ثور 29, 1401 18:45 Asia/Kabul
  • تعامل شورای علمای شیعه افغانستان با دولت طالبان
    تعامل شورای علمای شیعه افغانستان با دولت طالبان

شورای علمای شیعه افغانستان در نشست ماهانه از نمایندگی‌های خود خواست مشکلات مردم را بطور مسالمت‌آمیز و از طریق تعامل با دولت طالبان حل کنند.

از بیش از 9  ماه پیش که طالبان مجددا در افغانستان به قدرت بازگشت ، شیعیان این کشور با درک شرایط و ضرورت حل مشکلات مردم آمادگی خود را برای همکاری با طالبان اعلام کردند. با توجه به اینکه بخش مهمی از جمعیت افغانستان را شیعیان تشکیل می دهند،  همواره در مسایل سیاسی، اقتصادی فرهنگی و حتی امنیتی افغانستان نقش مهم و تعیین کننده ای داشته اند. اکنون نیز که مردم افغانستان با مشکلات عدیده بخصوص اقتصادی روبرو هستند شورای علمای افغانستان آمادگی خود را برای تعامل با طالبان جهت کمک به حل مشکلات مردم افغانستان اعلام کرده است.

ابوالفضل ظهره وند کارشناس مسایل افغانستان  در این باره می گوید :
"دشمنان مردم افغانستان با هدف قرار دادن شیعیان بسیار در تلاشند با فتنه انگیزی جنگ داخلی در این کشور به راه بیاندازند که با هوشیاری مردم افغانستان نه تنها این دسیسه خنثی شده بلکه اتحاد و برادری میان انها در حال تقویت است"


با توجه به اینکه هنوز طالبان با تشکیل دولت فراگیر در افغانستان‌ موافقت نکرده و همچنان تمام امور در اختبار این گروه است،  شیعیان افغانستان نیز بارها خواهان رعایت حقوقشان  در بخشهای مختلف اجتماعی، سیاسی ،مذهبی و فرهنگی شده اند.

حاکمیت افغانستان در اختیار هر گروهی  که باشد مهمترین وظیفه آن تامین امنیت و ایجاد شرایط لازم برای ازادی عمل شیعیان در برگزاری شعایر دینی شان است. موضوعی که بارها مورد توجه شورای علمای شیعیان افغانستان قرار گرفته است.

حملات تروریستی ضد جامعه شیعیان در افغانستان بخصوص در ماه مبارک رمضان نشان داد که از نظر امنیتی انان در نقطه اسیب پذیری قرار دارند که طالبان بایستی توجه بیشتری با آن داشته باشد .


پیر محمد ملازهی کارشناس مسایل افغانستان در این باره می گوید:
"جامعه شیعیان افغانستان انتظاراتی از طالبان دارند که هنوز به طور کامل به آنها ‌توجه نشده است که مهمترین انها تامین امنیت و به رسمیت شناختن آداب و رسوم و شعایر اجتماعی و فرهنگی شیعیان است"

در هر حال، آمادگی شورای علمای شیعیان افغانستان  برای تعامل و همکاری با طالبان در جهت کمک به حل مشکلات مردم افغانستان بیانگر زنده بودن روحیه برادری در جامعه متکثر قومی و مذهبی این کشور است و طالبان نیز با اتخاذ راه کارهای صحیح بایستی ضمن اهمیت دادن به چنین شرایطی امکان تقویت  همکاری و تعامل را فراهم کند تا ضمن کمک به حل مشکلات مردم ، توطیه و دسیسه دشمنان مردم افغانستان برای ایجاد جنگ فرقه ای در افغانستان خنثی شود.

کلیدواژه