سنبله 27, 1396 17:22 Asia/Kabul

اختلافات و تنش ها میان اعضای حکومت وحدت ملی افغانستان این حکومت را ناکارآمد کرده و شکاف های سیاسی و اجتماعی را افزایش داده است

عضو پارلمان افغانستان گفت: اختلافات و تنش ها میان اعضای حکومت وحدت ملی افغانستان این حکومت را ناکارآمد کرده و شکاف های سیاسی و اجتماعی را افزایش داده است.

محمد علی علیزاده در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به اظهارات اخیر عطا محمد نور والی بلخ که ارگ ریاست جمهوری را به انحصار قدرت متهم کرده اظهار داشت: این مساله سبب بروز مشکلات سیاسی و اجتماعی در کشور شده است.

وی افزود: مشکلاتی در درون حکومت وحدت ملی افغانستان وجود دارد و کشمکش هایی بین سران حکومت وحدت ملی و دو جناح آن دیده می شود، حتی اختلافاتی میان رئیس جمهور و معاون اول وی وجود دارد و همچنان بین رئیس جمهور و برخی احزاب با نفوذ از جمله حزب جمعیت اسلامی که شاهد تنش هایی هم بین آن ها بوده ایم.

این کارشناس سیاسی عنوان کرد تعدادی از شخصیت ها هم می گویند محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان به توافقنامه حکومت وحدت ملی پایبند نبوده و حتی قانون اساسی افغانستان را در نظر نمی گیرد، قدرت را به انحصار خود درآورده، به گونه متمرکز و انحصاری تصمیم گیری می کند و دیگران را در تصمیم گیری ها شریک نمی کند.

به گفته علیزاده این انتقادها از سوی شخصیت های مختلف از جمله عطا محمد نور والی بلخ علیه رئیس جمهور مطرح می شود، وی همچنان از اعضای ائتلاف نجات ملی است و در کنار عبدالرشید دوستم و محمد محقق از جمله منتقدین ارگ ریاست جمهوری می باشد.

این عضو پارلمان افغانستان یادآور شد که عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان هم از جمله معترضین به عملکرد رئیس جمهور بود و ادعا داشت که وی به توافقنامه امضا شده پایبند نیست، البته در داخل حکومت فشارهایی هم بر آقای عبدالله وارد شد.

وی یادآور شد که هرچند در حکومت افغانستان از وحدت ملی شعار داده می شود اما عملکردها بیشتر غیر ملی است، تنش ها و شکاف های قومی وجود دارد که گهگاه خود را در عرصه سیاسی و اداری نشان می دهد، شخصیت های افغان هم به جای اینکه این تنش ها را کاهش دهند آن را افزایش می دهند.

علیزاده اظهار داشت: این تنش ها از کار آمدی دولت جلوگیری می کند و باعث بدبینی بیشتر مردم نسبت به حکومت می شود، شکاف های اجتماعی را افزایش می دهد و دشمن هم از این شرایط به نفع خود استفاده می کند.

وی اضافه کرد: سران حکومت و شخصیت های افغان باید مسوولانه و ملی برخورد کنند و مسایل و منافع شخصی را کنار بگذارند به قوانین کشور احترام بگذارند، به فکر انحصار قدرت نباشند و به واقعیت ها و آینده کشور فکر کنند.

 

کلیدواژه