ثور 10, 1401 17:39 Asia/Kabul
  • تحلیل سخنان روز قدس سید حسن نصرالله
    تحلیل سخنان روز قدس سید حسن نصرالله

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان روز گذشته به مناسبت روز جهانی قدس سخنرانی کرد و تحلیلی جامع از موضوعات مختلف فلسطین ارائه داد.

اولین نکته ای که سید حسن نصرالله در سخنرانی خود به آن اشاره کرد این بود که مهمترین هدف رژیم صهیونیستی و حامیان آن به خصوص ایالات متحده آمریکا ناامید کردن فلسطین و امت اسلام از آزادسازی قدس است. ابزارهای نیل به این هدف نیز شامل جنگ، محاصره و تحریم است.

رژیم صهیونیستی بارها جنگ‌های طولانی مدت و کوتاه مدت بر فلسطینی‌ها تحمیل کرده است. در کنار جنگ از محاصره همه جانبه باریکه غزه استفاده کرده است. از سال 2006 غزه تحت محاصره همه جانبه رژیم صهونیستی قرار دارد و به تعبیری بزرگترین زندان روباز جهان محسوب می‌شود.

علاوه بر این، سیاست تحریم نیز توسط دولت‌های غربی به خصوص ایالات متحده آمریکا در جهت حمایت از رژیم صهیونیستی به کار گرفته شد. هدف همه این اقدام‌ها ناامیدی سازی مردم فلسطین از ادامه مقاومت در مقابل رژیم صهیونیستی و مجبور کردن مردم فلسطین به سازش با رژیم صهیونیستی بود که در دستیابی به این هدف اساسی و راهبردی خود تا امروز ناکام بودند.

در همین راستا سید حسن نصرالله به این موضوع اشاره کرد که روند ناامیدسازی و فرسایشی کردن موضوع فلسطین سبب شد که برخی از کشورهای منطقه به سمت عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی گام بردارند اما در مقابل فلسطینی‌ها نه تنها از فرسایشی کردن جنگ خسته نشدند بلکه عزم آنها برای مقاومت در مقابل رژیم صهیونیستی افزایش پیدا کرد. 

دومین مطلب در سخنرانی سید حسن نصرالله تاکید بر این موضوع بود که گروههای مقاومت مهمترین مانع در مسیر تحقق هدف رژیم صهیونیستی برای ناامیدسازی مردم فلسطین و امت اسلام از آزادسازی قدس بود. گروههای مقاومت طی دهه‌های اخیر ضمن مقابله با رژیم صهیونیستی قدرت نظامی خود را تقویت کردند به نحوی که طول دوره جنگ رژیم صهیونیستی علیه فلسطینی‌ها به 2 تا 4 روز کاهش پیدا کرده است. این کارکرد گروههای مقاومت عامل مهمی بود برای اینکه رژیم صهیونیستی نتواند به هدف خود در خصوص مساله قدس دست پیدا کند.

نکته دیگر در سخنان سید حسن نصرالله اشاره به عملیات‌های انفرادی بود. در واقع مقاومت از شکل سازمانی خود که در قالب گروهها و سازمانهای جهادی انجام می‌شد به حوزه مردی کشیده شد. مردم فلسطین از طریق انجام عملیات‌های شهادت طلبانه آن هم در درون اراضی اشغالی با جنایت‌های این رژیم مقابله کرده و در عین حال بر فلسطینی و اسلامی بودن مسئله قدس تاکید می کنند و این یک تهدید جدی اکنون برای رژیم صهیونیستی محسوب می شود.

به تعبیر سید حسن نصرالله این عملیات‌های انفرادی به صورت سازمانی انجام نمی‌شوند و جلوگیری از این نوع عملیات‌های انفرادی به مراتب سخت‌تر از مقابله با فعالیت‌های گروهی و سازمان‌های جهادی فلسطین است. سید حسن نصرالله در اظهارات خود این عملیات‌های انفرادی شهادت طلبانه را نتیجه اشغالگری عنوان کرد و بر این موضوع تاکید دارد که اشغالگری نمی‌تواند به امنیت در درون اراضی اشغالی منجر شود و به عبارتی امنیت و اشغالگری با همدیگر سازگار نیستند.

یکی دیگر از ابعاد سخنان سید حسن نصرالله اشاره به توافقات عادی سازی بود که میان برخی کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی انجام شد. برخی سران عرب ادعا کرده بودند که این توافق‌ها با هدف ایجاد صلح و امنیت بیشتر برای فلسطینی‌ها انجام می‌شود. سید حسن نصرالله در سخنان روز گذشته خود عنوان کرد که این توافق‌ها خدمت بزرگی برای رژیم صهیونیستی بود و نفاق این کشورها را در خصوص مسئله فلسطین نشان داد.

کلیدواژه