اسد 13, 1401 12:50 Asia/Kabul

کارشناس فرهنگی-مذهبی افغان تاکید کرد: از حکومت فعلی در افغانستان انتظار می رود در تامین امنیت مراسم و پایگاه های سوگواری ماه محرم با مردم همکاری کند.

حجت الاسلام محمد مختاری در گفت و گو با بخش خبر رادیو دری اظهار داشت: واگذاری مساله تامین امنیت مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین علیه السلام در افغانستان از سوی حکومت طالبان به برگزار کنندگان آن و مردم  در حالی که مردم امکانات تامین امنیت را هم ندارند باعث نگرانی است.

وی افزود: مردم افغانستان یک دوره بیست ساله دمکراسی را پشت سر گذاشتند، در آن دوره آزادی های نسبی برای مردم فراهم بود به خصوص جامعه شیعه از آن فضای آزاد و نسبتاً دمکراتیک استفاده خوبی کرد و مردم به راحتی به رسوم مذهبی و دینی خود می پرداختند که مهمترین آن دهه اول ماه محرم و عاشورای حسینی بود و هر سال با شکوه خاصی در نقاط مختلف افغانستان برگزار می شد و شیعه و سنی با نگاه احترام آمیز به این مساله توجه داشتند و در مجالس و محافل حضور بهم می رساندند اما اکنون مردم در شرایط خاصی قرار گرفته اند.

این روحانی افغان تصریح کرد: با تغییراتی که در سطح نظام و حکومت در افغانستان ایجاد شده و تغییر رویه ای که در حکومت فعلی دیده می شود و با توجه به اینکه در گذشته هم مجالس و محافل مذهبی با ناامنی هایی مواجه شده بود و حالا حکومت طالبان امنیت مراسم را به خود مردم واگذار کرده مردم طبعا نگرانی هایی دارند. اکنون دو نگرانی عمده وجود دارد؛ یکی اینکه به دلیل نگرانی های امنیتی مردم کمتر در مجالس حضور پیدا کنند و دیگر اینکه مردم در مساجد و تکایا جمع شوند اما امنیت آن ها تامین نشود و فجایع انسانی به وجود آید.

به گفته مختاری شورای علمای شیعه افغانستان که در حال حاضر مرجع و صدای شیعیان این کشور است به مردم سفارش می کند که در مراسم سوگواری ماه محرم حضور حداکثری داشته باشند چون شیعیان پیرو حضرت امام حسین علیه السلام  هستند و از مکتب ایشان درس گرفته اند با ترس میانه ای ندارند که در حوادث صحنه را خالی کنند، بنابراین مساجد و تکایا در محرم امسال اگر بیش از گذشته پر شور و خروش نباشد حتما مانند گذشته خواهد بود.

این کارشناس افغان عنوان کرد: قطعا مردم در مساجد و تکایا حضور پیدا می کنند و مجالس حسینی در نقاط مختلف افغانستان برگزار خواهد شد اما نکته مهم و قابل توجه رسالت حاکمان فعلی است. حکومت گذشته اگر خودش نمی توانست امنیت را تامین کند امکانات و اسلحه در اختیار مردم می گذاشت و برای تعدادی نیرو به منظور تامین امنیت حقوق در نظر گرفت و رسما از مردم به خاطر ناتوانی در تامین امنیت عذرخواهی می کرد، مردم هم با حکومت همکاری می کردند و خودشان برای تامین امنیت مساجد و تکایا اقدام کرده و مجالس خود را به خوبی پیش می بردند.

وی اظهار کرد: مشکلی که اکنون وجود دارد این است که حکومت طالبان مردم را به حال خودشان واگذار و اعلام کرده که خودتان امنیت خود را تامین کنید. این مساله دو معنی می تواند داشته باشد؛ یکی اینکه فضا امن است، مخالفان و نیروهای تروریستی از جمله داعش وجود ندارد و کسی نمی تواند مردم را دچار تهدید امنیتی کند و دیگر اینکه می تواند چراغ سبزی برای دشمنان و مخالفان اهل بیت علیهم السلام و پیروان ایشان باشد تا بتوانند از این فضا حداکثر سوء استفاده را بکنند که این مایه نگرانی است.

مختاری گفت: انتظار نمی رفت مسوولان طالبان اینگونه سخن بگویند، شیوه سیاسی ایجاب می کند که اگر حکومت در تامین امنیت همکاری هم نمی کند حداقل به مردم اطمینان بدهد که تهدیدی وجود ندارد، یا اعلام کند که حکومت متوجه مسایل امنیتی است و اینکه مردم هم با حکومت همکاری داشته باشند. اما اینکه با صراحت بگویند از ما انتظار تامین امنیت نداشته باشید مانند این است که دروازه را برای کسانی که اهداف شوم دارند، باز بگذارد.

مختاری بیان داشت: شیعیان در طول تاریخ با محرومیت ها و محدودیت های زیادی مواجه بوده اند به گونه ای که در زمان هایی در زیرزمینی ها مجالس و محافل خود را دایر می کردند اما دست از مکتب و خط امام حسین علیه السلام برنداشتند و ثابت کردند که تحت هیچ شرایطی آیین انقلابی حسینی که منادی امر به معروف و نهی از منکر، اصلاحات و مبارزه علیه ظلم و ستم است، تعطیل نخواهد شد.

وی اضافه کرد: پیروان این مکتب تحت هر شرایطی برنامه های خود را به پیش خواهند برد و مردم با جان و خون خود از این شعائر دینی حفاظت و حراست خواهند کرد کما اینکه در گذشته با شرایط بدتر از اکنون هم مواجه بوده اند اما هیچ گاه دست از این آئین حیات بخش برنداشته اند و این سنت حسنه و خط سرخ حسینی را همچنان پاس داشته اند و از آن دفاع کرده اند، پس در شرایط فعلی هم می توانند از عهده این امر بزرگ برآیند.

 

کلیدواژه