اسد 27, 1401 14:39 Asia/Kabul

کارشناس سیاسی افغان تاکید کرد: طرف های مختلف افغانستانی باید بدانند که با جنگ کاری از پیش نمی رود و باید با پذیرش یکدیگر در جهت امنیت، آبادی و رفاه کشورشان گام بردارند.

مطیع الله خروتی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری در کابل در مورد انتقاد ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان از موضع گیری ها و تجمعات مجازی شخصیت های سیاسی مخالف طالبان اظهار داشت: این نظر حکومت طالبان است و طبیعی است که این حکومت مواضع مخالفان خود را رد کند اما مساله این است که افغانستان حدود چهل سال جنگ را تجربه کرد و جنگ نتیجه ای نداشت اکنون باید به فکر پیشرفت و آبادی وطن خود باشند.

وی افزود: سیاستمداران افغانستان سال ها تحت عنوان احزاب و گروه ها با یکدیگر درگیر شدند و در نتیجه این درگیری ها تعداد زیادی از طرفین و در اصل مردم افغانستان کشته شدند اما در نهایت مسایل با جنگ حل و فصل نشد و مذاکراتی انجام شد.اکنون هم که مخالفان مسلح حکومت افغانستان حرف از جنگ می زنند باید بدانند که جنگ در افغانستان به جز برادر کشی نتیجه دیگری ندارد.

این کارشناس سیاسی گفت: جهادی که مردم افغانستان و احزاب این کشور علیه اشغالگری شوروی انجام دادند جهاد برحقی بود اما زمانی که نیروهای شوروی از افغانستان خارج شدند و حکومت کمونیستی وقت در این کشور سقوط کرد آنان باهم کنار نیامدند، به جنگ علیه یکدیگر پرداختند که در اثر آنان تعداد زیادی از مردم کشته شدند و این کشور ویران شد.

خروتی یادآور شد: آنان پس از پیروزی جهاد و شکست دولت کمونیستی در افغانستان جنگ های حزبی را آغاز و شهر کابل را به ویرانه تبدیل کردند و ده ها هزار نفر تنها در کابل کشته شدند، تاسیسات زیربنایی و سرمایه این کشور به خارج انتقال داده شد و همان ها باعث شدند که گروه طالبان ایجاد شود و در نهایت قدرت را از آن ها بگیرد.

این کارشناس سیاسی عنوان کرد: برای حل اختلافات بین گروه های مختلف افغان و حل مشکلات این کشور باید یک اجماع ملی واقعی ایجاد شود. البته این اجماع به معنای آن نیست که چهره های ناکامی دوباره مطرح شوند که تا وقتی اسلحه در اختیار داشتند به مردم جفا کرده و خانه های آنان را ویران کردند و وقتی پول های هنگفت برای بازسازی افغانستان در اختیار داشتند آن ها را به کشورهای خارجی انتقال دادند و قصرهایی برای خود خریدند. آنان نمی توانند اختلافات با حکومت طالبان را حل کنند بلکه بیشتر به اختلافات دامن می زنند.

خروتی اظهار کرد: تا زمانی که یک حکومت بی طرف در افغانستان بر سر کار نیابد و انتخابات برگزار نشود بعید است اختلافات حل شود بنابراین حال که افغان ها شوروی ها، امریکایی ها و ناتو را شکست داده اند بهتر است در میدان اقتصاد و سیاست هم یکدیگر را بپذیرند و باید با یکدیگر مذاکره کنند و به فکر رفاه و پیشرفت کشور خود باشند. معادن افغانستان به قدری غنی است که این کشور می تواند ثروت عظیمی داشته باشد.

وی اضافه کرد: افغانستان با کنار آمدن طرف های مختلف و همکاری آن ها باهم باید به کشور امن و مرفهی تبدیل شود که دیگر نه همسایگان از وضعیت آن نگرانی داشته باشند و نه کشورهای دیگر و زمینه همکاری های آنان با این کشور فراهم شود.

 

کلیدواژه