جوزا 02, 1396 12:35 Asia/Kabul
  • تصرف دهها روستا در  ولایت تخار افغانستان توسط طالبان  

فرمانده پلیس شهرستان "درقد" در ولایت تخار افغانستان از تصرف 33 روستای این  شهرستان از سوی طالبان،خبر داد.

"غلام‌محمد " فرمانده پلیس شهرستان " درقد" گفت،نیروهای امنیتی هم اکنون در این شهرستان  از چهارطرف در محاصره طالبان هستند و هیچ‌گونه مهماتی به آنان نمی رسد.

این درحالی است که فرماندهی  پلیس استان تخار ضمن رد این اظهارات  گفت ،نیروهای دولتی در  شهرستان درقد در محاصره طالبان نیستند و راههای مواصلاتی این شهرستان همچنان باز است.

 "خلیل اسیر" سخنگوی فرماندهی پلیس تخارافغانستان نیز گفت، اخیرا طالبان حملاتی را به شهرستان "در قد" آغاز کردند که نیروهای امنیتی آن را دفع کردند.شهرستان درقد در شمال استان تخارافغانستان واقع شده و با کشور تاجیکستان هم‌مرز است.

مسئله افزایش نفوذ طالبان در شمال افغانستان به یکی از نگرانی های جدی امنیتی  دراین کشور به خصوص در ماه های اخیر تبدیل شده است.

اظهارات فرمانده پلیس شهرستان درقد دراستان تخار که البته بخشی ازآن توسط فرمانده پلیس این استان رد شده است،حاکی از آنست که بخش هایی از استان تخار درتصرف طالبان قرار دارد.

طبق بیانیه چندی پیش طالبان درباره شروع دور جدید عملیات بهاری این گروه در افغانستان پیش بینی می شد که عملیات خرابکارانه طالبان در مناطق مختلف این کشور به خصوص اشغال برخی شهرها و روستاها بیش از پیش در دستور کار قرار بگیرد.

کارشناسان می گویند،طالبان دراجرای چنین راهبردی بیشتر بر مناطقی در افغانستان تمرکز عملیاتی پیدا کرده اند که در مقایسه با سایر مناطق از استقرار کمتری از نیروهای پلیس و ارتش این کشور برخوردار باشد.

شاید بتوان بر اساس چنین فرمولی گفت که سخنان فرمانده پلیس شهرستان در قد استان تخاردرباره در محاصره قرار گرفتن نیروهای دولتی و عدم ارسال تجهیزات و مهمات برای آنان،قابل اثبات باشد.

طالبان برای نشان دادن توانایی خود در دور جدید عملیات بهاری خود در افغانستان درچارچوب  جنبه های مختلف اقدامات مسلحانه خود در این کشور ،تصرف شهرها و روستاها را اولویت اصلی عملیات خود قرار داده که  این مسئله از نظر این گروه می تواند موجب تثبیت قدرت طالبان بشود.

درچنین شرایطی که تحرکات طالبان درعملیات بهاری این گروه و مسئله تصرف مناطق مختلف افغانستان افزایش چشمگیری پیدا کرده است،اعضای مجالس نمایندگان و سنای این کشور خواستار تقویت توانایی نیروهای ارتش و پلیس به خصوص در بخش تجهیزات و تسریع در ارسال به موقع مهمات مورد نیاز این نیروها در مناطق دور از مرکز شده اند.

یکی از مسائلی که از نظر کارشناسان نظامی به عنوان چالش فرا روی نیروهای ارتش و پلیس افغانستان در مناطق مختلف به ویژه در استان های شمالی مطرح می شود،عدم ارسال به موقع تجهیزات و مهمات مورد نیاز آنان  در نبرد علیه طالبان است که می تواند موجب پیشروی این گروه  و تصرف برخی شهرها و روستاها توسط اعضای طالبان بشود.

به نظر می رسد،شرایط امنیتی موجود در بخش های شمالی در افغانستان به ویژه افزایش چشمگیر اقدامات مرگبار طالبان بیش ازگذشته لزوم توجه  جدی دولت این کشور به برنامه ریزی دقیق برای تامین و تجهیز به موقع نیروهای ارتش و پلیس افغانستان و پشتیباتی و حمایت همه جانبه از آنان برای مهار کامل تروریست ها را نمایان ساخته است.

تگ