سنبله 24, 1401 14:27 Asia/Kabul

کارشناس افغان تاکید کرد: ایجاد یک حکومت فراگیر در افغانستان، کاهش تنش های مرزی و بازگشایی مکاتب دخترانه از خواسته های سران سازمان همکاری شانگهای است.

َمحمد پیمان احمدی کارشناس افغان در امور سیاسی در گفت و گو با برنامه انعکاس رادیو دری در مورد برگزاری نشست سران سازمان همکاری شانگهای در ازبکستان و عدم دعوت از حکومت طالبان در این اجلاس گفت: طالبان هنوز موفق نشده اند در حوزه سیاست خارجی، با کشورهای منطقه که اکثریت آن ها عضو سازمان شانگهای هستند به تفاهم دست پیدا کنند، بخصوص در حوزه مسایل مرزی هنوز تنش های وجود دارد. ایجاد یک حکومت فراگیر از دیگر خواسته های جهان، منطقه و همسایه های افغانستان است که تا هنوز چنین حکومتی شکل نگرفته است.

این کارشناس افغان در ادامه افزود: مسدود ماندن مکاتب دخترانه در افغانستان یکی دیگر از چالش های است که در حال حاضر برای طالبان از نگاه جهانی مشکل ایجاد کرده و البته بازگشایی مکاتب برای طالبان قابل حل است.

وی تصریح کرد: اصلاحاتی که جهان و کشورهای منطقه خواهان آن هستند مغایرتی با اهداف طالبان ندارد و آن ها می توانند ضمن تاکید بر ایجاد امارات اسلامی مدارس را بازگشایی کنند، به تنش های مرزی پایان بدهند و با همسایگان وارد تعامل شوند و نگرانی های که از اولویت های کشورهای عضو سازمان شانگهای است را بر طرف و به عنوان عضو ناظر وارد این سازمان شوند.

احمدی بیان داشت: کشورهای منطقه با یک نگاه مثبت با طالبان وارد تعامل شده اند اما تاکید طالبان بر عدم بازگشایی مکاتب دخترانه بالا تر از صنف/کلاس ششم و یا برخی مواد دیگری همچون عدم پرداخت حقابه جمهوری اسلامی ایران و برخی تنش های مرزی با کشورهای منطقه باعث شده است که هم نگاه کشورها از حکومت طالبان دور شود و هم این حکومت نتواند در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شود.

این کارشناس سیاسی در ادامه تاکید کرد: طالبان اگر بخواهند می توانند به سمتی حرکت کنند که مشکلات خود را کاهش دهند و ایجاد یک حکومت فراگیر می تواند به یک اجماع ملی در داخل افغانستان منجر شود که در چنین حالتی مردم هم یک پشتوانه خوبی برای نظام سیاسی افغانستان خواهند بود و این پشتوانه مردمی روابط این کشور را با جهان، منطقه و همسایگان بهبود خواهد بخشید.

وی در مورد  ممنوعیت سفر مقامات طالبان از سوی سازمان ملل و تاثیر آن بر دعوت نشدن طالبان به نشست شانگهای نیز گفت: یک همگرایی بین سازمان ملل و اجلاس سازمان همکاری شانگهای وجود دارد و عدم دعوت از طالبان می تواند به ممنوعیت سفر طالبان از طرف سازمان ملل ارتباط داشته باشد.

در حالی که قرار است امروز نشست سران سازمان همکاری شانگهای در ازبکستان آغاز شود، «بلال کریمی» معاون سخنگوی دولت موقت طالبان اظهار داشت از هیئت حاکمه افغانستان برای حضور در این نشست دعوت نشده است.

نشست سران سازمان همکاری شانگهای با شعار «گفتگو و همکاری در جهانی به هم پیوسته» قرار است امروز و فردا به میزبانی ازبکستان در سمرقند برگزار شود.

پیش از این «شوکت میرضایف» رئیس جمهور ازبکستان و رئیس دوره‌ای سازمان همکاری شانگهای تصریح کرده بود: افغانستان بخش جدایی ناپذیر سازمان همکاری شانگهای است و مردم افغانستان اکنون بیش از هر زمان دیگری به همسایگان خوب و حمایت آنها نیاز دارند.

چین، روسیه، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، پاکستان و هند اعضای سازمان همکاری شانگهای هستند و کشورهای افغانستان، بلاروس و مغولستان اعضای ناظر آن می‌باشند.

کلیدواژه