سرطان 11, 1401 13:42 Asia/Kabul
  • سفر امیر عبداللهیان به دمشق؛ تلاشی برای کاهش تنش ها در منطقه
    سفر امیر عبداللهیان به دمشق؛ تلاشی برای کاهش تنش ها در منطقه

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در جهت دیدار و رایزنی با مقامات سوریه عازم دمشق شد.

"ناصر کنعانی" سخنگوی وزارت امورخارجه ایران هدف از سفر "حسین امیرعبداللهیان" به سوریه را بررسی مناسبات دوجانبه و تبادل نظر درخصوص مباحث منطقه ای و بین المللی دانست.

سفیر وزیر امور خارجه ایران به دمشق در حالی انجام شده است که وی دوشنبه (27 ژوئن) در سفر به ترکیه با مقامات این کشور درباره تحولات منطقه از جمله سوریه  گفت و گو کرد.
امیر عبداللهیان تاکید کرد، در دیدار با «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه، مخالفت ایران را با انجام هرگونه اقدام نظامی در سوریه اعلام کرده است.‌   

رئیس جمهوری ترکیه از آغاز عملیات جدید نظامی در شمال سوریه به محض تکمیل نواقص آنچه «منطقه امن» در مرز سوریه می نامد، خبر داده است.

حملات ترکیه به شمال سوریه و عراق به بهانه مبارزه با تروریسم، یکی از موارد اختلافی در منطقه است. ایران بر لزوم حل مسائل سوریه از طریق سیاسی تاکید دارد و امیر عبداللهیان گفته است: راه حل سیاسی را تنها راه حل برای کاهش نگرانی های امنیتی ترکیه میدانیم و با تکرار مجدد ضرورت اجتناب از هرگونه اقدام نظامی، حاضریم برای تسهیل در زمینه ی گفتگوی منجر به نتیجه، پیشقدم باشیم.

از نگاه جمهوری اسلامی ایران، حفظ امنیت و ثبات سوریه و حضور مقتدرانه این کشور در معادلات منطقه‌ای حائز اهمیت است؛ ایران در پیروزی و مقابله با تهاجم خارجی و جنگ تمام عیاری که با مشارکت بسیاری از کشورهای منطقه علیه سوریه ایجاد شد، نقش محوری داشت.

در حال حاضر، روابط سوریه و ایران در همه زمینه های سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی درحال توسعه روز افزون است و دو کشور در بسیاری از مسائل منطقه ای از جمله مخالفت با تهاجم خارجی و همچنین مخالفت با عادی سازی روابط کشورهای عربی و اسلامی با رژیم نامشروع صهیونیستی دیدگاه مشترک  دارند.

در این حال، ایران و ترکیه نیز به رغم برخی اختلافات، در بسیاری دیگر از مسائل منطقه ای از جمله حمایت از آتش بس و رفع محاصره انسانی در یمن و همچنین حمایت از مساله فلسطین توافق دارند.

بدیهی است، جمهوری اسلامی ایران با اتخاذ سیاست های مستقل، مخالفت با مداخله خارجی در امور منطقه و تاکید بر راه حل های سیاسی، همواره در مسیر استقرار صلح و امنیت در منطقه گام برداشته و از محورهای اصلی ثبات در غرب آسیا بوده است؛ اکنون نیز با توجه به احتمال تهاجم نظامی ترکیه به شمال سوریه، دستگاه دیپلماسی ایران برای مهار تنش های کنونی، نقشی فعال ایفا می کند و سفر اخیر وزیر امور خارجه ایران به آنکارا و همچنین سفر امروز وی به دمشق نیز در همین چارچوب قابل ارزیابی است.

"امیرعبداللهیان" هم در این باره گفته است: بخشی از سفر من به سوریه با این هدف انجام می‌شود که بتوانیم در مسیر استقرار صلح و امنیت در منطقه میان سوریه و ترکیه بعنوان دو کشوری که جمهوری اسلامی ایران روابط مهمی با هر دو طرف دارد قدم برداریم.

امیرعبداللهیان: هدف از سفر به سوریه صلح و امنیت در منطقه است

کلیدواژه