ثور 31, 1401 12:05 Asia/Kabul

رئیس حزب توسعه و عدالت افغانستان گفت: نشست هایی که در خارج از افغانستان برای تغییر اوضاع در این کشور برگزار می شود تاثیرگذاری چندانی ندارد.

داکتر سید جواد حسینی در گفت و گو با برنامه انعکاس رادیو دری با اشاره به برگزاری نشست اخیر سران برخی احزاب و شخصیت های افغانستانی در ترکیه و توافق بر سر ایجاد "شورای عالی مقاومت برای نجات افغانستان" اظهار داشت: تجربه نشان داده که نشست هایی که در خارج از این کشور از طرف رهبران احزاب و شخصیت های افغان برگزار شده و تصمیماتی که گرفته شده چندان مفید و اثرگذار نبوده و به نظر نمی رسد این نشست هم تاثیر گذار باشد و بتواند وضعیت را در این کشور تغییر دهد.

این فعال سیاسی افغان تاکید کرد: ما با هرگونه جنگ و خون ریزی در افغانستان مخالفیم و مسایل باید از طریق گفت و گو و مذاکره حل و فصل شود. البته مسایل و مشکلات رهبران و شخصیت های افغانستان در خارج از کشورشان تا اندازه ای قابل درک است اما خواست ما این است که آن ها از مجراهای ملی و بین المللی تلاش کنند زمینه یک گفت و گوی مسالمت آمیز را در افغانستان فراهم کنند و طالبان هم باید قانع شوند که زمینه مصونیت این رهبران و شخصیت ها در داخل افغانستان فراهم شود و زمینه مساعد شود تا این گفت و گو در داخل این کشور شکل بگیرد تا بتواند راهی به سوی صلح و امنیت پایدار باز کند.

وی افزود: مردم افغانستان بیش از چهل سال جنگ، خونریزی و ویرانی را تجربه کرده اند و باید به این مصائب نقطه پایان گذاشته شود، در همین رابطه بارها از حکومت طالبان خواسته ایم زمینه گفت و گو را در داخل افغانستان فراهم کند و امنیت را برای رهبران و شخصیت های افغان که خارج از کشورشان هستند، فراهم کند تا آنان اجازه فعالیت های سیاسی را داشته باشند اما تا کنون پاسخ روشنی از سوی طالبان ارایه نشده است.

به گفته این کارشناس سیاسی اگرچه طالبان هیات را تشکیل داده اند و می خواهند با رهبران و شخصیت های افغانستانی در خارج از این کشور ارتباط داشته باشند اما باید اصول کاری این هیات مشخص باشد در حالی که چنین نیست.

حسینی همچنان خاطرنشان کرد: رهبران و شخصیت های افغان باید بر اساس یک برنامه و استراتژی بزرگ ملی در افغانستان به توافق برسند زیرا در این صورت است که می توانند با توجه به توانمندی ها و نفوذی که دارند جایگاه خود را کسب کنند. اما اگر قرار باشد هر کدام از ابتدا سهم خود را از قدرت تعیین کند، رسیدن به توافق امری دشوار است و برنامه به جایی نمی رسد.

به گفته این فعال سیاسی آنان باید روی یک برنامه بزرگ ملی بحث کنند، مساله قانون اساسی و انتخابات را مطرح کنند که البته برنامه ای زمان بر است اما چاره ای هم جز این وجود ندارد.

وی ابراز امیدواری کرد: رهبران و شخصیت های افغان با استفاده از ابزارهای ملی و بین المللی که در اختیار دارند، متحد شوند و زمینه را برای یک طرح بزرگ ملی فراهم کنند و در اینصورت ممکن است  نشست ها و تلاش ها به نتیجه برسد.    

حسینی در رابطه با سیاست های جامعه بین المللی از جمله ترکیه در مورد افغانستان و حکومت طالبان هم گفت: این سیاست ها به خصوص در نه ماه گذشته ثابت نبوده و باتوجه به شرایط  در حال تغییر بوده و همچنان می تواند قابل تغییر باشد.

این فعال سیاسی اظهار کرد: جامعه بین المللی در ابتدا بسیار تلاش کرد که حکومت طالبان به برخی خواسته های جامعه بین المللی پاسخ مثبت دهد، بخشی از این خواسته ها بر گرفته از مطالبات مردم افغانستان بود مانند موضوع بازگشایی مدارس دختران، حقوق زنان و ایجاد یک دولت فراگیر که حکومت طالبان نتوانست پاسخ مثبت و روشنی به جامعه ملی و بین المللی بدهد.

وی اضافه کرد: با توجه به همین مسایل جامعه بین المللی نسبت به حکومت طالبان دلسرد شده و ممکن است سیاست های آن ها تغییر کند.

 

کلیدواژه