سرطان 10, 1401 11:58 Asia/Kabul
  • نشست لویه جرگه؛ تلاش طالبان برای جلب حمایت ها در افغانستان
    نشست لویه جرگه؛ تلاش طالبان برای جلب حمایت ها در افغانستان

نشست لویه جرگه افغانستان به میزبانی دولت طالبان با حضور بزرگان قومی و مذهبی این کشور باهدف جلب حمایت انان از حاکمیت این گروه ، آغاز شده است .

درنشست لویه جرگه که در آن بیش سه هزار نفراز علمای دینی و متتفذین قومی از ۳۴ ولایت افغانستان شرکت دارند، درباره مسائل امنیتی، سیاسی، اجتماعی، وحدت ملی، پشتیبانی مردم از دولت  طالبان بحث و گفت وگو شود.

همزمان با شروع نشست لویه جرگه ، برخی منابع در افغانستان  ازشنیده شدن صدای تیراندازی و درگیری در نزدیکی  مکان  برگزاری  این نشست  در کابل خبردادند.

­همزمان گروه موسوم به «جبهه ملی آزادگان» مسئولیت حمله به نشست لویه جرگه را برعهده گرفت.­براساس بیانیه این جبهه، این حمله با هدف از بین‌بردن طالبان طراحی و اجرا شده است.

 دراین نشست سه روزه لویه جرگه افغانستان که به میزبانی دولت طالبان آغاز شده است  برخلاف ادوار گذشته، کرسی شماری زیادی از شخصیت های سیاسی سابق این کشور خالی بود.

لویه جرگه نشستی است که در ان بزرگان قومی و شخصیت های متنفذ مذهبی و سیاسی با هدف ارائه نظر مشورتی برای برون رفت دولت مستقر در افغانستان از بن بست در اتخاذ تصمیم برای موضوعات حساس و مهم ملی شرکت می کنند.در واقع ،لویه جرگه در قانون اساسی افغانستان "عالی‎ترین مظهر اراده مردم" معرفی شده است

اهمیت نشست لویه جرگه آنگونه است  که در قوانین اساسی صد سال اخیر افغانستان جایگاه خاصی به لویه جرگه داده شده است.از هشت قانون اساسی از ۱۹۲۴ تا قانون اساسی فعلی هفت مورد  آن توسط لویه جرگه‌ها تصویب شده است.   

اخرین نشست لویه جرگه در افغانستان مربوط به سال 2020 است که در آن دولت وقت محمد اشرف غنی رئیس جمهوری سابق این کشور موضوع آزادی زندانیان طالبان را  به تصمیم اعضای این نشست واگذار کرد.

در شرایطی که دولت طالبان با بن بست جامعه جهانی برای پذیرش رسمی حاکمیت این گروه در افغانستان،روبرو شده است ،تلاش برای جلب حمایت داخلی و کسب مشروعیت از بزرگان سیاسی،قومی و مذهبی در این کشور مورد توجه طالبان قرار گرفته است.

 با وجود آنکه طالبان موفق به برگزاری نشست لویه جرگه در افغانستان شده است اما عدم حضور شخصیت های سیاسی این کشور که دستکم در سه دهه گذشته در روندهای ملی و محلی نقش افرین بوده اند، مهمترین نقطه ضعف این اجلاس  است که می تواند بر کارآمدی آن تاثیر منفی بگذارد.

نوع اعمال حاکمیت طالبان در افغانستان در حدود یکسال اخیر به گونه ای بوده است که نشست لویه جرگه این کشور شاید در شرایط کاملا مستقلانه و بدون اجبار برگزار نشده است.

به عبارت دیگر،دولت طالبان به دلیل عدم تمایل به تشکیل دولتی فراگیر در افغانستان و مشارکت دادن دیگر اقوام در این کشور،راهی دیگری جز اعلام حمایت برای شرکت کنندگان در نشست لویه جرگه باقی نگذاشته است.

دولت طالبان امید دارد در پایان نشست لویه جرگه ، با اعلام حمایت شرکت کنندگان از حاکمیت این گروه ،مشروعیتی نسبی کسب کند تا به اعتبار ان بتواند جامعه جهانی را به شناسایی رسمی طالبان متقاعد کند.

 در شرایطی که دولت طالبان با اعمال برخی محدودیت های فردی و اجتماعی به خصوص برای کار و تحصیل زنان در افغانستان با انتقادهای خارجی و داخلی گسترده ای  مواجه شده است، چنانچه نشست لویه جرگه از حاکمیت طالبان حمایت کند ،این مشروعیت اعطا شده چندان در محیط داخلی و در فضای بین المللی اعتبار ندارد و این گروه باید با اصلاح در سیاست های خود،زمینه تغییر نگرش به طالبان را در داخل و خارج  افغانستان مهیا کند.

                       

 

 

کلیدواژه