ثور 05, 1401 17:27 Asia/Kabul
  • پیروزی مکرون در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه
    پیروزی مکرون در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

امانوئل مکرون روز یکشنبه ۲۴ آوریل/4 ثور پس از برگزاری دومین دور انتخابات ریاست جمهوری فرانسه با کسب اکثریت آرا بار دیگر به ریاست جمهوری این کشور انتخاب شدو بدین ترتیب 5 سال دیگر زمام این کشور بزرگ اروپایی را در دست خواهد داشت.

بر اساس نخستین نتایج شمارش آرا مکرون بیش از 58 درصد آرا و رقیبش «مارین لوپن» از حزب راست افراطی «اجتماع ملی» ۴۲ درصد آرا را به خود اختصاص داده‌اند. «مارین لوپن» پس از اعلام شدن نتایج دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه ضمن پذیرفتن شکست گفت: «ما امشب نبرد بزرگ انتخاباتی را برای انتخابات پارلمانی آغاز می کنیم.»حدود ۴۸.۷ میلیون نفر در این انتخابات واجد شرایط رای دادن بودند که از این میان ۶۲ درصد در انتخابات شرکت کردند.میزان آرای سفید در دور دوم انتخابات نیز به ۲۸ درصد رسید که این میزان از سال ۱۹۶۹ تاکنون بی‌سابقه بوده است. موضوع قابل توجه در انتخابات اخیر ریاست جمهوری فرانسه، مشارکت پایین شهروندان این کشور بود که نشانگر نارضایتی اقشار بزرگی از مردم فرانسه از وضعیت کنونی است.

مساله پیروزی مکرون یا لوپن در این دور انتخابات با حساسیت زیادی چه در داخل فرانسه و چه در سطح اروپا مواجه شده بود.در واقع انتخاب هر یک از این نامزد ریاست جمهوری و راهیابی او به کاخ الیزه مسیر متفاوتی را برای فرانسویان و اروپا رقم می زد. با توجه به مواضع افراطی و بیشتر ضد اروپایی مارین لوپن طبیعتا انتخاب وی می توانست به افزایش سیاست های و قوانین ضد مهاجرتی وتشدید فشارها علیه مسلمانان در فرانسه منجر شده و در سطح اروپایی نیز به واگرایی فرانسه از اتحادیه اروپا و نزدیکی بیشتر به قدرت های دیگر مانند روسیه و چین منجر شود. از سوی دیگر با انتخاب مکرون به ریاست جمهوری می توان انتظار داشت که سیاست های کنونی در سطح داخلی دنبال شده ودر عرصه خارجی نیز فرانسه به همراه دیگر کشورهای اروپایی مسیر ضد روسی کنونی را دنبال نماید. مسلما آمریکا نیز از پیروزی مکرون خرسند شده است زیرا می تواند مطمئن باشد که در کارزار گسترده کنونی علیه روسیه هم چنان از همراهی پاریس برخوردار خواهد بود.در حالی که اجرای سیاست های دولت مکرون در 5 سال اخیر موجب بروز اعتراضات اجتماعی گسترده از جمله پیدایش جنبش جلیقه زردها شده که به وضعیت اقتصادی و اجتماعی کنونی فرانسه شدیدا اعتراض دارند.

واقعیت این است که بسیاری از رای دهندگان فرانسوی که به مکرون رای دادند نه به دلیل رضایت مندی از وی بلکه برای انتخاب نشدن مارین لوپن این کار را صورت دادند.در چند هفته اخیر قبل از برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری موج گسترده ای در جامعه فرانسه به راه افتاده بود که جنبش جلیقه زردها سردمدار آن بوده و خواهان عدم مشارکت شهروندان این کشور در انتخابات با شعار «نه مکرون ، نه لوپن» بودند.در این راستا مردم فرانسه در روزهای اخیر با برگزاری چندین تظاهرات خواستار تحریم دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه شده بودند.فرانسوی ها، مکرون و لوپن را نالایق و بد می دانند. از دیدگاه معترضان فرانسوی، مکرون و لوپن، به هیچ وجه در حد ریاست جمهوری این کشور نیستند. نکته مهمی که حاکی از نارضایی فرانسوی ها از اوضاع کنونی است اعتراضات گسترده پس از برگزاری انتخابات اخیر است .به دنبال اعلام نتایج اولیه این انتخابات فرانسه هزاران نفر از معترضان به پیروزی مکرون به خیابانها ریختند که به درگیری با پلیس کشیده شد. مکرون مدعی شده: من دیگر نامزد انتخابات نیستم و رئیس جمهور همه فرانسوی‌ها هستم و دلایل رای ندادن برخی از فرانسوی‌ها به خودم را می دانم.در حالی که واکنش مردم فرانسه به خبر پیروزی وی حاکی از نارضایتی اقشار عظیمی از جامعه فرانسه از مکرون و سیاست های او است. /

 

کلیدواژه