ثور 01, 1401 18:18 Asia/Kabul
  • تشدید ناآرامی ها در افغانستان؛ چهار انفجار خونین در یک روز
    تشدید ناآرامی ها در افغانستان؛ چهار انفجار خونین در یک روز

مناطق مختلف افغانستان روز پنجشنبه شاهد انفجارهای متعدد و خونین بویژه در مراکز شیعه نشین بود.

دو روز پس از حمله تروریستی مرگبار به منطقه شیعه نشین غرب کابل که منجر به شهادت و زخمی شدن دهها دانش‌آموز شد، امروز پنجشنبه نیز مردم افغانستان روز خود را با نا آرامی آغاز کردند. در نتیجه 4 حمله خونین در نقاط مختلف این کشور ده‌ها تن کشته یا زخمی شدند.

سهمگین ترین انفجار امروز پنجشنبه در مسجد "سه دکان" بزرگترین مسجد شیعیان شهر مزارشریف مرکز ولایت بلخ رویداد. به گفته مسئولان بیمارستان "ابوعلی سینا"ی ولایت بلخ، براثر این انفجار حداقل 50 نمازگزار شیعه شهید و بیش از 60 تن دیگر مجروح شدند. به دلیل شدت جراحات مجروحان، احتمال افزایش آمار شهدا وجود دارد.

اکتبر گذشته نیز در دوحمله تروریستی به نمازگزاران شیعی در دو نمازجمعه پی درپی در ولایات قندوز و قندهار صدها نمازگزار به شهادت رسیده یا مجروح شده بودند.انفجار اکتبر گذشته همچنان از خونین ترین حوادث امنیتی سال های اخیر ضد شیعیان در افغانستان محسوب می شود.

پیش از انفجار ظهر پنجشنبه در مسجد شیعیان مزار شریف، مسوولان محلی طالبان در ولایت ننگرهار اعلام کردند براثر انفجار مین کنار جاده ای در شهرستان خوگیانی این ولایت که خودروی آنها را هدف قرار داده، چهار نیروی آنان کشته و یک نفر دیگر زخمی شده اند.

انفجار دوم هم در حوزه پنجم امنیتی شهر کابل رُخ داد که براثر آن 2 کودک براثر انفجار ناشی از مین کنار جاده ای زخمی شدند.
انفجاری دیگر هم در منطقه سر دوره شهر قندوز در یک خودروی ون رویداده که برخی گزارش ها از کشته و زخمی شدن ده غیرنظامی حکایت دارد. طالبان در روزهای اخیر با محاصره محل های وقوع انفجار، از ورود خبرنگاران و  روزنامه نگاران برای جمع آوری گزارش و انتشار عکس و فیلم جلوگیری می کند. 

نکته مهم اینکه طالبان با وجود گذشت چند ساعت از انفجارهای امروز بویژه در مسجد شیعیان مزار شریف، هنوز چیزی نگفته اند.
در واقع با اینکه بارها جامعه شیعیان افغانستان خواستار توجه جدی دولت طالبان برای مقابله با تهدیدات علیه شیعیان شده اند اما همچنان شیعیان این کشور با مخاطرات جدی از سوی گروه های تروریستی مواجه هستند.

وقوع انفجارهای تروریستی در مناطق مختلف افغانستان نشان میدهند که  بر خلاف ادعای دولت طالبان، این گروه نتوانسته امنیت لازم را در پایتخت برقرار کند و بر همین  اساس دهها نفر از شهروندان بیگناه قربانی کم توجهی طالبان به مسئولیت خود برای ایجاد امنیت برای همه مردم وگروه های قومی در افغانستان شده اند.به همین دلیل این دیدگاه وجود دارد چنانچه دولت طالبان نتواند امنیت را در این کشور برقرار کند، علاوه بر بی اعتمادی بیشتر داخلی، با واکنش منفی منطقه ای و جهانی نیز دراین خصوص مواجه خواهد شد.

کلیدواژه