ثور 24, 1396 18:08 Asia/Kabul

درصد بالای مشارکت در ایران نشان دهنده کارآمدی مسوولان و مدیران ارشد این کشور در حل مشکلات است.

دکتر سیف الدین سیحون استاد دانشگاه کابل در گفتگو با خبرنگار رادیو دری در پاسخ به سوالی در مورد ارزیابی از مشارکت مردم ایران در انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران گفت : درصد بالای مشارکت در ایران نشان دهنده کارامدی مسوولان و مدیران ارشد این کشور در حل مشکلات و همچنین انتظارات مردم ایران برای حل چالشها و برخی معضلاتشان است که این توانمندی را در نامزدهای خود می بینند.

وی در ادامه گفت دموکراسی واقعی در یک کشور حضور آزادانه و بر اساس خواسته ها و انتظارات برای برآورده شدن نیازهای مردم آن کشور است و تنها مشارکت بالای مردم در یک کشور نشان دهنده وجود  دموکراسی در یک کشور نیست .

وی افزود : به عنوان مثال فرانسه با وجود اینکه 60 درصد مردم در انتخابات شرکت کردند اما این مشارکت نشان دهنده تنفر مردم از حزب راست افراطی و رای به روی کار آمدن جاح رقیب برای فرار از وضعیت ناگوار سیاسی است و یا ایتالیا که شرکت در انتخابات اجباری است و همه باید مشارکت کنند و مسلما این موضوع نشان دهنده وجود دموکراسی در این کشورها نیست.

وی گفت در جمهوری اسلامی ایران که بیش از 30 سال تجربه برگزاری انتخابات را دارد مردم به دلیل مطالبات و انتظاراتی که از مسوولان کشورشان دارند در انتخابات شرکت گسترده دارند  تا چالشهایشان بر طرف شود.

به گفته این کارشناس سیاسی حضور قابل توجه مردم ایران در انتخابات نشان از جوانی و با طراوت بودن جمعیت جوان ایران است.

سیف الدین سیحون همچنین در پاسخ به سوالی در باره تفاوت مردم سالاری دینی در ایران با مکراسی غربی گفت، جمهوری اسلامی ایران را باید بر آمده از یک انقلاب با آرمانهای دینی و اجتماعی  دانست که وجود رهبری در راس این کشور با توجه به نقوذ گسترده در بین آحاد این جامعه باعث مشارکت مردم بر اساس اعتماد،اعتقاد و پشتیبانی است که درصد حضور مردم را در رویدادهای سیاسی این کشور بسیار بالا برده است و این نظام در هیچ جای دنیا مشابهی ندارد.

 

 

 

 

 

 

کلیدواژه