میزان 10, 1401 18:26 Asia/Kabul

کارشناس سیاسی افغان تاکید کرد: در صورتی که فکر اساسی برای وضعیت افغانستان نشود گروه های تروریستی از داخل این کشور بسیاری از کشورهای منطقه و جهان را هدف قرار خواهند داد.

سلیمان حسینی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری در کابل با بیان اینکه سازمان ملل متحد و به ویژه شورای امنیت این سازمان باید اقدامات اساسی در این زمینه انجام دهند، گفت: کشورهایی که داد از حقوق بشر می زنند به کوچکترین وقایع در دیگر کشورها واکنش نشان می دهند اما در رابطه با افغانستان که جوانان جویای علم در آن به خاک و خون کشیده می شوند اقدام خاصی نمی کنند.

وی تصریح کرد: درست است که سازمان ملل و دیگر سازمان ها حملات انفجاری را در افغانستان نکوهش می کنند اما با صدور بیانیه و نکوهش، تروریسم در افغانستان از بین نمی رود و دولت ها، سازمان ملل متحد و به ویژه شورای امنیت باید دست به کار شده و جلو نسل کشی را در این کشور بگیرند.              

این استاد دانشگاه در افغانستان با اشاره به حمله انفجاری روز جمعه گذشته در مرکز آموزشی کاج در غرب کابل که ده ها کشته و زخمی بر جای گذاشت و داعش مسوولیت آن را به عهده گرفت، اظهار داشت: طالبان نه تنها نتوانستند در افغانستان صلح و ثبات ایجاد کرده و امنیت مراکز دینی و آموزشی را تامین کنند بلکه روز به روز موارد ناامنی و انفجار بیشتر می شود، حملات انفجاری که در ایام ماه محرم انجام شد و حمله ای که در مرکز آموزشی کاج صورت گرفت و نوجوانان را به خاک و خون کشاند نشان دهنده رشد سرسام آور افراطی گری در افغانستان و ناتوانی طالبان در تامین امنیت است.

به گفته حسینی همانگونه که در دوران زمامداری محمد اشرف غنی روز به روز حملات انفجاری بیشتر می شد در دوره حکومت طالبان هم شاهد چنین حملات خونباری آن هم در یک منطقه خاص و علیه مذهب و قومی خاص هستیم. یک کشتار سیستماتیک در غرب کابل و به ویژه مناطق شیعه نشین در جریان است که شورای امنیت سازمان ملل باید مداخله کرده و با این وضعیت مقابله کند. طالبان دیگر قادر به تامین امنیت در افغانستان نیستند و بنا هم ندارند که امنیت شیعیان را تامین کنند، آنان حقوق دیگر اقوام را نادیده می گیرند و بسیاری از این حملات انفجاری توسط گروه هایی انجام می شود که زیر سایه حکومت طالبان فعالیت می کنند.

این کارشناس سیاسی با بیان اینکه هدف چنین حملاتی ایجاد وحشت میان مردم و جلوگیری از تحصیل جوانان افغان است، از شیوه برخورد نیروهای طالبان با مجروحین حادثه و خانواده های شهدا هم انتقاد کرد و گفت: طالبان به وضعیت غرب کابل توجهی ندارند و اگر توجه می داشتند نیروهای امنیتی را در این منطقه افزایش می دادند.

وی اظهار کرد: از راهکارهای تامین امنیت این است که هم نیروهای امنیتی طالبان در منطقه حضور داشته باشند و هم برخی کارکنان مراکز آموزشی و دینی مسلح شوند که خود مردم هم در تامین امنیت نقش داشته باشند، از سوی دیگر صنف (کلاس) ها در مراکز آموزشی باید تفکیک شوند و تعداد کمتری از جوانان و نوجوانان در هر صنف حضور داشته باشند تا در صورت وقوع احتمالی حادثه آمار تلفات بالا نباشد.

به صورت کلی هم مسوولان مراکز آموزشی باید تدابیر امنیتی را رعایت کنند و هم مسوولان طالبان مکانیزم های دقیق امنیتی را به ویژه در مناطق شیعه نشین که مورد هجمه تروریست ها قرار دارند طرح کنند تا جلو چنین حملاتی گرفته شود.

حسینی گفت: گروههای تروریستی در افغانستان بسیار فعال هستند، گروه تروریستی داعش به عنوان یک پروژه فعالیت می کند و گروه های تروریستی دیگری از پاکستان و دیگر کشورها وارد افغانستان می شوند، طالبان هم نه تنها نتوانستند جلو این گروه ها و افراطی را بگیرند بلکه زمینه و فرصت ایجاد کردند تا این گروه ها در داخل افغانستان رشد کنند.

وی اضافه کرد: پیامدهای چنین وضعیتی ایجاد شکاف های مذهبی و قومی است، شیعیان هدف قرار می گیرند و خشونت ها افزایش پیدا می کند ضمن اینکه تروریست هایی که در افغانستان فعالیت می کنند برنامه های خود را به کشورهای دیگر نیز گسترش می دهند.

 

کلیدواژه