جوزا 30, 1401 11:03 Asia/Kabul

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی ولایت خراسان رضوی تاکید کرد: پناهندگان در جمهوری اسلامی ایران در قلب ایرانی ها جای دارند و تلاش می شود در حوزه های مختلف بهترین خدمات به آنان ارایه شود.

سید علی قاسمی همزمان با روز جهانی پناهنده در گفت و گو با برنامه انعکاس رادیو دری ضمن تبریک این روز به پناهندگان سراسر دنیا، به ویژه پناهندگان در داخل ایران و مخصوصا داخل خراسان رضوی اظهار داشت: اگرچه مراسم روز جهانی پناهنده به صورت نمادین برگزار می شود اما پناهندگان در جمهوری اسلامی ایران در قلب ایرانی ها جای دارند.

وی افزود: سابقه و تاریخ ایران نشان داده که ایرانی ها تمام سعی خود را کرده اند که رسم مهمان نوازی را ادا کنند، اکنون شرایط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی جوامع به دلیل مشکلات عدیده ای که در دنیا به وجود آمده دستخوش بسیاری از تحولات شده و حتی در جوامع برخوردار بنا به دلایل متعدد تنگناهایی ایجاد شده اما همانگونه که جهانیان شاهد هستند، رفتار جمهوری اسلامی ایران نسبت به پناهندگان سخاوتمندانه و مهربانانه است.

به گفته این مقام مسوول در خراسان رضوی در این ولایت علاوه بر بهره گیری از ظرفیت های مردمی مردم ایران و ظرفیت های مردمی خود پناهندگان، خیریه ها، تجار و سرمایه گذاران و کمک های بسیار اندک جوامع و مراکز بین المللی، سعی شده در حوزه اشتغال، تحصیل، بهداشت و فرهنگ بهترین خدمات به پناهندگان ارایه شود.  

قاسمی یاد آور شد: حداقل در حوزه بهداشتی و تحصیلی، شرایط چندان مناسب نیست اما با وجود این تمام خدماتی که اتباع ایرانی دریافت می کنند به جامعه پناهندگان هم ارایه می شود به ویژه مهاجرینی که اخیرا وارد ایران و خراسان رضوی شده اند، از بخشی از خدمات برخوردار هستند و تمام تلاش خود را می کنیم که مخصوصا در حوزه زنان و کودکان قصوری اتفاق نیفتد.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی ولایت خراسان رضوی عنوان کرد: در حال حاضر طرح سرشماری اتباع غیرمجاز جریان دارد و با توجه به اینکه قرار است این طرح تا یکم ماه سرطان (تیر) 1401 ادامه داشته باشد شاملین این طرح از فرصت به وجود آمده و باقی مانده استفاده کنند.

وی اظهار کرد: پس از پایان سرشماری با دو گروه از مهاجرین سر و کار داریم؛ یکی کسانی که اعتماد کرده و در این طرح شرکت کردند و دیگری کسانی که توجهی به اطلاع رسانی های گسترده هم در فضای مجازی و هم رسانه های ملی و محلی، نکردند. با توجه به اینکه قوانین سختگیرانه تری در ارتباط با اتباع غیرمجاز اعمال خواهد شد، برای کسانی که در طرح سرشماری شرکت نکرده اند نمی توان اقدام خاصی انجام داد که یا باید کشور را ترک کنند و یا منتظر برخوردهای قانونی باشند. در رابطه با کسانی که در این طرح شرکت کرده اند با توجه به اینکه خیل عظیمی از افراد پس از سقوط حکومت قبلی افغانستان به خاطر ترس از جانشان اقدام به مهاجرت کردند باید اطلاعات دقیقی از آن ها جمع آوری می شد تا برنامه ریزی های لازم برای ارایه خدمات تحصیلی، اشتغال و بهداشت به آنان انجام شود و اکنون این اطلاعات جمع آوری شده است.

قاسمی تصریح کرد: در رابطه با جدیدالورودها در بخش کودکان واکسیناسیون شروع شده و زایمان زنان باردار به صورت رایگان انجام شده است. زمانی که آن ها در طرح ها شرکت کنند به فراخور توانمندی و جذب اعتبارات بین المللی در مسایل مربوط به آنان ورود می شود.

وی اضافه کرد: طی سه هفته گذشته شاهد حضور سفیران آلمان، فنلاند و نروژ در خراسان رضوی بودیم و شرایط را برای آنان توضیح دادیم. سفیر فنلاند قول داد شرایط اسکان مجدد 1300 نفر از این افراد را در فنلاند فراهم کند. این به دلیل آن است که این افراد در طرح شرکت کرده و مورد شناسایی قرار گرفته اند. کشورهای دیگری هم در این حوزه سهمیه هایی اختصاص خواهند داد و در این حوزه هم تنها به کسانی خدمات ارایه می شود که مورد شناسایی قرار گرفته باشند.

 

کلیدواژه