حوت 09, 1395 12:59 Asia/Kabul
  • اسکار علیه ترامپ

در هشتادو نهمین مراسم اعطای جوایز اسکار ، فیلم "فروشنده" اثر کارگردان ایرانی ، اصغر فرهادی برنده جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی شد . فرهادی برای دومین بار جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی را از آن خود کرد .

جدا از جنبه های تکنیکی و فنی فیلم " فروشنده " که مورد توجه داوران جشنواره اسکار قرار گرفت ، اعطای این جایزه پیامی آشکار علیه سیاست های ضد مهاجرتی دولت جدید آمریکا بود .

هالیوود با اعطای این جایزه به یک کارگردان ایرانی ، اعتراض خود را به فرمان پرسروصدای دونالد ترامپ در ممنوعیت ورود ابتاع هفت کشور اسلامی  به آمریکا نشان داد . در پی صدور این فرمان ، اصغر فرهادی و ترانه علیدوستی ، کارگردان و بازیگر فیلم "فروشنده " اعلام کردند که در اعتراض به این فرمان ضد مهاجرت و همچنین ، احترام به شهروندان هفت کشور اسلامی ، بویژه شهروندان ایرانی ، از سفر به آمریکا و شرکت در مراسم اسکار سال جاری خودداری خواهند کرد .

فرهادی دو تن از ایرانی آمریکایی های موفق در صنعت فضانوردی آمریکا ، یعنی انوشه انصاری ، نخستین فضانورد  زن ایرانی و فیروز نادری از مدیران ارشد سازمان فضایی آمریکا ، ناسا را به نمایندگی خود به مراسم اسکار فرستاد . انصاری پس از دریافت این جایزه ، به نمایندگی فرهادی ، متنی را در تقبیح سیاست های تفرقه افکنانه و ضد مهاجرتی دولت آمریکا قرائت کرد . این متن با تشویق بسیار شدید حضار به نمایندگی از جامعه فرهنگی آمریکا روبرو شد .

گرچه سیاست ، همواره در اعطای جوایز اسکار نقش پررنگی داشته است ، با این حال ، اسکار 2017 یکی از جلوه های بارز شکاف ایدئولوژیکی در آمریکا و رویارویی صنعت سینما با کاخ سفید به شمار می آید . جریان لیبرالی آمریکا که نفوذ گسترده ای در هالیوود دارد ، به شدت نگران برنامه های محافظه کارانه دولت دونالد ترامپ است .برنامه هایی همچون نفی سیاست های چند نژادی ، ممنوعیت های مهاجرتی بر پایه ملیت و مذهب ، احداث دیوار مرزی و سرکوب رسانه های منتقد ؛ از اقداماتی است که  خطر رشد جریان های افراطی و شبه فاشیستی را در آمریکا شدت بخشیده است .

 به همین دلیل ، اسکار به عنوان یکی از مهمترین ترین رویدادهای صنعت سینما در جهان  اینبار به محفلی بدل شد تا هر کس به شکلی ، سیاست های دولت ترامپ را به چالش بکشد . به عنوان مثال ، داوران به فیلم "فروشنده" جایزه دادند ؛ کارگردان برنده جایزه علیه سیاست های مهاجرتی دولت بیانیه قرائت کرد ؛ حضار برای این سخنان به گرمی کف زدند و حتی یکی از مجریان برنامه با به تمسخر کشیدن عادت ترامپ به توئیت مطالب جنجالی ، از روی سن برای رییس جمهوری آمریکا توئیت زد و پرسید " بیداری ؟"

حتی درخارج ازمرزهای آمریکا نیز فیلم "فروشنده" به محملی برای حمله به تندروی های ترامپ بدل شد. ساعاتی پیش از برگزاری مراسم اسکار در لس آنجلس آمریکا ، چند هزار تن در میدان ترافالگار لندن جمع شدند تا بیننده مجانی این فیلم باشند . صادق خان ، شهردار مسلمان و پاکستانی تبار لندن در سخنانی پیش از اکران این فیلم ، ترامپ و فرمان ممنوعیت ورود به خاک آمریکا را به شدت مورد حمله قرار داد . استقبال گسترده مردم لندن از هر قوم و نژاد و ملیتی و مذهبی از فیلم "فروشنده" نشان داد که مرزبندی های غیر اصولی و دیوارکشی ها بر مبنای نژاد و مذهب ، رویکردی ناپذیرفتنی در گوشه و کنار جهان است .

البته شخصیت ترامپ و عملکرد وی به عنوان رییس جمهوری آمریکا حکایت از آن دارد که به این اعتراضات چندان توجهی ندارد . با این حال ، ایستادگی در برابر جنبش جهانی نفی تبعیض نژادی ، مذهبی و قومیتی که در اعتراض به برنامه های ضد مهاجرتی رییس جمهوری آمریکا ظهور کرده است ، حتی برای شخصی مانند ترامپ نیز آسان نخواهد بود .

کلیدواژه