جوزا 25, 1401 15:56 Asia/Kabul

منبع مطلع از اوضاع ولایت سرپل در شمال افغانستان وضعیت را در ولسوالی بلخاب این ولایت به دلیل ایجاد اختلاف میان طالبان و مولوی مهدی مجاهد حساس و نگران کننده توصیف کرد.

سید غلام حسین حسینی بلخابی در گفت و گو با برنامه انعکاس رادیو دری گفت: طالبان و مولوی مهدی بر مواضع خود پافشاری دارند و هیچ یک از طرفین کوتاه نمی آیند از اینرو اوضاع تنش آلود و نگران کننده می نماید، مولوی مهدی از اینکه طالبان به دیگر اقوام  سهم درخوری در قدرت نداده ناراضی است و طالبان هم حاضر نیستند به دیگران سهم لازم را بدهند.    

وی افزود: مولوی مهدی مجاهد از چند سال قبل با طالبان همکاری داشته، پس از آنکه طالبان در افغانستان به قدرت رسیدند او به عنوان رئیس استخبارات ولایت بامیان تعیین شد پس از مدتی با فردی به نام مولوی مقبل درگیر شد که سه نفر از افرادش زخمی شدند، به دنبال آن از سمتش برکنار شد و به ولسوالی (شهرستان) بلخاب ولایت سرپل رفت.

به گفته حسینی بلخابی سپس طالبان وی را به کابل فراخواندند و مدتی در کابل بود و در اواسط ماه حوت (اسفند) سال 1400 با رنجش از طالبان دوباره به بلخاب بازگشت. طالبان معاونت وزارت مسکن و شهرسازی را به وی پیشنهاد کردند اما او به این سمت راضی نبود و بعدها عنوان کرد که طالبان به اقوام و مذاهب دیگر مناصب درخوری نداده اند و او به این دلیل حاضر نیست پستی را قبول کند.

این منبع مطلع اظهار کرد: تاکنون از سوی طالبان پنج هیات از کابل، بامیان و سرپل به بلخاب آمده اند تا مولوی مهدی را متقاعد کرده و به کابل ببرند اما او حاضر نشده و خواسته های خود را هم مطرح کرده است.

بلخابی گفت: آخرین هیات طالبان شامل معاون وزارت کار و امور اجتماعی، قوماندان لوای اردوی سرپل و معاون سخنگوی طالبان ضرب الاجل سه روزه تعیین کردند و به مولوی مهدی گفتند اگر به کابل نرود برای بردن وی نیرو فرستاده می شود ضمن اینکه نیروهای طالبان از قبل در اطراف بلخاب مستقر شده اند اما سید حسین عالمی بلخی رئیس دارالانشا (دبیرخانه) شورای علمای شیعه افغانستان اظهار کرده با مقامات طالبان تماس گرفته و گفته نیرو برای جنگ نفرستند تا مسوولان شورای علما هم با مولوی مهدی صحبت کنند.

وی اضافه کرد: با شرایط پیش آمده اوضاع نگران کننده و خطرناک به نظر می رسد زیرا طالبان به دیگر اقوام سهمی از قدرت قائل نشده اند و این در حالی است که  افرادی از اقوام دیگر سال ها در کنار طالبان بودند و به آن ها برای رسیدن به قدرت کمک کردند. بنابراین از یک طرف به نظر نمی رسد طالبان برای شیعیان و هزاره ها سهمی قائل شوند و از طرف دیگر مولوی مهدی به سختی از مواضع خود کوتاه می آید به این خاطر اوضاع نگران کننده به نظر می رسد.

 

کلیدواژه