جوزا 31, 1401 15:29 Asia/Kabul

کارشناس سیاسی افغان گفت: جمهوری اسلامی ایران با وجود مشکلات فراوان همواره آغوش بازی برای استقبال از مهاجران داشته در حالیکه کشورهای غربی مدعی حقوق بشر رفتارهای تبعیض آمیزی با پناهندگان داشته اند.

سید حسین هادی در گفت و گو با برنامه انعکاس رادیو دری به مناسبت روز جهانی پناهنده و با یادآوری اینکه این روز از سوی سازمان ملل متحد به منظور تاکید بر رعایت حقوق و احترام به پناهندگان نامگذاری شده، اظهار داشت: کشورهای غربی تلاش کرده اند خود را به عنوان دوستدار و حامی حقوق بشر مطرح و اعلام کنند در این قضیه نسبت به کشورهای مختلف پیشگام هستند در حالی که چنین نیست.

وی عنوان کرد: در جهان تغییر و تحولات بسیاری پیش آمده، یکی از تحول خیزترین مناطق جهان خاورمیانه است و کشورهایی مانند عراق و سوریه از آن متاثر شده اند، افغانستان هم از کشورهایی است که مسایل زیادی در آن اتفاق افتاده که یکی از تبعات آن مهاجر شدن بسیاری از اتباع آن به کشورهای دیگر است.

به گفته این کارشناس سیاسی، در افغانستان طی بیست سال گذشته تعداد زیادی از افراد به انحاء مختلف با غربی ها همکاری داشتند، از مترجم گرفته تا مشاور و همکار اقتصادی. غربی ها هم به آن ها قول داده بودند که در صورت بروز خطر با حفظ احترام و امنیت، امکانات زندگی آن ها را در کشورهای غربی فراهم می کنند اما پس از تغییرات اخیر در سطح حکومت، هنوز تعدادی از آن ها و نیز پناهندگان عراقی، سوری و برخی دیگر از کشورها همچنان در کشورهای خودشان که مورد تهدید هم قرار دارند، مانده اند و تعدادی هم که به کشورهای غربی منتقل شده اند به این دلیل که پناهندگان اوکراینی در اولویت قرار داده شده اند، در اولویت های بعدی قرار گرفته اند.

هادی اظهار کرد: در این زمینه نوعی تبعیض و دوگانگی در عملکرد کشورهای غربی قابل مشاهده است، در حالیکه با توجه به شعارهایی که غربی ها می دادند انتظار می رفت در مورد پناهندگانی که از جنگ و ناامنی فرار کرده اند تبعیض وجود نداشته باشد. اما این اتفاق افتاده و بین پناهندگان اوکراینی و غیر اوکراینی تبعیض اعمال می شود. کشورهای مختلف رفتارهای مختلف دیگری هم در قبال پناهندگان دارند و بعضی از آن ها قوانین سختگیرانه ای را اعمال می کنند.

وی یاد آور شد: در این میان یکی از کشورهای مهاجرپذیر جمهوری اسلامی ایران است که با وجود مشکلات فراوانی که با آن مواجه است جمع زیادی از پناهدگان افغانستانی را پذیرفته و امکانات خوبی در اختیار آن ها قرار داده در حالیکه کشورهای غربی که امکانات بیشتر و مشکلات اقتصادی کمتری دارند چنین استقبال گسترده ای از پناهندگان نداشته اند و عملکردشان با شعارهایشان متفاوت است.

هادی تصریح کرد: به عنوان مثال انگلیس از کشورهایی است که همواره خود را حامی حقوق بشر و پناهندگان می داند اما تلاش می کند افرادی را که به آن کشور پناه می برند به کشورهای آفریقایی منتقل کند که واکنش های جهانی را هم درپی داشته است.

وی در مورد مواضع منفعلانه سازمان ملل متحد در رابطه با رفتارهای تبعیض آمیز کشورهای غربی در قبال پناهندگان کشورهای مختلف هم گفت: سازمان ملل متحد نمی تواند به صورت مستقل تصمیم گیری کند، تحت تاثیر غرب قرار دارد و اقداماتش بیشتر مشروط و منوط به تائید غرب است از اینرو نمی تواند کشورهایی را که در مورد پناهندگان رفتارهای تبعیض آمیز دارند، تحت فشار قرار دهد و یا توجه آن ها را به مسایل حقوق بشری جلب کند.

 

کلیدواژه