اسد 15, 1401 11:21 Asia/Kabul
  • انفجار تروریستی کابل،اهداف و پیامدها
    انفجار تروریستی کابل،اهداف و پیامدها

گروه تروریستی داعش مسوولیت انفجار روز جمعه کابل را که در آن ۸ تن شهید و ۱۸ نفر مجروح شدند بر عهده گرفت.

در حدود یکسالی که از بازگشت مجدد طالبان به قدرت در افغانستان می گذرد، گروه تروریستی داعش اقدام به حملات و انفجارهای مختلف تروریستی در افغانستان کرده که از جمله انها انفجار های مرگبار قندوز و بلخ قابل اشاره است .این در حالی است که طالبان همواره مدعی نابودی داعش و یا تضعیف جدی ان در افغانستان شده است.از اینرو انفجار جمعه کابل از دو جهت قابل توجه و تامل است.

اول انکه گروه تروریستی داعش در حال قدرت نمایی مجدد در برابر تدابیر امنیتی طالبان است تا آنرا ضعیف جلوه دهد دوم انکه در استانه تاسوعا و عاشورای حسینی که طالبان تدابیر امنیتی شدیدی را اتخاذ کرده است انفجار تروریستی کابل می تواند تامل برانگیز و به گونه ای جاده صاف کن اجرای سیاستهای طالبان در مورد ایام سوگواری سالار شهیدان امام حسین (ع) باشد. 

علی واحدی کارشناس افغان در این باره می گوید:
"باید میان افکار و اعتقادات طالبان افغان و طالبان وارداتی که همان شبکه حقانی است، تفاوت قایل شد. انچه اکنون در مورد مسایل اعتقادی و اجرایی در افغانستان شاهد هستیم متاثر از افکار شبکه حقانی است که با داعش همکاری دارد و به گفته حامد کرزی رییس جمهوری پیشین افغانستان نیز از پاکستان خط می گیرند".

طالبان به خوبی می داند برای ادامه حاکمیتش و به رسمیت شناخته شدن آن ، نیازمند تقویت وحدت ملی و تعامل سازنده با جامعه جهانی است در حالی که برنامه های طالبان از جمله تعطیلی مدارس دخترانه و حذف تعطیلی روزهای عاشورا و نوروز از تقویم افغانستان در تضاد کامل با این اهداف طالبان است. با توجه به سابقه تعامل طالبان افغان با آیین های مذهبی از جمله عاشورای حسینی از دیدگاه مردم افغانستان طالبان حقانی در جهت ایجاد تفرقه مذهبی و اجتماعی در این کشور گام برمی دارد. این گروه با حمایتهای پاکستان نه تنها ابتکار عمل سیاست گذاری های اجتماعی و مذهبی در افغانستان را در دست گرفته بلکه در حال تبدیل کردن این کشور به لانه تروریستها است.

ابولفضل ظهره وند کارشناس مسایل افغانستان در این باره می گوید:
"طالبان از همان ابتدا با حمله به کابل و به دست گرفتن قدرت از طریق زور نشان داد با طالبانی که در دوحه دو سال با امریکا مذاکره کرد تفاوت دارد و پاکستان با تحمیل شبکه حقانی به مردم افغانستان نه تنها طالبان افغان را به حاشیه راند بلکه درصدد نفاق دینی و اجتماعی در افغانستان است".

در هر حال با در نظر گرفتن رابطه احتمالی شبکه حقانی با داعش و سایر گروههای تروریستی که در نام و عنوان تفاوت دارند، می توان گفت، انفجار جمعه کابل با هدف ایجاد ناامنی و تهدیدات امنیتی صورت گرفت تا سیاست های طالبان در مورد محدودیتهای محرم که تا جمع اوری پرچمها و نشانه های ان نیز پیش رفته اند به اصطلاح توجیه پذیر باشد.این در حالی است که جامعه افغانستان برای برون رفت از بحران فعلی نیازمند وفاق ملی و مذهبی است .اما گذشت زمان هر چه بیشتر مردم افغانستان و جامعه جهانی را با سیاستها و برنامه های طالبان آشنا می کند که در بلند مدت به نفع آن نیست.

کلیدواژه