ثور 11, 1396 13:36 Asia/Kabul
  • افزایش نیروهای آمریکایی و

با وجود مخالفت های مردمی و محافل سیاسی و امنیتی در افغانستان، آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو اعلام کردند در نظر دارند نیروهای نظامی خود را در افغانستان افزایش دهند.

وزارت دفاع آمریکا "پنتاگون" در بیانیه ای اعلام کرد، به زودی هزارو 700 نظامی دیگر را به بهانه  آموزش  به نظامیان افغانستان به این کشور اعزام می کند. علاوه براین، پنتاگون اعزام ۵ هزار نیرو در قالب ۱۳ هزار نظامی به افغانستان را دست بررسی دارد. امریکا در سال 2001 به بهانه مقابله با تروریسم و از بین بردن القاعده و طالبان به افغانستان حمله و این کشور را اشغال کرد. سپس سازمان ناتو را به عنوان بازوی عملیاتی خود وارد افغانستان کرد که دو طرف بالغ بر یکصد و سی هزار نیروی نظامی در این این کشور مستقر کردند. اما بعد از مدت کوتاهی نیروهای امریکایی  و ناتو به دلیل جنایاتی که در افغانستان مرتکب شدند خود به عامل ناامنی در این کشور تبدیل شدند. این وضعیت باعث شد  افغانستان به باتلاقی برای نیروهای امریکایی تبدیل شود و بسیاری از محافل امریکایی انرا با شکست امریکا در جنگ ویتنام مقایسه می کردند. باراک اوباما رئیس جمهوری قبلی امریکا برای نجات نیروهای این کشور از باتلاق افغانستان  بخشی از انان را از افغانستان خارج کرد و وعده داد تا پایان سال 2016 همه نیروهای امریکایی  از این کشور خارج شوند. از انجا که امریکا به هیچ عنوان خواهان ترک افغانستان نیست با زمینه سازی تلاش کرد مجددا نیروهای خود را به افغانستان بازگرداند که ظهور گروه تروریستی داعش در این کشور در همین راستا تلقی می شود. اعزام  مجدد نیروهای امریکایی به مناطق مختلف جهان از جمله افغانستان نشان می دهد که دولت امریکا در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ درصدد پر کردن خلا خود است. به همین دلیل واشنگتن دوره جدیدی از مدیریت بحران در مناطق مهم راهبردی را اغاز کرده است تا افزایش نیرو و استقرار تجهیزات نظامی جدید خود را توجیه کند. حامد کرزای رئیس جمهوری قبلی افغانستان ضمن مخالفت با افزایش نیروهای نظامی امریکا و ناتو در کشورش، عملکرد این نیروها در 15 سال گذشته در افغانستان را زیر سوال برد و تاکید کرد اگر نیروهای امریکای و ناتو واقعا قصد مقابله با تروریسم را در افغانستان داشتند، نباید گروه تروریستی داعش در این کشور ظهور می کرد. در حال حاضر به نظر می رسد امریکا به دلیل نگرانی از پر کردن خلا نیروهایش در افغانستان از سوی سایر کشورها از جمله روسیه، درصدد است به بهانه اموزش نیروهای افغان به شکل خزنده نیروهای خود را در افغانستان افزایش دهد. این در حالی است که همه محافل سیاسی و امنیتی در این کشور حضور نظامی امریکا برای مقابله با ناامنی ها در افغانستان را شکست خورده می دانند و براین اعتقادند بازگشت این نیروها صرفا مخالفان مسلح را برای ادامه فعالیت خود تحت عنوان مقابله با اشغالگران هر چه بیشتر ترغیب می کند. «بصیر احمد دانشیار» استاد دانشگاه هرات نیز براین اعتقاد است اعزام  نظامیان آمریکایی به افغانستان  گروه‌های مخالف را در مقابله با آنان و دولت اشرف غنی  تحریک می‌کند. وی راهبرد افزایش نظامیان خارجی در افغانستان را ناکام خواند و تاکید کرد  حضور این نظامیان  خود عامل تداوم  جنگ در این کشور است و حتی بر اثر آن نا امنی‌ها نیزتشدید خواهد شد.

علاوه براین، فرماندهان نظامی امریکا در افغانستان اعلام کردند، طالبان دیگر هدف آنان نیست و این درحالی است که مهمترین عامل ناامنی این کشور طالبان است که اخیرا حملات خود را ضد مواضع نیروهای دولتی و مردم افغانستان شدت بخشیده است.

کلیدواژه