اسد 04, 1401 17:21 Asia/Kabul
  • چهار نکته راهبردی در سخنان سید حسن نصرالله به مناسبت چهل سالگی حزب‌الله
    چهار نکته راهبردی در سخنان سید حسن نصرالله به مناسبت چهل سالگی حزب‌الله

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان شب گذشته (25 ژوئیه) به مناسب چهل سالگی تأسیس حزب‌الله با شبکه خبری المیادین گفتگو کرد که در این گفتگو چند نکته راهبردی مطرح شد.

نکته اول این بود که حزب‌الله لبنان معادله بازدارندگی را تثبیت کرد. معادله بازدارندگی به حدی است که دشمن صهیونیستی از قابلیت نظامی و اراده حزب‌الله برای دفاع آگاهی دارد و همین موضوع نیز سبب شد رژیم صهیونیستی بداند هم قدرت مقاومت فراتر از درگیری در مرز است و هم هر اقدامی با مقابله‌به‌مثل مواجه می‌شود. بنابراین، دشمن صهیونیستی امروز جرأت اقدام علیه لبنان را ندارد. علاوه بر این، سید حسن نصرالله عنوان کرد: «حزب‌الله پهپادهایی دارد که ده‌ها بار آنها را وارد فلسطین اشغالی کرد، اما اسرائیل حتی متوجه این پهپادها هم نشد.»

نکته راهبردی دوم این بود که ژئوپلیتیک خاورمیانه برای آمریکا اهمیت دارد نه نخبگان حاکم بر کشورهای منطقه. جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا اخیراً به عربستان سعودی سفر کرد، در حالی که پیش از این بارها ضمن انتقاد از عربستان و به خصوص محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور عنوان کرده بود عربستان را به کشوری مطرود تبدیل خواهد کرد. آنچه سبب سفر بایدن به عربستان شد دلجویی از مقامات سعودی نبود بلکه نیاز آمریکا به نفت این کشور بود که به خصوص پس از جنگ روسیه علیه اوکراین، این نیاز بیشتر شده است. در همین راستا، سید حسن نصرالله گفت: «بایدن فقط برای نفت به منطقه سفر کرد.»

نکته راهبردی سوم این بود که اختلاف و واگرایی در داخل لبنان تهدید بزرگ و جدی علیه این کشور است. اختلاف‌های سیاسی در لبنان سبب تداوم شرایط شکننده سیاسی در این کشور شده است. رژیم صهیونیستی از این شرایط شکننده در لبنان استقبال می‌کند زیرا می‌تواند اهداف ژئوپلیتیک خود را به خصوص در حوزه میادین مشترک و مورد اختلاف انرژی پیگیری کند. دبیرکل حزب‌الله لبنان با انتقاد از این وضعیت گفت: «دولت لبنان قادر نیست تصمیم مناسبی برای حفظ منابع کشور اتخاذ کند. بنابراین، مقاومت مجبور است با هدف دفاع از منافع و منابع لبنان، تصمیماتی بگیرد.» اشاره سید حسن نصرالله در این خصوص به ارسال پهپادها بر فراز میدان گازی «کاریش» است.

نکته راهبردی چهارم در سخنان شب گذشته سید حسن نصرالله این بود که وحدت میان بازیگران محور مقاومت، ضروری و عامل تقویت موقعیت آنها است. وی در همین راستا به جنگ 12 روزه سال گذشته اشاره کرد که میان بازیگران محور مقاومت در دفاع از فلسطین همسویی وجود داشت. در همین حال، سید حسن نصرالله به تعارض میان حماس و سوریه طی یک دهه اخیر نیز اشاره کرد و گفت: «هیچ نظام عربی به اندازه سوریه به حماس کمک نکرد. برادران ما در حماس به این جمع‌بندی رسیدند که نمی‌توانند به سوریه پشت کنند زیرا این کشور بخشی از محور مقاومت است.» این اشاره سید حسن نصرالله تأکید بر این موضوع است که ضرورت دارد بازیگران محور مقاومت ضمن کنار گذاشتن برخی تعارض‌ها، انسجام و یکپارچگی خود را برای مقابله با دشمنان مشترک حفظ کنند. وحدت میان بازیگران محور مقاومت عامل اصلی شکست سیاست‌های مخالفان به خصوص آمریکا و رژیم صهیونیستی است.

نصرالله: هرگونه اقدام رژیم صهیونیستی علیه لبنان با پاسخ مواجه خواهد شد

کلیدواژه