جوزا 29, 1401 09:47 Asia/Kabul
  • تاکید وزیر خارجه ایران بر لزوم کنار گذاشتن رفتارهای دوگانه و متناقض آمریکا
    تاکید وزیر خارجه ایران بر لزوم کنار گذاشتن رفتارهای دوگانه و متناقض آمریکا

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه در مورد آخرین تحولات مذاکرات وین برای لغو تحریم ها تبادل نظر کردند.

امیر عبداللهیان ضمن قدردانی از تلاش های بورل برای رسیدن به توافق و انتقاد از اقدامات غیر سازنده و شتابزده آمریکا در صدور قطعنامه در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و در پاسخ به درخواست تداوم مذاکرات اظهار داشت: تهران از مذاکره منطقی و مبتنی بر نتیجه همواره استقبال کرده است اما برای رسیدن به توافق خوب و پایدار ضروری است طرف مقابل رفتارهای دوگانه و متناقض خود را کنار بگذارد.

جوزپ بورل نیز در این گفت وگوی تلفنی با ابراز تمایل برای تداوم ایفای نقش مثبت در رسیدن به توافق نهایی اظهار داشت: راه برون رفت از شرایط کنونی، پیگیری دیپلماسی و اجتناب از اقدامات غیرسازنده است. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اذعان به اراده سازنده ایران برای دستیابی به توافق خوب و پایدار اظهار داشت: تا رسیدن به توافق در وین فاصله زیادی نداریم و اکنون نیز زمان آن است که گفت وگوها بار دیگر و با سرعت از سر گرفته شود و تلاش شود تا از افزایش تنش جلوگیری شود.

تاکید دوباره ایران بر لزوم کنار گذاشتن رفتارهای دوگانه و تناقض آمیز آمریکا در قبال ایران و برجام با توجه به مواضع و عملکرد دو گانه دولت بایدن در این زمینه معنا پیدا می کند. جو بایدن رئیس جمهور آمریکا همواره در چند سال اخیر، شعار بازگشت به توافق هسته ای برجام را سر داده است. حتی ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در آخرین موضع گیری خود بازگشت به برجام را در راستای منافع آمریکا دانسته است. با این حال و به رغم گذشت حدود دو سال و نیم از این وعده ها، رویکرد متناقض آمریکا در زمینه مواضع و اقدامات در باره برجام و ایران بیش از پیش آشکار شده است. پس از برگزاری هشت دور مذاکرات طولانی در وین بین ایران و گروه 1+4 و با حضور غیر مستقیم آمریکا، به رغم ابراز خوش بینی های اولیه درباره رسیدن به توافقی در زمینه لغو تحریم های ضد ایرانی توسط آمریکا و بازگشت ایران به اجرای تعهدات برجامی خود، اما اکنون جوی از تردید و حتی ناامیدی در این زمینه وجود دارد. در واقع آمریکا تلاش می کند تا در زمینه به نتیجه نرسیدن مذاکرات وین به اصطلاح توپ را در زمین ایران انداخته و تهران را مقصر وضعیت نامعلوم کنونی جلوه دهد. در حالی که ایران بارها خواسته های خود را به طور صریح و شفاف بیان کرده و این دولت بایدن است که ظاهرا یا نمی خواهد ویا نمی تواند که به این خواسته های منطقی پاسخ مثبت دهد. دولت بایدن عملا همان رویکرد دولت ترامپ در زمینه تداوم کارزار فشار حداکثری را علیه ایران تداوم بخشیده و ضمن مطرح کردن خواسته های فرا برجامی اساسا از اراده لازم برای پاسخ مثبت به خواسته های منطقی و قانونی ایران برخوردار نیست. این مساله به ویژه با توجه به اینکه تقریباً همه قانونگذاران جمهوریخواه و بسیاری از دموکرات‌ها مخالفت خود را باهرگونه توافق با ایران بدون بررسی آن در کنگره اعلام کرده‌اند تشدید شده است. با توجه به بلاتکلیفی و سردگمی طرف آمریکایی در پاسخ مثبت به خواست های قانونی و منطقی ایران ، مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین از چند ماه پیش دچار وقفه شده است. دولت بایدن از زمان آغاز این مذاکرات به جای پیشنهاد دادن ابتکارهای عملی برای پیشرفت گفت‌وگوها بارها تلاش کرده طرف‌های مختلف از جمله ایران و روسیه را به کند کردن روند مذاکرات و ایجاد مانع بر سر راه آن متهم کند.ضمن اینکه واشنگتن به رغم اذعان به شکست سیاست فشارو تحریم علیه ایران اما هم چنان تهران را در این زمینه تهدید می کند. «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید می گوید:«گام‌هایی که ایرانی‌ها درباره غنی‌سازی و مکانیسم‌های راستی‌آزمایی برداشته‌اند مفید نیستند و ما با افزایش فشار اقتصادی به آنها پاسخ داده‌ایم.تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال کرده‌ایم، تحریم‌های بیشتری در راه است.»

اکنون به نظر می رسد اتحادیه اروپا در صدد انجام اقدامات اضطراری برای احیای برجام است و تماس تلفنی بورل با امیر عبداللهیان نیز در همین راستا صورت گرفته است. با این حال بدون تغییر رویکرد کنونی آمریکا در زمینه برجام و اجرای خواسته های ایران، احیای برجام و اجرای دوباره تعهدات برجامی از جانب تهران میسر نخواهد بود. امیرعبداللهیان در این زمینه می گوید: ما بعد از صدور قطعنامه در شورای حکام آژانس نشان دادیم که از حقوق ملت عقب نشینی نمی کنیم و اگر آمریکا بخواهد رفتار غیرسازنده خود را ادامه دهد، با پاسخ متناسب ما مواجه خواهد شد. ما همچنان معتقدیم که دیپلماسی بهترین و مناسب ترین مسیر و راه حل است.

امیرعبداللهیان: طرف مقابل رفتارهای دوگانه و متناقض خود را کنار بگذارد

کلیدواژه