حمل 24, 1401 08:32 Asia/Kabul
  • تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بر لزوم پایان دادن به جنگ یمن
    تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بر لزوم پایان دادن به جنگ یمن

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر سه‌شنبه در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام اسلامی مسائل مختلفی را در عرصه های داخلی و خارجی مطرح و تبیین فرمودند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با تمجید از شجاعت مردم مظلوم یمن در توصیه‌ای دلسوزانه و خیرخواهانه به مسئولان سعودی گفتند: چرا به جنگی که می دانید احتمال پیروزی در آن را ندارید ادامه می دهید؟ راهی پیدا کنید و خود را از این معرکه خارج کنید.ایشان آتش‌بس اخیر در یمن را خیلی خوب خواندند و افزودند: اگر این توافق به معنای واقعی کلمه اجرا شود می‌تواند ادامه یابد و بدون تردید مردم یمن به برکت همّت، شجاعت و ابتکار عمل خود و رهبرانشان پیروزند و خداوند هم به این مردم مظلوم کمک خواهد کرد.

اشاره حضرت آیت الله خامنه ای به تداوم جنگ ظالمانه ائتلاف سعودی علیه مردم مظلوم یمن است که اکنون وارد هشتمین سال خود شده است. بدون اینکه سعودی ها و شرکای اماراتی آنها بتوانند به رغم ادعاهای اولیه به دستاورد قابل توجهی دست پیدا کرده و مقاومت مردم یمن را درهم شکسته و یا دولت نجات ملی یمن و جنبش انصار الله را تضعیف نمایند. در عوض حملات انتقامی و متقابل ارتش و کمیته های مردمی یمن با استفاده از پهپادها و انواع موشک های بالستیک و کروز موجب وارد آمدن خسارات گسترده ای به رژیم سعودی شده و از جمله، حمله اخیر به تاسیسات آرامکو در جده خسارات چند میلیارد دلاری را متوجه عربستان سعودی کرده است.

البته ائتلاف سعودی پس از برقراری آتش بس اخیر که به ابتکار سازمان ملل از 2 آوریل به مورد اجرا درآمده است ،همانند موارد قبلی، بیش از صد بار این آتش بس را با حملات هوایی و عدم لغو محاصره دریایی وحتی توقیف برخی کشتی های کمک رسانی نقض کرده است. با این حال دولت نجات ملی یمن با توجه به مصالح مردم این کشور ولزوم گشایشی در اوضاع سخت انسانی یمن هم چنان به رعایت آتش بس خود را ملزم می داند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با توجه به بی ثمر بودن استراتژی عربستان سعودی در باره یمن و بیهوده بودن جنگی که رژیم سعودی به همراه امارات چندین سال است علیه مردم یمن به راه انداخته اند خواهان آن شدند که سعودی ها راهی پیدا کنندو و خود را از باتلاق جنگ یمن خلاص کنند. در این راستا از دیدگاه ایشان آتش بس اخیر در یمن می تواند به مثابه عاملی برای آغاز روند صلح و گفتگو بین طرفین درگیر در جنگ محسوب شود و موجب پایان دادن به جنگ بی حاصل سعودی ها و اماراتی ها علیه مقاومت یمن شود.

البته دلایل چندی برای قبول آتش بس از جانب رژیم سعودی در جنگ یمن وجود دارد که از جمله آنها می توان به استیصال و ناامیدی رژیم سعودی از پیروزی در جنگ یمن ، جلوگیری از تداوم حملات بی امان پهپادی و موشکی ارتش و کمیته های مردمی یمن علیه تاسیسات و پایگاههای عربستان سعودی و امارات ، آغاز گفت و گوهای سیاسی با نظارت سازمان ملل برای تحقق صلح در یمن به ویزه پس از کنار رفتن عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن و روی کار آمدن شورای ریاست جمهوری 8 نفره در عدن و نیز ناامیدی ریاض از حمایت های جدی و موثر آمریکا برای مقابله با حملات یمنی ها اشاره کرد. در واقع ائتلاف سعودی و حامیان غربی آن با توجه به افزایش قدرت بازدارندگی دولت نجات ملی و نمایش توانمندی آشکار آن برای حمله به مراکز و تاسیسات راهبردی و استراتژیک عربستان سعودی و امارات و نیز تحولات اخیر در محیط بین المللی با وقوع جنگ اوکراین در برهه کنونی هیچ راهی جز قبول آتش بس و شروع مذاکرات سیاسی پیش روی خود نمی بیند.

 

 

 

 

کلیدواژه