قوس 13, 1395 13:50 Asia/Kabul

همه به این نتیجه رسیده اند که مشکلات افغانستان راه حل نظامی ندارد و تنها راه حل برقراری صلح است

استاد دانشگاه کابل تاکید کرد: اکنون همه به این نتیجه رسیده اند که مشکلات افغانستان راه حل نظامی ندارد و تنها راه حل برقراری صلح است.

موسی فریور در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به ملاقات اخیر محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان با نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان و پاکستان و اینکه گفته در ناامنی های افغانستان خارجی ها نقش دارند و در صورت ادامه این وضعیت به اقدامات خاصی متوسل می شویم گفت: حکومت افغانستان اکنون به این نتیجه رسیده که پاکستان به عنوان حامی مخالفان مسلح دولت افغانستان منزوی شده و فشارهای سیاسی بر دولت پاکستان رو به افزایش است.

وی افزود: تغییر دولت در امریکا در آینده نزدیک هم نگرانی هایی را در دولت اسلام آباد ایجاد کرده و درپی همین نگرانی ها رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان تغییر کرد. همچنان گفته می شود نواز شریف صدراعظم پاکستان تماس هایی با دونالد ترامپ داشته، از او دعوت به سفر به پاکستان کرده و اعلام نموده که کشورش در مبارزه با تروریزم با جامعه جهانی و امریکا همکاری می کند.

این کارشناس سیاسی عنوان کرد: با تغییرات و تحولاتی که ایجاد شده این امیدواری هم در آقای غنی ایجاد شده که ممکن است با آمدن آقای ترامپ به کاخ سفید دولت پاکستان تحت فشار قرار بگیرد و مجاب شود که مخالفان مسلح دولت افغانستان را وادار به مذاکره با این دولت کند و به جای تقابل اطلاعاتی و نظامی وارد همکاری های سیاسی و اقتصادی شود.

فریور گفت: یکی از راه هایی که مقابل حکومت افغانستان قرار دارد شکایت به شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه پاکستان و سایر مخالفان مسلح دولت کابل است، گزینه های اقتصادی هم وجود دارد چنانچه افتتاح راه لاجورد و ابریشم، افغانستان را از محاصره و انزوای اقتصادی خارج می کند و منافع کلان پاکستان از ناحیه افغانستان را هم کاهش می دهد.

وی در رابطه با مساله مذاکره و صلح با مخالفان مسلح یادآور شد همانطور که حکومت افغانستان با حزب اسلامی حکمتیار به توافق رسیده و از مفاد توافق هم کار روی مکانیزم خروج نیروهای خارجی از افغانستان است، می شود با سایر مخالفان مسلح نیز صحبت کرد زیرا از شروط آن ها هم خروج نیروهای خارجی است.

به گفته این صاحبنظر سیاسی علاقمندی هایی هم از سوی دولتمردان امریکا در رابطه با خروج نیروهایشان از افغانستان مشاهده می شود و حتی دونالد ترامپ گفته که در صورت برقراری صلح در افغانستان نیروهای امریکایی را از این کشور خارج می کند. به هر صورت صلح بهترین گزینه برای دولت و ملت افغانستان است و تنها صلح می تواند افغانستان، منطقه و جهان را از وضعیت کنونی نجات دهد.

وی اضافه کرد: حضور نیروهای غربی و بویژه امریکایی در افغانستان، هم برای ملت این کشور حساسیت برانگیز است و هم برای رقیبان امریکا و غرب و هرچند برخی کشورهای منطقه ظاهراً با امریکا همسو هستند اما هیچ کدام موافق حضور نیروهای امریکایی در افغانستان نیستند.

فریور بیان داشت: بنابراین راه حل بازگشت صلح به افغانستان فقط و فقط خروج نیروهای خارجی از افغانستان است. اکنون هم که مقامات خارجی از صلح و مذاکره صحبت می کنند مشخص می شود که شعارها و برنامه های خارجی ها در مورد مبارزه با تروریزم و بنیادگرایی با شکست مواجه شده و مشکلات افغانستان راه حل نظامی ندارد. مساله صلح نیز تا زمانی که از یک پروژه به یک پروسه ملی تبدیل نشود، عملی نمی شود.

 

کلیدواژه