اسد 25, 1401 13:33 Asia/Kabul

کارشناس و فعال رسانه ای افغان گفت: خروج امریکایی ها از افغانستان برنامه ریزی شده و طراحی شده بود تا امریکا بتواند اهداف خود را در افغانستان و منطقه با هزینه کمتری دنبال کند.

سید احمد موسوی مبلغ در گفت و گو با برنامه انعکاس رادیو دری با اشاره به سالروز تسلط طالبان بر افغانستان و خروج غیر مسوولانه نیروهای امریکایی از افغانستان که قبل از آن آغاز شده بود اظهار داشت: امریکایی ها برای پیگیری اهداف خود حکومتی را در افغانستان می خواستند که پاسخگو نباشد.

وی یاد آور شد: با پیشرفت مذاکرات امریکایی ها و طالبان در دوحه قطر این انتظار می رفت که کم کم شرایط تغییر کند و حاکمیت افغانستان دستخوش تغییرات جدی شود اما به نظر نمی رسید سرعت این تحولات به اندازه ای زیاد باشد که در یک بازه زمانی کوتاه و حتی قبل از خروج کامل امریکایی ها از افغانستان دولت جمهوری سقوط کند. علاوه بر این انتظار می رفت طالبان به عنوان بخش مهمی از قدرت وارد ساختار حکومت شوند و دولتمردان سابق در بخشی از قدرت باقی بمانند اما در 24 اسد (مرداد) سال گذشته شرایط به صورت ناگهانی و غیرمترقبه تغییر کرد و افغانستان کاملا در اختیار طالبان قرار گرفت.

مدیر مسوول خبرگزاری اطلس افغانستان عنوان کرد: در آن زمان این مساله به صورت جدی مطرح بود که آیا امریکایی ها در یک شرایط غیر قابل کنترل قرار گرفته و در وضعیت اضطراری افغانستان را ترک می کنند و طالبان به قدری قدرت گرفته اند که جغرافیا را در اختیار گرفته اند یا اینکه امریکایی ها در یک طراحی حساب شده زمینه های سقوط دولت سابق افغانستان را فراهم کرده و جغرافیا و امکانات نظامی را در اختیار طالبان قرار داده اند.

وی تصریح کرد: اکنون پس از یکسال می توان گفت که نحوه خروج امریکایی ها از افغانستان کاملا برنامه ریزی شده و طراحی شده بوده، امریکایی ها علاقه ای نداشتند که یک حکومت ترکیبی از تکنوکرات های حکومت قبلی و طالبان به وجود بیاید، زیرا حکومت قبلی جمهوری بود و چنین حکومتی باید به جامعه جهانی و همسایگان پاسخگو می بود و امریکا نمی خواست چنین حکومتی در افغانستان بر سر کار باشد. بنابراین شرایطی را فراهم کرد که حکومت قبلی ساقط شود و طالبان بر قدرت در افغانستان مسلط شوند و پس از یکسال آهسته آهسته دولتمردان حکومت قبلی را به حکومت طالبان ملحق می کند، در حالی که طی یکسال گذشته در کشورهای غربی آموزش های جدیدی دیده اند و برای کمک به طالبان آماده شده اند و ممکن است به لحاظ اداری و ساختاری به آنان کمک کنند.

مبلغ بیان داشت: با وجود همه این ها حکومت طالبان تا کنون از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده و این می تواند به نفع امریکایی ها باشد چون با وجود یک حکومت مستبد و غیر پاسخگو در افغانستان تمام اهداف امریکا در این کشور قابل تحقق است. البته بیشتر نکاتی که در رابطه با دلایل سقوط دولت جمهوریت مطرح می شود از قبیل ضعف آن دولت، ضعف ساختارهای امنیتی و نیروهای نظامی و سیاسی و کم همتی آن ها در دفاع در جای خود درست است اما همه بخشی از سناریویی است که امریکایی ها برای افغانستان طراحی کرده بودند و برای آن ها برنامه ریزی شده بود و عملی هم شد.

ابن فعال رسانه ای گفت: امریکا هنوز در افغانستان حضور قوی استخباراتی دارد و بر حاکمیت فعلی هم تسلط کافی دارد و می تواند اهداف و برنامه های خود را از طریق آن پیگیری کند، چنانکه گفته می شود بخشی از توافقنامه دوحه هم به همین مسایل ارتباط دارد، به این ترتیب هزینه های بسیار کمتری هم نسبت به گذشته متوجه دولت امریکا است و کشورهای منطقه هم دچار تهدید هستند.

مبلغ اظهار کرد: اگرچه نحوه خروج امریکایی ها از افغانستان از دید بسیاری غیرمسوولانه بود اما امریکایی ها خود را مکلف به تامین منافع خود می دانند و وضعیت افغانستان و تعهداتی که نسبت به مردم این کشور و مردم سایر نقاط دنیا دارند برایشان اهمیتی ندارد. خروج امریکایی ها از افغانستان و تحویل این کشور به طالبان غیر مسوولانه بوده و باعث فاجعه شده، بحران اقتصادی فعلی افغانستان و بحران هایی که ممکن است در آینده در منطقه رخ دهد نتایج عمل غیر مسوولانه امریکا است اما امریکایی ها برای تامین منافع خود حاضرند هر اقدامی انجام دهند.

وی با یاد آوری بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی، فجایع ویتنام و کشتار مردم در افغانستان و عراق توسط امریکا گفت: همه این اقدامات غیر مسوولانه بوده و امریکا در هیچ زمانی مسوولیت پذیر نبوده است، رفتار غیر مسوولانه امریکا در نحوه خروج از افغانستان هم برای این کشور ایجاد بحران کرده و این رفتار غیر مسوولانه در افغانستان و منطقه همچنان ادامه دارد.

 

کلیدواژه