میزان 12, 1401 19:34 Asia/Kabul
  • تاکید بایدن بر اعمال تحریم های جدید علیه ایران
    تاکید بایدن بر اعمال تحریم های جدید علیه ایران

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا دوشنبه 3 اکتبر در بیانیه‌ای در حمایت از اغتشاشات اخیر در ایران، گفت که ایالات متحده تحریم‌های جدیدی علیه مقامات ایران که به ادعای او واشنگتن آن‌ها را در «خشونت علیه معترضان» دخیل می‌داند، اعمال خواهد کرد.

بایدن در این بیانیه ادعا کرد: «ایالات متحده دسترسی ایرانی‌ها به اینترنت را از جمله از طریق تسهیل دسترسی بیشتر به پلتفرم‌ها و خدمات ایمن و خارجی، آسان‌تر می‌کند».پیش‌تر هم وزارت خزانه‌داری آمریکا پلیس امنیت اخلاقی ایران را به «خشونت علیه زنان» متهم کرده و آن را در فهرست تحریم‌ها قرار داده بود. آمریکا در بیانیه قبلی، بدون اشاره به هیچ مستنداتی پلیس امنیت اخلاقی را بابت مرگ خانم «مهسا امینی» مسئول خوانده بود.

اقدامات تحریمی جدید آمریکا علیه ایران و تهدید جدید بایدن در این زمینه در واقع مساله جدیدی نیست.در واقع ایران بیش از 40 سال است که تحت تحریم های یکجانبه ایالات متحده بوده است. اعمال تحریم های ضد ایرانی در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا پس از خروج از برجام و راه اندازی کارزار فشار حداکثری ابعاد جدید و بی سابقه ای پیدا کرد.واشنگتن شدیدترین تحریم ها را علیه ملت ایران به امید تسلیم ایران در برابر خواسته های غیر منطقی و غیر قانونی آمریکا اعمال کرد که البته به اذعان دولت بایدن با ناکامی و شکست مواجه شد. جو بایدن رئیس جمهور کنونی آمریکا نیز از زمان روی کار آمدن به رغم شعارهای قبلی خود ، کارزار فشار حداکثری را تداوم بخشیده و هر از چند گاهی تحریم های جدیدی را به بهانه های مختلف علیه ایران اعلام می کند. این بار بهانه تحریم ها حمایت از اغتشاشات و اغتشاشگران در ایران است که به بهانه مرگ مهسا امینی چندی است ناآرامی هایی را در نقاط مختلف ایران برپا کرده اند.

هدف آمریکا از مداخله آشکار در امور داخلی ایران با رفع تحریم های مرتبط با فضای مجازی و اینترنت از یک سو واعمال تحریم های جدید علیه تهران تضعیف نظام جمهوری اسلامی ایران است. جو بایدن با توجه به کند شدن تیغ تحریم‌ها و اهرم‌های فشار آمریکا قصد دارد راهبرد آشوب‌سازی دونالد ترامپ را برای پیش بردن مطامعش علیه ایران البته در ژستی حمایت گرایانه در پیش بگیرد. «کیت کلارنبرگ» روزنامه نگار بریتانیایی می گوید: رمز گشایی از جنگ آنلاین پنتاگون علیه ایران از کلیک روی یک دکمه در آمریکا تا خشونت در خیابان های تهران؛ تازه ترین اعتراضات در ایران از خارج مهندسی و تحریک می شود.ادعای دلسوزی دولت آمریکا در باره مردم ایران و حمایت از آنها با واقعیات در تناقض است. آمریکا حتی در دوره همه گیری ویروس کرونا و بیماری کووید -19و نیاز شدید ایران به اقلام دارویی و پزشکی برای مقابله با این بیماری مرگبار ، مانع کمک رسانی به مردم ایران شده و به رغم ادعای عدم ممنوعیت ارسال این اقلام به ایران اما در عمل با اعمال تحریم های ثانویه مانع تعامل شرکت ها و بانک ها با ایران شد. دولت آمریکا که ادعا می کند دسترسی ایرانیان به اینترنت را از جمله از طریق تسهیل دسترسی بیشتر به پیام رسان ها و خدمات امن و خارجی آسان تر می کند، دو سال پیش با پرداخت وام صندوق بین المللی پول به ایران بابت خرید دارو در اوج همه گیری کرونا مخالفت کرده بود .

در واقع ادعایی که بایدن مطرح کرده و گفته آمریکا در کنار مردم ایران می ایستد دروغی بیش نیست. ملت ایران هیچ گاه سابقه شرارت آمیز ایالات متحده در قبال ایران در 80 سال اخیر را فرموش نخواهد کرد. آمریکا در کنار متفقین در جنگ جهانی دوم ایران به اشغال درآورد که همین امر مصیبت های فراوانی را متوجه مردم ایران کرد. پس از جنگ جهانی دوم در سال 1953 میلادی آمریکا با بریتانیا در طرح ریزی و اجرای کودتای 28 مرداد علیه محمد مصدق نخست وزیر قانونی ایران نقش کلیدی ایفا کرد.پس از آن در دهه 1960 میلادی درراستای کسب مصونیت مستشاران نظامی آمریکا در ایران کاپیتولاسیون را به ایران تحمیل کرد. ضمن اینکه ایالات متحده بیش از 35 سال یعنی از سال 1953 تا 1979میلادی بزرگترین حامی رژیم شاه بود ودر تاسیس ساواک که به سرکوب معترضان می پرداخت نقش اساسی ایفا کرد. پس از انقلاب اسلامی نیز واشنگتن در زمینه ارائه کمک های اطلاعاتی و نظامی و تسلیحاتی به رژیم صدام در جریان جنگ تحمیلی ایفای نقش کرده ودراواخر جنگ نیز عامدانه هواپیمای مسافری ایرباس ایران را سرنگون و بیش از 290 مسافر و خدمه را شهیدکرد. ضمن اینکه آمریکا سالهاست میلیاردها دلار دارایی ایران را بلوکه و چند هزار تحریم  علیه ایران اعمال کرده است. هم چنین ایالات متحده در دوره زمامداری ترامپ سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و همراهان وی را در بغداد ترور کرده و به شهادت رساند. همه اینها صرفا مشتی از خروار از جنایات آمریکا در حق ایران و مردم آن است.

 

 

کلیدواژه