جوزا 04, 1401 14:42 Asia/Kabul

عضو پیشین پارلمان افغانستان نگرانی طالبان از مقاصد احتمالی قطر و ترکیه در آینده را دلیل اصلی واگذاری مدیریت فنی میدان های هوایی (فرودگاه های) افغانستان به امارات متحده عربی دانست.

محمد صالح سلجوقی در گفت و گو با برنامه انعکاس رادیو دری با اشاره به اعلام واگذاری مدیریت فنی میدان های هوایی افغانستان به امارات متحده عربی از سوی طالبان و امضای قرارداد برای میدان هوایی کابل در این زمینه در حالی که رایزنی ها با قطر و ترکیه از ماه ها قبل جریان داشت، گفت: طالبان قطر را از جمله کشورهای نزدیک به امریکا در منطقه می داند و ترکیه هم از اعضای ناتو به شمار می رود از اینرو به نظر می رسد طالبان نگرانی هایی از واگذاری مدیریت میدان های هوایی افغانستان به این کشورها داشته است.

وی افزود: طالبان احتمال می داده که قطر و ترکیه در آینده از این فرصت برای مقاصد خاصی استفاده کنند که از مهار آن عاجز باشد و یا با توجه به نفوذی که بر شبکه های کوچک طالبان دارند برای تغییر وضعیت سیاسی طالبان اقداماتی انجام دهند.

این کارشناس سیاسی عنوان کرد: به این ترتیب طالبان امارات متحده عربی را برای این امر انتخاب کرد زیرا هم ارتباط چندانی با قطر ندارد و هم با توجه به موقعیت تجارتی که دارد بیشتر می تواند به طالبان کمک کند و بر این تصور است که چون تعداد زیادی از سرمایه گذاران افغان در آن کشور حضور دارند تجارت و سرمایه گذاری در افغانستان هم بهبود پیدا می کند.

سلجوقی با اشاره به نشست مخالفان حکومت موقت طالبان در ترکیه اظهار داشت: این نشست هم طالبان را دچار شتاب در برگزاری لویه جرگه و کسب مشروعیت سیاسی کرده اما از آنجا که آنکارا به صورت علنی حمایت خود را از مخالفان طالبان اعلام نکرده طالبان هم نگرانی چندانی از این ناحیه ندارند اما اینکه ترکیه بالاخره به مخالفان طالبان اجازه برگزاری جلسه را داده می تواند باعث ایجاد حساسیت هایی برای طالبان شده باشد.

این کارشناس سیاسی در مورد احتمال فاصله گرفتن طالبان از امریکا هم اظهار کرد: امریکایی ها نه طالبان را به رسمیت شناختند و نه انعطافی در برابر آن ها نشان دادند ضمن اینکه مانع به رسمیت شناسی آنان از سوی جامعه بین المللی هم شده اند، پس طالبان با چنین حرکت هایی می خواهد به امریکا نشان دهد که مستقل عمل می کند و به دنبال ایجاد رابطه با رقبای امریکا است چنانکه روابطی هم با کشورهای بزرگ منطقه که رقیب امریکا به شمار می روند برقرار کرده است.

وی اضافه کرد: البته طالبان با امریکا دشمنی نمی کند و فقط می خواهد از این مساله به عنوان اهرم فشار استفاده کند و نمایش قدرتی در برابر امریکا به راه اندازد تا امریکا حکومتش را به رسمیت بشناسد و با آن ها روابط رسمی برقرار کند.

 

کلیدواژه