جوزا 18, 1401 16:12 Asia/Kabul
  • توصیه رهبر انقلاب به وحدت مسلمانان و پرهیز از رابطه با رژیم صهیونیستی
    توصیه رهبر انقلاب به وحدت مسلمانان و پرهیز از رابطه با رژیم صهیونیستی

رهبر معظم انقلاب اسلامی با بیان اینکه صهیونیست‌ها بلای فوری و نقد جهان اسلام هستند، تصریح کردند: رژیم صهیونیستی دولت‌هایی را که به سمت عادی‌سازی روابط با آن رفتند، استثمار می‌کند.

"حضرت آیت‌الله خامنه‌ای" رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز (چهارشنبه) در دیدار دست‌اندرکاران حج امسال افزودند: افشای توطئه و طراحی صهیونیست‌ها از کارهای ضروری در حج است و دولت‌های عربی و غیر عربی که بر خلاف خواست ملت‌ها و برای خواست امریکا، به سمت عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی رفته‌اند، بدانند این نشست و برخاست‌ها جز استثمار آنها به‌وسیله رژیم صهیونیستی هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت.

تا پیش از تحولات منتهی به بیداری اسلامی، روابط میان کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی ، حداکثر حول مسائلی همچون طرح های سازش بود و عربستان سعودی که خود را سردمدار کشورهای عربی می داند سعی می کرد حمایت ضمنی از مساله فلسطین را نشان دهد، اما با ولی عهدی "محمد بن سلمان" در عربستان که گسترش روابط با آمریکا را دنبال می کند ، موضوع عادی سازی روابط با رژیم اشغالگر قدس نیز مطرح شد و در ادامه چهار کشور عربی همسو با سیاست های عربستان، روابط خود را با این رژیم عادی کردند.

امارات در سپتامبر ۲۰۲۰ با وساطت دولت وقت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ»، توافق عادی‌سازی روابط با رژیم اشغالگر قدس را موسوم به «توافق‌ آبراهام» امضا کرد و رسماََ با این رژیم مناسبات دیپلماتیک برقرار کرد؛ پس از امارات، سه کشور عربی بحرین، سودان و مغرب نیز به توافق آبراهام پیوسته و روابط خود با رژیم صهیونیستی را عادی‌سازی کردند.

تردیدی نیست که رژیم صهیونیستی با سابقه طولانی دراشغالگری و رویه‌های ضدانسانی و ضد حقوق بشری به ویژه علیه ملت فلسطین، هیچگاه دنبال روابط مسالمت آمیز که متضمن منافع ملت های مسلمان منطقه باشد نبوده است و اهدافی همچون خروج از انزوا در منطقه، تضعیف جوامع اسلامی از طریق نفوذ سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و نظامی در این جوامع و همچنین تدوام اشغالگری و توسعه طلبی را پیگیری می کند.

«حسام عایش» کارشناس اقتصادی اردنی در این باره می گوید، مناسبات عادی شده اردن و اسرائیل بسیار کم‌رمق است که آن هم با مخالفت شدید مردم رو به رو است، اسرائیل از ورای توافقات عادی‌سازی روابط، تلاش می‌کند تا منافعش در منطقه و جهان را تقویت کند و وارد بازارهای کشورهای عربی شود چرا که پیش از این توافقات در وضعیت تقریبا منزوی به سر می‌برد.

"حضرت آیت‌الله خامنه‌ای" در بخشی دیگر از بیاناتشان با اشاره به اینکه حج مظهر اتحاد امت اسلامی است گفتند : باید همه تلاش به‌کار گرفته شود تا هیچ خللی به موضوع اتحاد مسلمانان وارد نشود زیرا ایجاد اختلاف بخصوص اختلاف میان شیعه و سنی از ترفندهای انگلیسی‌ها است.

تفرقه انداختن بین مسلمانان و برجسته سازی نقاط اختلاف مذاهب اسلامی یکی از مهم ترین اقداماتی است که انگلیس و آمریکا از سال ها پیش علیه مسلمانان و جوامع اسلامی به کار برده اند؛ نمونه بارز آن جریان شیعه انگلیسی است که ویژگی اصلی آن نشان دادن چهره‌های افراطی و خونریز در شیعه ، ترویج مسائل مورد اختلاف بین شیعه و سنی و جدایی دین از سیاست است . هم اکنون دهها شبکه ماهواره ای و وبسایت برای تبلیغ و ترویج این تفرقه افکنی فعال هستند که بیشر آنها از انگلیس و یا آمریکا تامین مالی می شوند.

واضح است که هرگونه بروز اختلاف میان مسلمانان، موجب می شود توان و انگیزه های امت اسلامی صرف اختلافات داخلی شود و از توجه به دشمنان اصلی خود غفلت کنند و این همان خواست دشمنان است؛ همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کرده اند : شیعه‌ی انگلیسی و سنّی آمریکایی مثل هم هستند؛ همه، دولبه‌ی یک قیچی هستند؛ سعیشان این است که مسلمانها را به جان هم بیندازند.

 

کلیدواژه