ثور 31, 1401 08:29 Asia/Kabul
  • تحریک آزادی افغانستان و چرخه ادامه جنایت در افغانستان
    تحریک آزادی افغانستان و چرخه ادامه جنایت در افغانستان

گروه موسوم به "تحریک آزادی افغانستان" مسوولیت انفجار در حوزه چهارم امنیتی مزار شریف در ولایت بلخ را برعهده گرفت. این گروه که خود را مخالف طالبان معرفی کرده تلفات این انفجار را ده تن کشته و دوازده مجروح از عناصر این گروه اعلام کرده اما طالبان تلفات آنرا سه زخمی عنوان کرده است.

در مورد ماهیت و افراد تشکیل دهنده گروه "تحریک آزادی افغانستان" که پس از بازگشت مجدد طالبان به حاکمیت به عنوان گروه مخالف این گروه اعلام موجودیت کرد اطلاعات دقیقی در دست نیست .اما رویکرد آن به سمت انفجار و کشتن مردم افغانستان بسیار نگران کننده است زیرا نشان می دهد که این کشور در حال ورود به چرخه جدید از خونریزی و جنایت از سوی گروههای مجهول الهویه است که تحت عنوان گروههای مخالف طالبان در حال خودنمایی هستند. این بدان معنا است که مردم افغانستان همچنان قربانی مطامع و جاه طلبی های گروههایی است که می کوشند از طریق کشتار مردم به اصطلاح جای پایی برای خود در افغانستان ایجاد کنند.علاوه براین، گروههای خشونت طلب به دنبال جذب کمکهای مالی از سوی محافل داخلی، منطقه ای و بین المللی هستند که به هیچ عنوان خواهان برقراری آرامش و ثبات در افغانستان نیستند.

محمد شریفی نیا کارشناس مسایل افغانستان در این باره می گوید :

گروههای تروریستی و حتی مافیای قاچاق اعم از  مواد مخدر ، انسان و سلاح به هیچ عنوان خواهان برقراری ثبات و امنیت در افغانستان نیستند. زیرا ایجاد چنین وضعیتی مانع از تداوم فعالیت جنایتکارانه آنان در افغانستان میشود.

ادامه جنایات خونین در افغانستان از سوی گروههای تروریستی و شبه نظامی  که خود را مخالف طالبان معرفی می کنند در حالی است که مردم افغانستان از جنگ ، ناامنی ، ترور و خشونت خسته شده اند و خواهان صلح ،ثبات ، امنیت و آرامش هستند.در این شرایط، گروه طالبان که از حدود نه ماه پیش قدرت را مجددا در افغانستان تصاحب کرده است در برابر امنیت مردم این کشور مسئول است. ادامه حملات خونین در ماههای اخیر بخصوص از سوی گروه تروریستی داعش نشان می دهد که طالبان از توانایی لازم برای مقابله با تروریستها برخوردار نیست .در این حال، گروههای مخالف طالبان که با آغاز فصل گرما احتمال می رود حملات خود را آغاز کنند خواهان ایجاد دولت فراگیر و پایان انحصار گرایی طالبان در قدرت هستند.

اسماعیل باقری کارشناس مسایل افغانستان در این باره می گوید:

مخالفت طالبان با تشکیل دولت فراگیر، گروههای مخالف این گروه را به حاشیه رانده و با تشکیل گروههای شبه نظامی که عمدتا اهداف جنایتکارانه را نیز پیگیری می کنند در حال دامن زدن به بی ثباتی و ناامنی در افغانستان هستند تا از این طرف به اهداف خود برسند.

در هر حال،اعلام حضور گروه موسوم به "تحریک آزادی افغانستان" با انفجار خونین در مزارشریف، حامل این پیام روشن برای طالبان است که چنانچه به رویه فعلی خود در عرصه سیاسی افغانستان ادامه دهد مخالفانش را به سمت به دست گرفتن سلاح سوق خواهد داد که در این صورت، کنترل اوضاع بسیار دشوار خواهد بود. بنابراین تلاش برای جذب همه گروههای سیاسی،  قومی و مذهبی در چارچوب دولت فراگیر نه تنها می تواند به تقویت روحیه ملی در افغانستان کمک کند بلکه زمینه و فرصت ظهور و بروز هر گونه گروههای شبه نظامی را از بین خواهد برد.     

 

کلیدواژه