ثور 22, 1401 08:57 Asia/Kabul

رئیس بخش جواهرات کریستیز در ژنو گفت بزرگترین الماس سفید جهان چهارشنبه ۱۱ می ۲۰۲۲ به حراج گذاشته می‌شود. قیمت این الماس بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون دالر تخمین می‌زنند.

ماکس فاوست، رئیس بخش جواهرات کریستیز در ژنو، به خبرگزاری فرانسه گفت “راک” که ۲۲۸.۳۱ قیراط وزن دارد بزرگترین الماس سفیدی است که تا به حال در حراجی عرضه شده است و اشاره کرد که یک الماس گلابی شکل واقعا متمایز است.

انتظارات حاکی از آن است که قیمت این سنگ گرانبها که متعلق به فردی از آمریکای شمالی است که هویت او فاش نشده است، ممکن است به رکورد‌هایی برسد.

فاوست گفت که این سنگ دقیقا یکسان است و قیمت آن را بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون دلار تخمین زد. او پیشنهاد کرد که رقابت برای به دست آوردن آن شدید خواهد بود و منجر به مناقصه‌های بالا می‌شود.

این کارشناس توضیح داد که از این نوع الماس‌ها تنها مشتی وجود دارد. عوایل حاصل از فروش این الماس به صلیب سرخ تعلق خواهد گرفت.

آخرین رکورد قیمت الماس سفید مشابه (۱۶۳.۴۱ قیراط) در حراج کریستیز به نوامبر ۲۰۱۷ در ژنو برمی گردد که به قیمت ۳۳.۷ میلیون دلار فروخته شد. این الماس که ارتفاع آن بیش از یک توپ گلف است، در اوایل دهه ۲۰۰۰ در آفریقای جنوبی استخراج شد و سپس توسط کریستیز با مذاکره به یک مجموعه دار خصوصی فروخته شد.

کلیدواژه