جوزا 08, 1401 17:20 Asia/Kabul
  • موضع سازمان ملل درباره تهدید تحریک طالبان علیه پاکستان از خاک افغانستان
    موضع سازمان ملل درباره تهدید تحریک طالبان علیه پاکستان از خاک افغانستان

شورای امنیت سازمان ملل متحد در گزارشی ، تحریک طالبان را تهدیدی برای پاکستان در امتداد مرزهای افغانستان دانست.

 شورای امنیت سازمان ملل دراین گزارش تصریح کرد، تحریک طالبان پاکستان بزرگترین بخش جنگجویان خارجی در افغانستان را تشکیل می‌دهد که تعداد آنها چندین هزارنفر تخمین زده می شود.

 این گزارش می‌افزاید، تحریک طالبان پاکستان بیش از همه از شرایط افغانستان سود برده است و در ماه‌های اخیر حملات و عملیات‌های متعددی را در پاکستان انجام داده است.

براساس این گزارش، تحریک طالبان پاکستان به‌ جای اینکه فشاری را احساس کند، به‌ عنوان یک نیروی مستقل به حیات خود ادامه می‌دهد.

گزارش شورای امنیت سازمان ملل درباره تهدید بودن  گروه تحریک طالبان برای پاکستان  از خاک افغانستان می تواند از سوی مقامات اسلام اباد سندی برای اثبات ادعای خود باشد.

دولت پاکستان دستکم از زمان قدرت یافتن مجدد طالبان در افغانستان از تابستان گذشته تاکنون بارها با اشاره به حملات گروه تحریک طالبان  در داخل پاکستان،از مقامات دولت طالبان خواسته  مانع ازاستفاده تحریک طالبان از خاک افغانستان برای انجام عملیات خرابکارانه در ان کشور شده است.  

با وجود آنکه دولت سابق پاکستان که تا ماه آاوریل قدرت را در اختیار داشت از حاکمیت طالبان در افغانستان حمایت می کرد ، اما این مسئله موجب نشد تا از آنچه حملات تحریک طالبان از خاک افغانستان علیه پاکستان می خواند،انتقاد نکند.

گزارش جدید شورای امنیت سازمان ملل درباره تهدید تحریک طالبان برای پاکستان ازخاک افغانستان ،می تواند برگ برنده ای برای اسلام آباد درتنش با دولت طالبان درخصوص تهدیدات از خاک این کشور باشد. 

البته انتقاد از تهدیدات گروه های تروریستی از خاک افغانستان  علیه دیگر کشورها به خصوص همسایگان تنها به پاکستان محدود نمی شود .

علاوه برگروه  تحریک طالبان که پاکستان آنرا تهدیدی برای خود می داند ،داعش نیز امنیت برخی کشورهای همسایه را به مخاطره انداخته است.  

 چندی پیش مقامات تاجیکستان اعلام کردند  چهار فروند راکت از شهرستان «خواجه‌غار» ولایت «تخار» افغانستان به سمت تاجیکستان شلیک شده است که گروه تروریستی داعش مسئولیت آنرا پذیرفت.       

وقوع حمله راکتی داعش به تاجیکستان از خاک افغانستان،نشان داد که نگرانی کشورهای همسایه از ضعف دولت طالبان در جلوگیری ازاستفاده تروریست ها ازخاک افغانستان برای حمله به دیگر کشورها کاملا درست بوده است.

 جاوید کوهستانی، کارشناس مسایل امنیتی و نظامی در افغانستان می‌گوید،

چنانچه داعش درافغانستان سرکوب نشود،یک تهدید استراتژیک برای این کشور و برای دیگر کشورهای منطقه و همسایه خواهد شد. 

با وجود آنکه در نشست های مخنلف منطقه ای و بین المللی بارها از دولت خواسته شده تا ضمن پایان دادن به حضور تروریست ها در افغانستان ،مانع از حملات انان به دیگر کشورها از خاک افغانستان شوند اما دولت طالبان تاکنون توجه جدی به این مسئله نداشته است.   

 باید توجه داشت که بی توجهی دولت طالبان به ضرورت مقابله با گونه های مختلف تروریسم  ازجمله داعش درافغانستان نه تنها خواسته کشورهای منطقه از گروه طالبان است بلکه در داخل این کشور هم همه گروه های مختلف مردم خواستار برخورد موثر و قاطع با داعش هستند.

به نظر میرسد، چنانچه دولت طالبان اراده ای برای برخورد با گروه های مختلف تروریستی در افغانستان نداشته باشد، قبل از دیگر کشورها، نخستین چالش برای این گروه خواهد بود که درصدد تثبیت حاکمیت خود در این کشور است .   

 

کلیدواژه