سنبله 20, 1396 10:59 Asia/Kabul
  •  همکاری هسته‌ای ایران و کره شمالی ،سوژه تازه فضا سازی در باره فعالیت های هسته ای ایران

مقامات انگلیسی در گفت وگو با یک نشریه این کشور ادعا کرده‌اند که ایران به کره شمالی در توسعه سلاح‌های هسته‌ای کمک کرده است.

هفته نامه انگلیسی ساندی تلگراف، این خبر را روز یکشنبه درگزارشی به نقل مقامات انگلیسی منتشر کرد و نوشت ؛ توسعه سلاح‌های هسته‌ای کره شمالی ناشی از حمایت مخفیانه ایران است.

طبق این گزارش ، مقامات ارشد انگلیس درگفت‌وگو با ساندی تلگراف اظهار کرده اند ، «به سختی می‌توان باور کرد که آن‌ها (کره شمالی )این کار را تماما با تکیه بر توان خود انجام داده باشند».

به ادعای نشریه ساندی تلگراف، ایران و روسیه ازجمله کشورهای مظنون به همکاری و کمک به کره شمالی هستند.  چنین ادعایی قبلا" نیز اما به شکل  دیگری  مطرح شده بود . چهار سال قبل (آوریل 2013) درزمانی که  مذاکرات  هسته ای ایران دنبال می شد ،برخی محافل خبری و سیاسی با استناد به یک آزمایش اتمی کره شمالی با اورانیوم غنی‌‌‌شده  بدون هرگونه مدرک و سندی ادعا کردند کره شمالی در این زمینه  با ایران همکاری اتمی دارد . 

"واشنگتن پست" به نقل ازیک مقام سیاسی سابق دولت باراک اوباما، در همان مقطع نوشت :آمریکا نگران فعالیت‌ های هسته‌ای کره شمالی و همکاری آن با ایران است.

  روزنامه وال استریت ژورنال هم  در تکمیل این خبرسازی با اشاره به این نکته که ایران نمی‌تواند مخفیانه بمب هسته‌ای بسازد، نوشت :  دولت کره شمالی  ادعا می‌کند کلاهک‌هایی هسته‌ای دارد که می‌تواند آن‌ها را روی موشک‌های میان‌برد خود سوار کند. اگر این ادعا حقیقت داشته باشد، قراردادن این کلاهک‌ها روی موشک‌های شهاب ایران،که نسخه‌برداری شده ازنمونه‌ کره‌ای است می‌تواند  مشکل زیادی ایجاد کند در حالیکه ایران بیش از ده سال است که در ساخت موشک با کره شمالی همکاری می‌کند. 

 نمونه دیگر این ادعا سازی انتشار گزارشی  ساختگی درخصوص  احتمال فعالیت های هسته ای نظامی  در پارچین یک مرکز نظامی ایران بود . ایران با رد این ادعا  دوبار امکان دیدارمقامات آژانس از پارچین را فراهم کرد و اژانس نیز در گزارشی رسما" بی پایه بودن این ادعا ها را تایید کرد .

القای وجود همکاری ازنوع پنهان بین ایران و کره شمالی در زمینه هسته‌ای و موشکی نیز ادعایی است که هدف آن توجیه بحران سازی امریکا درشبه جزیره کره در پوشش  نگرانی از همکاری ایران ، کره شمالی و روسیه است . در حالیکه علت اصلی بحران و تحریک کره شمالی به رویکردهای غیر متعارف  ؛ تهدید های  امریکا و متحدان منطقه ای اش علیه کره شمالی است . امریکا با عمل نکردن به  وعده های داده شده به کره شمالی در خصوص فاصله گرفتن از ازمایش های اتمی تلاش می کند این کشور را با تهدید و تحریم تحت فشار قراردهد.

 ادامه آزمایش‌های هسته‌ای  کره شمالی در واقع نتیجه  رفتار های غیر قابل اعتماد امریکاست .با این حال ، جمهوری اسلامی ایران  همواره با تاکید بر لزوم پایبندی به معاهده "ان پی تی " و نفی هر گونه رویکرد به سلاح اتمی، از تشدید تنش  در منطقه ابراز نگرانی کرده است .

کلیدواژه