اسد 19, 1401 14:51 Asia/Kabul

رئیس حزب بیداری ملت افغانستان تاکید کرد: راه برون رفت افغانستان از وضعیت کنونی و به رسمیت شناسی حکومت طالبان توسط جامعه جهانی تشکیل حکومت فراگیر مشارکتی و برگزاری انتخابات است.

عبدالمقصود حسن زاده در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: مشکل اصلی در افغانستان نوع نظام است و اگر طالبان بخواهند خواسته خود را تحمیل کنند برای مردم پذیرفته نیست، اکنون مردم آگاهی سیاسی دارند، با حقوق خود آشنا هستند و عدالت اجتماعی را در جامعه مشاهده نمی کنند تا از وضعیت رضایت نشان دهند.             

این فعال سیاسی افغان با اشاره به یکساله شدن حکومت طالبان در افغانستان گفت: پس از سقوط دولت قبلی و تسلط طالبان بر افغانستان شاهد تحولات عمده در این کشور بودیم، در ابتدا فروپاشی نظامی به وجود آمد و اردو، پلیس و امنیت ملی از هم پاشید، اقتصاد این کشور دچار از هم پاشیدگی شد، مردم دچار فقر شدید شدند و بخش زیادی از جمعیت افغانستان آواره شدند.

وی افزود: از چالش های عمده فراروی حکومت طالبان این بود که دنیا حاضر نشد این حکومت را به رسمیت بشناسد زیرا در توافقنامه امریکایی ها و طالبان در قطر آمده بود که طالبان وارد کابل نشوند تا یک حکومت موقت فراگیر  شکل بگیرد، حقوق بشر و به ویژه حقوق زنان را رعایت کنند و زنان را در حکومت مشارکت دهند اما طالبان این موارد را عملی نکردند، به دختران بالاتر از صنف ششم هم اجازه رفتن به مدرسه ندادند و آنان تاکنون در حالت انتظار، پریشانی و سرگردانی بسر می برند.

به گفته این کارشناس سیاسی مردم دچار مشکلات اقتصادی شدیدی شدند، بسیاری از آنان شغل های خود را از دست دادند، برخی افرادی که سمت های نسبتا بالایی هم داشتند مجبور به مهاجرت به خارج شدند و به کارهای ساده مشغولند، تنها کاری که طالبان در ظاهر انجام داده اند و حکومت قبلی در انجام آن ناتوان بود، تامین امنیت نسبی بوده و سرقت، رشوه ستانی و اختلاس چندان مشاهده نمی شود.

حسن زاده اظهار کرد: اما نقض حقوق بشر، انتقامجویی، تجاوز به حریم خصوصی مردم، بازرسی های خانه به خانه و بررسی موبایل های مردم مشاهده شده که البته این موارد رفته رفته کمتر شده است.

این فعال سیاسی عنوان کرد: در صورتی که حکومت طالبان به خواسته های مردم و جامعه جهانی تن دهد و انتخابات برگزار کند تا رئیس جمهوری منتخب قدرت را به دست بگیرد، می تواند مشروعیت داخلی و بین المللی را کسب کند.

وی اضافه کرد: در حالیکه افغانستان از موقعیت بسیار مناسب جغرافیایی برای رونق تجارت و اقتصاد در منطقه برخوردار است، در شرایط کنونی سرمایه گذاران جرات سرمایه گذاری در این کشور را ندارند تا از این موقعیت استفاده شود. در حال حاضر سرمایه گذاری های بزرگ و کارهای ساختمانی در افغانستان به حالت تعلیق در آمده که از جمله چالش های موجود به حساب می آید.

 

کلیدواژه