جوزا 23, 1401 14:43 Asia/Kabul

منبع مطلع از اوضاع ولایت سرپل در شمال افغانستان گفت: مولوی مهدی مجاهد تنها فرمانده ارشد طالبان از قوم هزاره، از اینکه شیعیان و هزاره ها در حکومت موقت طالبان جایگاه مناسب ندارد، رنجیده خاطر است

محمد حسین مجاهد زاده در گفت و گو با برنامه انعکاس رادیو دری با اشاره به رنجش مولوی مهدی رئیس پیشین استخبارات طالبان در ولایت بامیان افغانستان از حکومت طالبان و دیدارهای هیات های این حکومت با وی اظهار داشت: مولوی مهدی به خاطر در نظر گرفته نشدن جایگاه مناسب قوم هزاره در حکومت طالبان رنجیده و اعلام کرده به عنوان یک فرد عادی تحت پرچم حکومت طالبان است اما دیگر وظیفه نظامی در این حکومت انجام نمی دهد و اگر قرار است سهمی از حکومت به وی داده شود به جوانان تحصیلکرده و مستعد شیعه و هزاره داده شود.

وی یاد آور شد که چند روز قبل درگیری بین برادر ولسوال (فرماندار) طالبان در ولسوالی (شهرستان) بلخاب ولایت سرپل و خان محمد مجاهد محافظ معادن زغال سنگ و از نزدیکان مولوی مهدی رخ داده بود که در آن زمان مولوی مهدی به صورت رسمی اعلام  بی میلی به کار نظامی در حکومت طالبان نکرده بود، پس از آن هیات هایی از طرف طالبان به سرپل اعزام شدند که همچنان در حال گفت و گو و رایزنی هستند، در جمع آخرین هیات انعام الله سمنگانی معاون سخنگوی طالبان، مولوی مخدوم سعادت معاون امور کار و امور اجتماعی، عبدالله سرحدی والی بامیان و محمد مقتصد از فرماندهان ارتش در سرپل حضور داشتند که با مولوی مهدی صحبت کردند.

به گفته این منبع مطلع، خواست اعضای هیات ها این است که مولوی مهدی به کابل برود اما او گفته تحت حاکمیت حکومت طالبان است اما در بلخاب. و اینکه دیگر نمی خواهد کار نظامی انجام دهد و مایل است از این پس به عنوان یک فرد غیرنظامی زندگی کند.

مجاهد زاده در مورد برخی خبرها مبنی بر اینکه تعدادی از مقامات محلی طالبان در سرپل اعلام کرده بودند مولوی مهدی یک فرمانده مسلح غیر مسوول است عنوان کرد: چنین چیزی به صورت غیر  رسمی گفته شده اما هیات های طالبان با او دیدار می کنند و ولسوال تعیین شده را هم که پذیرفته نشده بود برکنار کرده اند. به هر صورت در این مورد رسما چیزی اعلام نشده است. مولوی مهدی هم در روز معرفی ولسوال جدید بلخاب گفت: بر اساس هدایت عبدالرحمن اکرم والی سرپل ولسوال جدید به کار گماشته شده است.

وی در مورد چگونگی همکاری مولوی مهدی با حکومت طالبان هم گفت: او اعلام کرده که اگر قرار است به او سهمی از حکومت داده شود به جای او به جوانان تحصیل کرده قومش داده شود اما هیات های اعزامی از کابل به وی گفته اند اگر متمرد نیست به کابل بازگردد. از اینرو به نظر می رسد اعتماد بین طرفین از بین رفته. حکومت طالبان از این نگرانی دارد که مولوی مهدی در بلخاب جبهه مخالفی تشکیل دهد، مردم بلخاب هم نگران به خشونت کشیده شدن اوضاع هستند زیرا اگر چنین شود برای طرفین درد سر بزرگی ایجاد خواهد شد.

مجاهد زاده ضمن اینکه از طرفین خواست با درایت عمل کنند، تاکید کرد: حکومت طالبان از مشورت مشاوران افراطی استفاده نکند و با صبر و حوصله به قضیه بنگرد تا مردم آسیب نبینند. هیات های اعزامی هم با دلسوزی قضیه را پیگیری کرده، منصفانه نگاه کنند و اطلاعات، گزارش ها و مشورت های درست و دقیق به مقامات بدهند.

وی در مورد تصمیم مولوی مهدی برای کناره گیری از پست نظامی گفت: او قبلا رئیس استخبارات طالبان در ولایت بامیان بود و پس از برخی اختلاف نظرات داخلی از این سمت کنار گذاشته شد، سپس چندین مصاحبه کرد و اعتراض و حرفش این بود که مردم هزاره در چارچوب حکومت طالبان جایی ندارند و اعتماد متقابل وجود ندارد بنا بر این، تنها حضور وی در حکومت کاری از پیش نمی برد.

مجاهد زاده اضافه کرد: پس از آن مولوی مهدی به کابل فراخوانده شد، مدتی در کابل ماند و با مقامات طالبان دیدار کرد که احتمالا این دیدارها نتیجه ای نداشته، برایش رنجش ایجاد شد و پس از بازگشت به بلخاب اعلام کرد که دیگر حاضر نیست در چارچوب حکومت طالبان وظیفه نظامی انجام دهد اما به عنوان یک فرد عادی تحت پرچم طالبان قرار دارد.

 

کلیدواژه