جوزا 29, 1401 14:49 Asia/Kabul

مشاور سابق حامد کرزی رئیس جمهوری اسبق افغانستان تاکید کرد: استراتژی کلان امریکا در مورد افغانستان ناامن سازی و باتلاق سازی این کشور به منظور ناامن سازی منطقه است.

داکتر محمد هاشم عصمت اللهی در گفت و گو با برنامه انعکاس رادیو دری در مورد بررسی تمدید معافیت سفر رهبران طالبان در آمریکا اظهار داشت: طرح چنین مباحثی از سوی امریکا به نوعی ظاهر سازی است تا استراتژی کلانش در خصوص ناامن سازی منطقه پنهان بماند.

وی یاد آور شد: رهبران طالبان برای مدت طولانی در لیست سیاه قرار داشتند اما در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ در امریکا، بسیاری از آنان شامل معافیت شدند، در قطر برایشان دفتری داده شد و بعد آنان توانستند سفرهایی انجام دهند. اما اکنون بین نهادهای امریکایی در مورد تمدید معافیت طالبان و یا بازگشتن آن ها به لیست سیاه اختلاف نظر وجود دارد.

به گفته این کارشناس سیاسی در عین حال استراتژی کلان امریکا تغییری نکرده و طرح بحث تمدید و یا پایان معافیت سفر رهبران طالبان اهرم فشاری است که نهادهای امریکایی وارد می کنند تا اهداف خود را  که ناامن سازی و باتلاق سازی افغانستان برای منطقه است، دنبال کنند.

عصمت اللهی عنوان کرد: این مسایل و اختلافات رسانه ای و تبلیغاتی و اینکه معافیت طالبان تمدید شود یا نشود یک بعد کوچک قضیه است و موضوع مهم تر این است که استراتژی امریکا ناامن سازی افغانستان می باشد.

مشاور سابق حامد کرزی گفت: همان زمانی که در کابل و در این سمت بوده، اطلاع داشته، در حالیکه  امریکایی ها رهبران طالبان را در لیست سیاه قرار داده بودند، خودشان با گروه های تروریستی، القاعده و گروه طالبان ارتباط داشتند.

وی اظهار کرد: امریکایی ها یک سیاست و استراتژی پنهان دارند و یک استراتژی آشکار. در استراتژی آشکار خود تضادها و تقابل ها را نشان می دهند اما در باطن به نوعی در افغانستان حضور و در لایه های طالبان نفوذ دارند و برای ناامن سازی این کشور کار می کنند، اقدامات اطلاعاتی انجام می دهند و جنگ روایت ها را در مسیر اختلافات مذهبی و قومی به شدت دامن می زنند.

این کارشناس سیاسی در مورد تاثیرات اینکه رهبران طالبان اجازه سفر داشته باشند یا نداشته باشند بر سیاستگذاری آنان و اثرات آن بر وضعیت مردم در افغانستان گفت: طالبان از نظر امریکایی ها نیروهای مطلوب برای حکومت داری و تامین امنیت نیستند، طالبان هم حکومت را در اختیار گرفته و اعلام کردند که امنیت را تامین می کنند اما با وجود فشارهای جامعه جهانی برای حکومت داری خوب و مشارکت مردم در حکومت، کار مثبتی در این زمینه انجام ندادند.

به گفته عصمت اللهی امریکایی ها بر این نظرند که طالبان ظرفیتی برای حکومت داری ندارند و به دنبال آن هستند که با حضور طالبان افغانستان را به باتلاقی برای کشورهای منطقه تبدیل کنند اما طالبان هنوز در این مسیر قرار نگرفته اند و بر حاکمیت سیاسی در افغانستان تاکید دارند هرچند تاکنون در این زمینه توفیقی نداشته اند.

وی اضافه کرد: با همه این ها امریکا همچنان بر طالبان فشار می آورد که با سیاست های واشنگتن برای ناامن سازی افغانستان و منطقه همسو شوند.

 

کلیدواژه