جوزا 28, 1401 16:34 Asia/Kabul

کارشناس اقتصادی افغان تاکید کرد: در حال حاضر مهمترین اقدامی که باید در جهت حفظ ارزش و ثبات پول افغانی در افغانستان انجام شود، بازگرداندن اعتماد به بانک ها است.

عبدالهادی فرهنگ در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: اقدام دیگری که باید در این زمینه انجام شود توجه به رشد صنعت و تجارت و از بین بردن نیاز به تزریق پول از خارج به اقتصاد این کشور است.

وی با اشاره به نشست اخیر بانک مرکزی افغانستان و اینکه ریاست این بانک تصمیم گرفته هر ازگاهی نشستی تحت نام "سیاست های پولی برای بالا بردن ارزش پول افغانی" برگزار کند، گفت: ریاست بانک مرکزی افغانستان تعدادی از متخصصین بانکداری را جمع کرده و از آن ها در مورد بانکداری مشورت می گیرد که اقدام خوبی است اما نیازهای اولیه اقتصاد افغانستان تجارت، صادرات و اشتغال است.

رایزن سابق بازرگانی سفارت افغانستان در تهران عنوان کرد: علت اساسی بی سر و سامانی ها در افغانستان نبود اشتغال است. اگر بانک مرکزی و حکومت طالبان در زمینه صنعت و تجارت کار انجام دهند این مشکل حل خواهد شد زیرا در حال حاضر صادرات بسیاری کالاها به سختی انجام می شود و  بازارهای خارجی هم در اختیار نیست، در صورتی که به این مسایل توجه شود، تراکنش های مالی که در ارتباط با صادرات کالاهای افغانستان انجام می شود می تواند باعث ثبات اقتصادی در این کشورشود.

به گفته فرهنگ مشکل اساسی در افغانستان طی سال ها این بوده که پول از خارج آمده و به انواع مختلف مصرف شده و این سبب شده که ارزش پول افغانی تا حدی حفظ شود اما وقتی پول های تزریق شده از خارج تمام می شده ارزش پول و مسایل بانکی با مشکل مواجه می شده و به صورت کلی ثبات پایدار مالی و پولی وجود نداشته است.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی و دست اندرکاران حکومتی اقتصادی باید هم در رابطه با صادرات، هم تجارت و هم در بخش احیای پروژه های بزرگ تصمیم بگیرند. اظهار کرد: احیای این پروژه ها هم باعث گردش مالی و هم باعث ورود پول های خارجی می شود به این ترتیب زمینه کار ایجاد می کند که می تواند زمینه ثبات پایدار را در افغانستان فراهم کند.

این کارشناس اقتصادی عنوان کرد: اگر دست اندرکاران اقتصادی در افغانستان به سوی پروژه های بزرگ مانند تاپی، تاپ و پروژه های بزرگ ترانزیتی بروند می تواند در ثبات اقتصادی این کشور تاثیرگذار باشد. مشکل مردم با حرف حل نمی شود، سپرده هایی که مردم در بانک ها دارند بدون قید و شرط باید در اختیار آن ها باشد زیرا وجود مشکلات در این خصوص و اعمال محدودیت از سوی طالبان در برداشت پول باعث بی اعتمادی شده و تاجران به بانک ها اعتماد نمی کنند بنابراین برداشته شدن محدودیت ها در ایجاد ثبات پولی و آوردن پول خارجی تاثیرگذار است.

فرهنگ یادآور شد: بازگشت اعتماد به بانک های افغانستان از عوامل مهم ثبات ارزش پول افغانی است؛ حذف محدودیت ها در برداشت سپرده های بانکی توسط سپرده گذاران و در اختیار داشتن دارایی هایشان، برقراری ارتباط بانک ها با خارج با مدیریت دقیق از طریق حواله ها و امثال آن، از راه های این مطلوب است.

این کارشناس اقتصادی گفت: در حال حاضر اقتصاد بانکی در افغانستان به شیوه صرافی است که پول مثلا به خارج حواله می شود و از آن طریق کالا درخواست می شود در حالیکه باید نظام بانکی تقویت و فضاسازی شود تا مردم با بانک ها دوست شوند، به عنوان مثال باید قرضه هایی در ارتباط با مسکن، تجارت و صنعت به آن ها داده شود تا مردم تشویق شوند که با بانک ها همکاری کنند.

وی اضافه کرد: با تغییراتی که در سیستم حکومتی از سال گذشته رخ داد اعتماد نیم بندی هم که به بانک ها ایجاد شده بود از دست رفت، مردم بار دیگر به صرافی ها رجوع کردند و بیش از آنکه به بانک ها اعتماد داشته باشند به صرافی ها اعتماد دارند بنابراین در حال حاضر مهمترین کار بازگرداندن اعتماد به بانک ها است.

 

کلیدواژه