گو و هم در میدان جنگ به نوعی برنده شدند. درست است که قطر در این زمینه به طالبان کمک کرد اما قطر فقط منافع خود را در افغانستان دنبال می کند و برای قطری ها مهم نیست که چه مسایلی در افغانستان در جریان است.

وی همچنان خاطرنشان کرد: اگرچه طالبان ادعا می کنند که استقلال دارند اما به نظر می رسد به سمت وابستگی به کشورهای همسایه و کشورهای عربی در حرکت هستند. قطر در تلاش است جایگاه خود را در خاورمیانه و به خصوص در کشورهای عربی قوی  تر کند و در جنوب آسیا و افغانستان دست بالاتری نسبت به رقیبان خود و دولت های دیگر عربی داشته باشد.

به گفته این کارشناس افغان به هر صورت قطر و کشورهایی مانند امریکا، چین و روسیه تنها به دنبال تامین منافع خود هستند و از طالبان به عنوان ابزار و وسیله برای دستیابی به این منافع استفاده می کنند اما به نظر می رسد طالبان هنوز این موضوع را درک نکرده اند. از سوی دیگر برای خارجی ها فرقی نمی کند که طالبان چه رویکردی دارند، امروز اگر طالبان بدون نظر کشورهایی که عملا از آن ها حمایت کردند، به صورت یکجانبه تصمیم بگیرند، پیشبرد سیاست خارجی شان با مشکل مواجه می شود.

وی اضافه کرد: با توجه به این مسایل تصمیمی را هم که طالبان برای واگذاری امنیت فرودگاه کابل به قطر گرفته اند به نفع قطر است تا طالبان و مردم افغانستان. طالبان هیچ سودی از این قضیه نمی برند زیرا نتوانستند از نیروهای داخلی متخصص افغانستان در این زمینه استفاده کنند، آن ها همان برنامه های بیست سال قبل خود را پیاده می کنند و به نظر نمی رسد این مساله بتواند امنیت فرودگاه های افغانستان را تامین کند.

 

کلیدواژه