سرطان 03, 1401 10:47 Asia/Kabul
  • درخواست از جامعه جهانی برای کمک به زلزله زدگان افغانستان
    درخواست از جامعه جهانی برای کمک به زلزله زدگان افغانستان

افغانستان امروز بیش از هر زمانی به کمک های جهانی نیازمند است.

وقوع زلزله در ولایت خوست با خسارات بسیار سنگین مالی و جانی  امدادرسانی سریع را اجتناب ناپذیر کرده است. با این حال تنها سه کشور ایران، قطر و پاکستان کمکهای خود را برای مردم افغانستان ارسال کرده اند.

با توجه به مواضع مشخص غرب بخصوص امریکا در مورد افغانستان  انتظار چندانی از کمکهای آنها به اففانستان نیست اما مردم افغانستان انتظار دارند سازمان همکاری اسلامی به عنوان نهاد متشکل کشورهای اسلامی با بسیج امکانات و هماهنگی های لازم برای دریافت و ارسال کمک های مالی به نجات مردم مظلوم و ستم دیده افغانستان بشتابد.

سروش امیری کارشناس مسایل افغانستان در این باره می گوید: "در حالی که غرب به دلایل سیاسی افغانستان را فراموش کرده و توجهی به وضعیت ان ندارد کشورهای اسلامی از مسولیت سنگینی برای امداد رسانی به مردم افغانستان روبرو هستند و صرفا نباید به صدور بیانیه بسنده کنند". مردم افغانستان نه تنها از نظر اقتصادی و معیشتی  با مشکلات فراوانی روبرو هستند بلکه از نظر امکانات امداد رسانی و آوار برداری نیز در مضیقه کامل قرار دارند. بنابراین بستن چشمان جهانی بر روی مصیبتهای مردم افغانستان جنایتی نابخشودنی است . زیرا مسایل انسانی در این کشور را نباید با مسایل سیاسی گره زد و میلیون ها انسان نیازمند را به حال خود رها کرد. بی تفاوتی امریکا در این خصوص نه تنها بی مسولیتی آن را در قبال فاجعه بشری در افغانستان  نشان می دهد، بلکه لکه ننگی بر پیشانی ان محسوب می شود که همواره مطابق با سیاست ها و خواسته های خود شعار حمایت از حقوق بشر را سر می دهد.

علی واحدی کارشناس افغان در این باره می گوید: "امریکا هیچگاه در کنار مردم افغانستان نبوده  و تنها متناسب با سیاست های استعماریش به مردم افغانستان نگاه کرده است و اکنون نیز با مصادره دارایی های مردم افغانستان نشان داد که وضعیت مردم این کشور هیچ اهمیتی برای واشنگتن ندارد"

درهر حال، مردم افغانستان که در بدترین شرایط زیستی بخصوص پس از زلزله اخیر به سر می برند بیش از هر زمان دیگری نیازمند کمک های امدادی هستند. در این میان انتظار مردم افغانستان از کشورهای اسلامی بیش از سایر کشورها است.

علاوه براین مردم افغانستان انتظار دارند کشورهای همسایه افغانستان و کشورهایی که به دنبال کسب منافع اقتصادی در افغانستان هستند، به جای انتقاد از دیگران خود وارد میدان شده و برای کمک به آسیب دیدگان کمکهای خود را به افغانستان ارسال کنند . زیرا مردم افغانستان در این شرایط نه تنها به دلسوزی بیهوده نیاز ندارند بلکه خود به خوبی دوست و دشمن شان را تشخیص می دهند.

ابراز همدردی رهبران کشورهای مختلف با زلزله زدگان افغانستان

کمک‌های بشردوستانه ایران، پاکستان و قطر برای زلزله‌زدگان به افغانستان رسید

گوترش خواستار حمایت جامعه جهانی از زلزله‌زدگان افغانستان شد

کلیدواژه