حوت 21, 1395 11:18 Asia/Kabul

نماینده (UNHCR) در ایران از برگزاری جشنواره و مسابقات افغانستان شناسی در جمهوری اسلامی ایران قدردانی کرد

نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان UNHCR )  (در ایران از برگزاری جشنواره و مسابقات افغانستان شناسی در جمهوری اسلامی ایران قدردانی کرد.

سیلوانکا دانا پالا در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: جشنواره و مسابقات افغانستان شناسی در سراسر ایران برگزار می شود که از اهمیت ویژه ای برخوردار است و تلاش های زیادی هم برای برگزاری آن شده که جای تشکر و قدردانی دارد.

وی افزود: اهمیت جشنواره و مسابقات افغانستان شناسی در این است که برای بسیاری از جوانان و نوجوانان افغانستان که اطلاعات زیادی در مورد کشورشان ندارند فرصت خوبی ایجاد شده تا با فرهنگ، هویت و میراث فرهنگی خود آشنا شوند و در این زمینه آگاهی پیدا کنند.

نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در ایران گفت: هرچند که اشتراکات فرهنگی زیادی بین دو کشور افغانستان و ایران وجود دارد اما از طریق این مسابقات و جشنواره ها جوانان و نوجوانان افغان می توانند آشنایی و آگاهی بیشتری نسبت به فرهنگ و اوضاع کشور خود پیدا کنند.

دانا پالا همچنان خاطر نشان کرد: از اینکه این امکان برای تعدادی از ایرانی ها هم فراهم می شود که با فرهنگ و آداب و رسوم کشور همسایه شان آشنا شوند نیز استقبال می کنیم.

این مقام سازمان ملل متحد بیان داشت: با توجه به اینکه شرایط خاصی در افغانستان حاکم است و اتفاقات خوبی هم در آن در حال رخ دادن است، سازمان های بین المللی و از جمله سازمان ملل و نمایندگی سازمان ملل در امور پناهندگان باید کارهای زیادی انجام دهند و دست به دست هم بدهند تا این کشور روی پای خود بایستد و شرایط برای بازگشت داوطلبانه مهاجرین افغان فراهم شود.

دانا پالا گفت: در حالی که اتفاقات مثبتی در افغانستان رقم می خورد اتفاقات خوبی هم برای مهاجرین افغان در ایران روی می دهد بویژه در زمینه های بهداشتی و درمانی و از جمله صدور دفترچه های بیمه سلامت.

وی اضافه کرد: زمانی که شرایط برای بازگشت مهاجرین به کشورشان فراهم شود این امیدواری وجود دارد که جوانان افغان با افتخار به کشورشان بازگردند و در بازسازی کشور خود نقش ایفا کنند.

 

کلیدواژه