اسد 22, 1401 12:11 Asia/Kabul
  • کشته شدن الظواهری و دردسرهای طالبان 
    کشته شدن الظواهری و دردسرهای طالبان 

«ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی دولت موقت طالبان با بیان اینکه هیچ یک از مسئولان هیات حاکمه افغانستان به دلیل خلأ اطلاعاتی از حضور «ایمن الظواهری» سرکرده گروه تروریستی القاعده در کابل اطلاع نداشتند گفت :« قتل الظواهری باید روند به‌ رسمیت شناخته‌شدن دولت طالبان را سرعت بخشد تا طالبان  بتواند به عنوان یک دولت مسئول به دنیا پاسخگو باشد .

موضوع کشته شدن سرکرده القاعده در افغانستان به دردسر جدی برای طالبان تبدیل شده است.

اظهارات ضد و نقیض طالبان در مورد کشته شدن سرکرده القاعده در افغانستان از تشدید اختلافات داخلی در این گروه حکایت دارد. براساس اطلاعات اولیه سرکرده  القاعده مهمان فردی از طالبان وابسته به  جناح حقانی بود که حتی در مورد نحوه خاکسپاریش میان طالبان اختلاف نظر جدی  بروز کرد.

اینکه طالبان وانمود کرد قصد تشکیل گروهی برای بررسی کشته شدن الظواهری را دارد سیاست ناشیانه و به اصطلاح فرار به جلوی دیکته شده از سوی طالبان وارداتی محسوب می شود که ادعایی دیر هنگام در این مورد تلقی می شود.

به نظر می رسد جناح طالبان حقانی که رابطه ای مستحکم با سازمان اطلاعات ارتش پاکستان آی اس آی دارد تصور نمی کرد در تله اطلاعاتی و امنیتی امریکا گرفتار شود و کشتن سرکرده القاعده نوعی تحقیر سازمانهای اطلاعاتی پاکستان نیز محسوب می شود.

علی واحدی کارشناس افغان در این باره می گوید:
"به نظر می رسد طالبانی که از الظواهری برای سفر به افغانستان‌دعوت کرده بود از نظر امنیتی و اطلاعاتی تاییدیه های لازم را از حامیان منطقه ایش اخذ کرده بود "

طالبان وارداتی در افغانستان با نادیده گرفتن توافق دوحه با امریکا که از سوی  ملا عبدالغنی برادر جناح طالبان افغان صورت گرفته بود، کابل را تصرف کرد. از دیدگاه واشنگتن  طالبان  نه تنها با این اقدام  توافقنامه دوحه را تقض کرد بلکه با پناه دادن به  گروههای تروریستی در افغانستان تعهدات خود را نیز در این خصوص به کاخ سفید نادیده گرفته است. از اینرو  به نظر می رسد کشتن سرکرده القاعده از سوی امریکا صرف نظر از قواعد بین المللی ان که طالبان مکرر بر ان اصرار دارد دردسر بزرگی را برای طالبان ایجاد کرد  که خواهان شناسایی بین المللی است. 

سید حسین حسینی کارشناس افغان در این باره می گوید:
"چند دستگی طالبان و اختلافات درونی انها بخصوص در نادیده گرفتن مسایل شهروندی مردم افغانستان و همکاری با تروریستها نه تنها رفتار طالبان را در مقایسه با دو دهه قبل تطهیر نمی کند بلکه مردم افغانستان را هر چه بیشتر  دچار دردسر می کند"

در هر حال، طالبان که خواهان شناسایی بین المللی است بیش از هر چیزی بایستی اختلافات داخلی خود را حل و به منافع مردم افغانستان پایبند باشند. هر چند مفاد توافقنامه دوحه کامل فاش نشده است اما به نظر نمی رسد دستاویز قرار دادن ان گره ای از مشکلات طالبان را در عرصه منطقه ای و بین المللی بگشاید. زیرا الگوهای رفتاری طالبان در مقایسه با قبل نه تنها تغییر نکرده بلکه به گفته حامد کرزای ریس جمهوری پیشین افغانستان‌ این پاکستان است که از طریق طالبان وارداتی موسوم به جناح حقانی  ابتکار عمل در سیاست گذاری ها در افغانستان‌ را به دست گرفته که تاکنون مغایر منافع ملی و حقوق شهروندی مردم افغانستان بوده است.

نگرانی واشنگتن از پیامدهای کشته شدن الظواهری

کلیدواژه