اسد 02, 1401 10:43 Asia/Kabul

کارشناس سیاسی و فعال رسانه ای افغان گفت: طالبان از گذشته ها گروه یکدستی نبود اما اینکه در سطوح بالای طالبان به این مساله اذعان می شود جدی و نشان دهنده شکاف های گسترده در میان نیروهای میدانی این گروه است.

سید احمد موسوی مبلغ در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به انتقاد برخی مسوولان طالبان از نافرمانی عده ای از نیروهای این گروه از فرمان های رهبری طالبان اظهار داشت: انتظار چندانی هم نمی رفت که طالبان گروه یکدستی باشند و شبکه های درون آن از فرماندهی واحدی دستور می گیرند زیرا

از گذشته ها فقط از فرماندهی محلی و مدیران میانی خود فرمان پذیری داشتند. اینکه وانمود می شد طالبان گروه یکدستی است که همه اعضای آن از فرماندهی واحدی دستور می گیرند حقیقت نداشت.

وی افزود: اینکه نیروهای طالبان از رهبران خود فرمان نمی برند چیز جدیدی نیست اما اینکه در سطوح بالای طالبان به این مساله اذعان و از آن شکایت می شود جدی و مهم است که نشان از شکاف های گسترده در میان نیروهای میدانی طالبان دارد و این شکاف ها به گسستی تبدیل شده که وضعیت طالبان را با تزلزل روبرو کرده و ناچار شده اند در مورد آن صحبت کنند. به این ترتیب به نظر می رسد که یک فروپاشی از درون در طالبان در حال رخ دادن است و نافرمانی های نیروهای طالبان در حوزه های مختلف از این پس گسترش پیدا خواهد کرد.

مدیر مسوول خبرگزاری اطلس افغانستان با اشاره به سفر همزمان سرپرست وزارت دفاع و سرپرست وزارت داخله حکومت موقت طالبان به ولایت پکتیا که مطالبی هم توسط ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در مورد وحدت بین سران طالبان منتشر شده، عنوان کرد: همین توجه سخنگوی طالبان به این مساله نشان دهنده عمق اختلاف است اما اختلاف میان سرپرست وزارت دفاع و سرپرست وزارت داخله طالبان به عنوان نمایندگان دو جناح مهم در درون طالبان بسیار اساسی است.

به گفته مبلغ صرفنظر از نزاع های اقوام غلجایی و درانی که از گذشته ها در میان پشتون ها وجود داشته، در مبانی فکری هم آن ها باهم اختلاف نظر دارند، گروه حقانی دارای یک روحیه افراطی گری مطلق است در حالی که جناح ملا یعقوب و ملا برادر بیشتر به دنبال این هستند که ساختار حکومت خود را تا حدی مطابق با استانداردهای جهانی و مطلوب دنیا قرار دهند، به دنبال حکومت کردن هستند و به مسایل افغانستان نگاه دیپلماتیک دارند.

این کارشناس افغان اظهار کرد: جناح های مهم طالبان هم در مبانی فکری و اعتقادی و هم در استراتژی های سیاسی باهم اختلاف نظرات جدی دارند و در برخی موارد تقابل های نظامی بسیار عمیق هم بین آن ها وجود داشته و سعی کرده اند که یکدیگر را از میان بردارند چنانکه چند مورد ترور ناموفق در خصوص ملا یعقوب مجاهد سرپرست وزارت دفاع طالبان گزارش شده که گفته شده جناح رقیب در آن دست داشته است. تلاش هایی هم برای کنار زدن فرماندهان میدانی جناح های رقیب وجود دارد.

وی اضافه کرد: نکته مهم دیگر نقش سازمان های استخباراتی منطقه و نفوذی است که روی هرکدام از این جناح ها و زیر شاخه های آن ها در دامن زدن به اختلافات دارند. به هر صورت به نظر می رسد که تا کنون شبکه حقانی توانسته قدرت بیشتری در میان طالبان کسب کند اما این به معنای آن نیست که جناج ملا برادر ضعیف است ضمن اینکه مخالفین طالبان هم طی چند ماه گذشته قدرت بیشتری کسب کرده اند.

 

کلیدواژه