ثور 22, 1401 08:45 Asia/Kabul
  • برداشت گلنار فارس - ارسنجان
    برداشت گلنار فارس - ارسنجان

درخت گلنار همان درخت انار جنس نر است که گل های آن گلبرگ های زیادی داشته و تولید میوه نمی کند.

به گزارش رادیو دری گلنار فارسی بومی ایران بوده که علاوه بر زیبایی منحصر به فرد در صنایع دارویی، آرایشی و بهداشتی برای درمان کک و مک صورت، التهاب و خارش های شدید پوستی، جوش و برفک دهان، تنظیم قند خون و استحکام لثه و دندان کاربرد دارد.

متوسط برداشت گل خشک در هر هکتار حدود ۱۳۰۰ کیلوگرم است که پیش بینی می شود بیش از ۴۰ تن گل خشک از باغ های شهرستان ارسنجان در استان فارس برداشت شود.

سازگاری با اقلیم شهرستان، نیاز آبی کم، مقاومت به آفات و بیماریها، زودبازدهی، عمر انباری بالا و درآمد قابل توجیه اقتصادی از مزایای کاشت این گیاه دارویی است.

 

استان فارس در جنوب غرب واقع و از شمال به استانهاي اصفهان و يزد ، از غرب به استانهاي بوشهر و كهگيلويه و بوير احمد، از جنوب به استان هرمزگان و از شرق به استان كرمان محدود است.

بر اساس آخرين تقسيمات كشوري استان فارس داراي 29 شهرستان، 102 شهر، 84 بخش، 205 دهستان و 8369 آبادي مي باشد. وسعت استان فارس بالغ بر 122 هزاركيلومتر مربع بوده كه معادل 5/7 درصد از مساحت كل كشور مي باشد و از اين جهت در بين استان هاي كشور پس از استان هاي سيستان و بلوچستان، كرمان و خراسان جنوبي، در جايگاه چهارم قرار دارد.

 

کلیدواژه