ثور 26, 1401 08:00 Asia/Kabul
  • اعتصاب سراسری صرافان در افغانستان
    اعتصاب سراسری صرافان در افغانستان

صرافان افغانستان در اعتراض به شرایط سخت دریافت مجوز کسب و کار از دولت طالبان، اعتصاب کردند.

اتحادیه صرافان افغانستان اعلام کرد،   قوانین اخد مجوز برگرفته از قوانین کشورهای غربی است و اجرای آن در افغانستان شرایط سختی را برای صرافان به وجود آورده است. چند روز قبل بانک مرکزی افغانستان تحت حاکمیت دولت طالبان ، شرایط جدیدی را برای اخد مجوز صرافی ها اعلام کرد. 

بر اساس این قوانین، در شهر‌های بزرگ از جمله کابل، هرات، قندهار و بلخ، فرد متقاضی باید حداقل ۵۰ میلیون افغانی منابع مالی داشته باشد. در دیگر شهرهای افغانستان  نیز متقاضیان باید حداقل ۱۰ میلیون افغانی منابع مالی داشته باشند تا مجوز کسب و کار صرافی به آنها داده شود. متقاضیان همچنین باید پنج میلیون افغانی تضمین در بانک مرکزی سپرده گذاری کنند.

اعتصاب سراسری صرافان افغانستان  در اعتراض به قوانین سختگیرانه جدید بانک مرکزی  در خصوص مجوزهای کسب و کار می تواند چالش های دولت طالبان در خصوص ورود  منابع ارزی مورد نیاز این کشور را بیشتر کند.

از تابستان گذشته که طالبان قدرت را در افغانستان در اختیار گرفته است این کشور بدلایل مختلف نتوانسته  منابع ارزی مورد نیاز برای واردات کالاهای اساسی شامل مواد غذایی و دارو را تامین کند.

بلوکه شدن حدود ده میلیارد دلار از دارایی های بانک مرکزی افغانستان توسط آمریکا و کاهش شدید کمک های مالی بین المللی به این کشور موجب تحدید منابع ارزی افغانستان شده است وهمین موضوع بر اقتصاد ملی و معیشت مردم تاثیر منفی گذاشته است. 

به دلیل ناتوانی دولت طالبان در تامین مایحتاج عمومی در افغانستان در ماه های اخیر بارها نهادهای بین المللی درباره خطر گرسنگی میلیون ها نفر در این کشور هشدار داده اند.

شرایط موجود سبب شده تا دولت طالبان با کسری جدی ارزهای رایج خارجی مثل دلار و یورو برای واردات مواد غذایی و دارو به افغانستان مواجه باشد که این مسئله به افزایش اعتراض ها در داخل این کشور دامن زده است. 

در حالی که دولت طالبان با مشکل بلوکه شدن دارایی های ارزی افغانستان توسط آمریکا و همچینن  کاهش شدید کمک های مالی بین المللی روبرو است، اعتصاب صرافان آن کشور می تواند بخشی از مسیر انتقال ارز به  خارج  وداخل افغانستان را نیز با تنگناهای جدیدی روبرو کند.  

صرافان افغانستان که به دلیل سخت شدن مجوزهای کسب و کار اعتصاب سراسری کرده اند قوانین جدید بانک مرکزی این کشور را مانعی بر سر راه فعالیت خود می دانند و با توقف فعالیت قصد دارند بانک مرکزی افغانستان را به تجدید نظر در قوانین جدید وادار کنند.

پیش بینی می شود چنانچه قوانین جدید بانک مرکزی درباره نحوه فعالیت صرافی ها درافغانستان اجرایی شود شماری از این صرافی ها امکان فعالیت نخواهند داشت و عملا از چرخه انتقال و جابجایی پول در داخل و خارج از افغانستان بیرون خواهند رفت.

با توجه به آنکه صرافی ها در همه کشورها به عنوان بازوی اجرایی و کارگزار مکمل برای سیستم بانکی عمل می کند،چنانچه بانک مرکزی افغانستان نتواند در خصوص اصلاح ضوابط مربوط به تاسیس و فعالیت  صرافی ها با اتحادیه صنفی آنان به توافق برسد،ممکن است ادامه اعتصاب صرافی ها بر مشکلات دولت طالبان برای انتقال ارز بیفزاید.      

کلیدواژه