ثور 31, 1401 14:15 Asia/Kabul
  • پنج نکته درباره حمله‌ های مکرر رژیم اسرائیل ضد سوریه
    پنج نکته درباره حمله‌ های مکرر رژیم اسرائیل ضد سوریه

رژیم صهیونیستی بار دیگر شامگاه جمعه به سوریه حمله کرد. در این حمله به ریف جنوبی دمشق، 3 افسر سوری به شهادت رسیدند.

یک منبع نظامی وابسته به ارتش سوریه گفت: حدود ساعت 23:01 جمعه شب، دشمن اسرائیلی با موشک‌های زمین به زمین از سمت جولان اشغالی سوریه، نقاطی در جنوب سوریه را هدف قرار داد. این منبع نظامی تأکید کرد که این حمله هوایی 3 شهید بر جای گذاشت و خسارت مادی به بار آورده است.  

حمله شب گذشته یک هفته پس از جنایت رژیم صهیونیستی به منطقه مصیاف سوریه انجام شد. این تجاوز نیز منجر به شهادت 5 نفر از جمله یک غیرنظامی و جراحت 7 نفر دیگر از جمله یک دختر بچه و وقوع خسارات مادی و وقوع آتش سوزی‌های متعدد در جنگل‌های منطقه مصیاف شده بود.

پنج نکته درباره حمله‌های اخیر رژیم صهیونیستی ضد سوریه وجود دارد.

اول؛ این حمله‌ها در میانه بحران اوکراین انجام می‌شود. به عبارت دیگر، در حالی که بحران اوکراین به مسئله اصلی نظام جهانی تبدیل شده و اسرائیل نیز در کنار غرب در بحران اوکراین قرار گرفته است، این رژیم از این بحران به عنوان فرصتی برای افزایش حمله‌ها ضد سوریه بهره می‌گیرد.

دوم؛ پس از اینکه جنگ روسیه علیه اوکراین در کوتاه مدت خاتمه پیدا نکرد، خبرهایی درباره خروج نسبی نظامیان روسیه از سوریه منتشر شد. در همین حال اختلاف‌های جدی نیز میان تل‌آویو و مسکو در اثر بحران اوکراین به وجود آمد. استنباط رژیم صهیونیستی این است که از یک سو روسیه در بحران اوکراین مشغول است و از توان نظامی خود برای مقابله با حمله‌های این رژیم ضد سوریه بهره نمی‌گیرد و از سوی دیگر، خروج نسبی نظامیان روسی از سوریه نیز نباید منجر به تقویت موقعیت جمهوری اسلامی ایران در سوریه شود. این استباط تا حدود زیادی نادرست بود زیرا روسیه ۱۳ می یک موشک «اس-۳۰۰» به سمت جنگنده‌های رژیم صهیونیستی در سوریه شلیک کرد. علی‌رغم آن که هیچ هواپیمای اسرائیلی در این حمله روسیه آسیب ندید اما این اولین باری بود که روسیه سامانه دفاع هوایی خود را علیه جنگنده‌های اسرائیلی فعال کرده است. به نظر می‌رسد حمله شب گذشته به سوریه واکنش رژیم صهیونیستی به اقدام روسیه بود.

سوم؛ دور جدید حملات  رژیم صهیونیستی ضد سوریه در حین برگزاری رزمایش اخیر نظامی این رژیم انجام می‌شود. این رزمایش به نام «ارابه‌های آتش» در سه سطح زمینی، هوایی و دریایی و با مشارکت همه بخش‌های نظامی و ستاد مشترک رژیم صهیونیستی در حال برگزاری است. رژیم صهیونیستی این رزمایش را بزرگ‌ترین رزمایشی می‌داند که تاکنون برگزار کرده است. حمله مکرر به سوریه در حین برگزاری این رزمایش به منزله این است که رژیم صهیونیستی تلاش دارد آمادگی خود را و همچنین برونداد این رزمایش را نشان دهد.

چهارم؛ چهارمین نکته این است که رژیم صهیونیستی تضعیف توان پدافند هوایی ارتش سوریه را با حمله‌های مکرر به این کشور پیگیری می‌کند. اگرچه پدافند هوایی سوریه موفق شد برخی از موشک‌های شلیک شده را ساقط کند، اما برداشت رژیم صهیونیستی این است که حمله‌های مکرر ضربه‌ای به قدرت بازدارندگی پدافندی ارتش سوریه است.

پنجم؛ نکته دیگر این است که این حمله‌ها در میانه افزایش درگیری میان رژیم صهیونیستی و فلسطینی‌ها انجام می‌شود. فلسطینی‌ها طی کمتر از دو ماه 5 عملیات شهادت‌طلبانه انجام دادند که دست کم 19 صهیونیست کشته و ده‌ها نفر نیز زخمی شدند. رژیم صهیونیستی از تداوم این عملیات‌ها هراس دارد و دچار سردرگمی شده است. حمله‌های مکرر ضد سوریه نوعی فرار به جلو در مقابل این سردرگمی مقابل فلسطینی‌ها است.

 

کلیدواژه