جوزا 05, 1401 15:50 Asia/Kabul

کارشناس سیاسی و فعال رسانه ای افغان گفت: اجازه برگزاری نشست رهبران سیاسی افغان مخالف طالبان در آنکارا نتیجه ناامیدی ترکیه از امضای قرارداد مدیریت میدان های هوایی افغانستان با طالبان بود.

سید زکریا راحل موسوی در گفت و گو با بخش خبر رادیو دری با اشاره به واگذاری مدیریت فنی میدان های هوایی (فرودگاه های) افغانستان به امارات متحده عربی در حالیکه رایزنی های قطر و ترکیه در این زمینه ادامه داشت، عنوان کرد: پس از آنکه ترکیه متوجه شد طالبان مدیریت این میدان ها را به این کشور واگذار نمی کند به سران سیاسی مخالف طالبان اجازه داد در آنکارا نشست برگزار کنند و فعالیت های ضد طالبانی خود را از سر بگیرند.   

وی افزود: دلایل متعددی برای واگذاری مدیریت میدان های هوایی افغانستان به امارات متحده عربی از سوی طالبان وجود دارد؛ یکی اینکه امارات متحده عربی در دوره اول حکومت طالبان این گروه را به رسمیت شناخت و واگذاری مدیریت این میدان ها به امارات هم به نوعی ادای دین به آن کشور است و هم زمینه سازی برای به رسمیت شناختن مجدد حکومت طالبان.

این فعال رسانه ای افغان اظهار داشت: همچنان برخی اطلاعات حاکی از آن است که سفر اخیر ملا برادر معاون رئیس الوزرای حکومت موقت طالبان به امارات با دستاوردهای زیادی همراه بوده و شرایط پیشنهاد شده از سوی وی جدی گرفته شده و مورد قبول مقامات امارات قرار گرفته است هرچند از جزئیات این شرایط یا پیشنهادها اطلاعاتی در دست نیست.

به گفته راحل موسوی از سوی دیگر ترکیه و قطر قصد داشتند در کنار کنترل میدان های هوایی افغانستان و مخصوصاً میدان هوایی کابل نیروی نظامی در این میدان هوایی مستقر کنند در حالی که طالبان نمی خواهد نیروهای خارجی در میدان هوایی کابل حضور داشته باشند زیرا حیثیت امنیتی مورد ادعای آنان را زیر سوال می برد.

این کارشناس سیاسی دلیل دیگر را عضویت ترکیه در سازمان ناتو خواند و اینکه حضور ترکیه و به ویژه حضور نظامی آن در افغانستان به معنای حضور ضمنی ناتو در این کشور است در حالیکه طالبان بیست سال با ناتو به عنوان یک سازمان اشغالگر مبارزه کرد و امروز اگر بخواهد به یکی از اعضای این سازمان اجازه فعالیت در افغانستان بدهد به معنای زیر سوال بردن آن مبارزه بیست ساله است.

راحل موسوی گفت: ترکیه حمایت از داعش را هم در کارنامه خود دارد و این موضوع برای طالبان نگران کننده است زیرا داعش یک نیروی رقیب طالبان در افغانستان به شمار می رود که قدرت این گروه را به چالش می کشد و از این نظر حضور ترکیه در افغانستان و اجازه فعالیت به این کشور به نوعی فراهم سازی شرایط برای فعالیت داعش هم تلقی می شود.

وی اضافه کرد: با توجه به این موضوعات برگزاری نشست اخیر برخی سیاستمداران و رهبران احزاب سیاسی افغانستان در آنکارا نتیجه ناامیدی ترکیه از امضای قرارداد مدیریت میدان های هوایی افغانستان و اقدامی برای اعمال فشار بر حکومت طالبان بود.

 

کلیدواژه