اسد 12, 1401 13:27 Asia/Kabul
  • چرایی قتل و ترور ایمن الظواهری و قهرمان سازی بایدن از یک برگه سوخته
    چرایی قتل و ترور ایمن الظواهری و قهرمان سازی بایدن از یک برگه سوخته

تا پیش از اینکه خبر ترور ایمن الظواهری رهبر القاعده در بالکن محل مسکونی خود در منطقه دیپلماتیک کابل پایتخت افغانستان منتشر شود مدت ها بود که هیچ خبری از این سازمان و القاعده نبود و هروقت اسمی از گروه های تکفیری و تروریستی نام برده می شد به داعش اشاره می شد.بنابراین در عمل القاعده و مسئولان ان از جمله ایمن الظواهری به مهره سوخته تبدیل شده بودند.

بر این اساس اولین سوالی که در خصوص ترور ایمن الظواهری و به راه انداختن تبلیغات گسترده در قبال ان وجود دارد این است که امریکا چه هدف یا اهدافی را از این مسئله دنبال می کنند و چرا در این مقطع زمانی به این اقدام دست زده است؟

دستکم به چهار عامل می توان در این زمینه اشاره کرد که هریک بخشی از اهداف امریکا را در این زمینه آشکار می کند:

نخست اینکه طی چند روز گذشته خبرهای از ورود اقتصاد امریکا به رکود منتشر شده بود و اگرچه حزب حاکم دموکرات از پذیرفتن این موضوع طفره می رفت اما امارهای منتشره در این زمینه کاملا گویاست و به اعتقاد اغلب کارشناسان چنین اتفاقی روی داده است و با توجه به جنگ اوکراین هیچ چشم انداز روشنی هم برای برون رفت از ان در کوتاه مدت دیده نمی شود.

از این منظر قتل و ترور ایمن الظواهری و تبلیغات گسترده ناشی از ان که با بازنمایی حوادث 11 سپتامبر همراه بود این کارکرد را برای امریکا به همراه داشته که ذهن افکار عمومی داخلی را از مسایل و مشکلات اقتصادی داخلی به مسائل امنیتی و برون مرزی منحرف کند.

از این دید با توجه به ادامه دار بودن مشکلات و بحران اقتصادی امریکا،  قتل و ترور ایمن الظواهری می تواند بخشی از یک پروژه امنیتی باشد و لذا می توان منتظر حوادثی از این دست و یا هر اقدامی که بتواند ذهن مردم را از مسائل داخلی به بیرونی منحرف کند، بود.

هدف دومی  که می توان در این راستا به ان اشاره کرد کاهش محبوبیت شخص جوبایدن و ضعیف و ناتوانی جسمی ان بخصوص بعد از ابتلا به کروناست که بعد از سفر به رژیم اسرائیل و عربستان اتفاق افتاد و حرف و حدیث های جدیدی نیز به همراه اورد.

از این دید جوبایدن با اعلام اینکه فرمان قتل ایمن الظواهری را شخصا صادر کرده خواسته  ضمن ارائه چهره قدرتمند از خود ماجرای باراک اوباما را در قتل و ترور بن لادن و ماجرای ترامپ را در جریان قتل و ترور ابوبکر البغدادی رهبر داعش تکرار کند .

از این دید گویا خود بایدن نیز به این نتیجه رسیده است که این اخرین دوره ریاست جمهوری وی خواهد بود و لذا خواسته است میراثی همچون اوباما و ترامپ در قتل رهبران القاعده و داعش از خود بجا بگذارد.

دلیل یا هدف سوم از قتل و ترور ایمن الظواهری در این مقطع زمانی می تواند در پیش بودن انتخابات میان دوره ای کنگره باشد که طبق گزارش های موجود دموکرات ها وضعیت مطلوبی ندارند و از این دید هدف از این قتل و ترور تهیه  یک برگ انتخاباتی است تا بلکه بتوان موقعیت حزب حاکم دموکرات را ترمیم و تقویت کرد.

و در نهایت درباره  دلیل و هدف چهارم می توان گفت که یکی از ایرادهای وارده بر سیاست خارجی جوبایدن این بود که هزینه های چندین تریلیون دلاری امریکا را در جنگ افغانستان بر باد داد و با خروج نیروهای امریکایی، این کشور را به همپیمانان القاعده در داخل و به رقبای امریکا در خارج تحویل داد.

از این دید امریکا و جوبایدن از ترور ایمن الظواهری در پی القائ این پیام بوده که بازیگری خود را همچنان در تحولات افغانستان حفظ کرده و در عین حال تلاش کرده  چنین وانمود کند که توانسته طالبان را نیز در این ماجرا با خود همراه سازد بخصوص ان که این ترور بلافاصله بعد از ان رخ داد که امریکا بخشی از دارایی های بلوک شده افغانستان را در جهت کاستن از فشارهای اقتصادی این کشور ازاد کرد و از این دید این ترور می تواند مابه ازای این رهاسازی باشد.

کلیدواژه